Świat

Miasto Xi'an w Chinach – największe atrakcje i zabytki

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
most na tle budynków w Xi'an

Xi'an to jedno z najważniejszych i najstarszych miast Chin. Powstało ponad 3,1 tys. lat temu. Trzynaście chińskich dynastii miało w Xi'an swoją stolicę. Pierwszy Cesarz Chin założył tu swój grobowiec, w którym pozostała znana na świecie Terakotowa Armia. Obecnie znajduje się tu mauzoleum i popularne wśród turystów Muzeum Terakotowej Armii.

Miasto Xi'an było znane w starożytności jako miasto Changan. To pierwsza stolica Chin, a także początek i koniec Jedwabnego Szlaku. Właśnie tutaj odnaleziono słynną chińską Terakotową Armię.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Xi'an – najważniejsze informacje

Miasto Xi'an jest stolicą prowincji Shaanxi. To jedno z najstarszych miast w Chinach, a przez lata także stolica kraju, jedna z Czterech Starożytnych Stolic Chin. Teren miasta i jego okolice były miejscem osadnictwa od najdawniejszych czasów. 50 kilometrów na południowy-wschód od miasta odnaleziono szczątki hominida – nazywanego Człowiekiem z Lantian – sprzed ok. 600 tys. lat.

Największa atrakcja miasta Xi'an – Terakotowa Armia

W VII w. Xi'an było największym i najbogatszym miastem świata. Legendy mówiły o tym, że w okolicach znajdują się skarby, ogromny, podziemny pałac, w którym rzeki rtęci odzwierciedlały układ chińskich rzek. Archeolodzy podejrzewają, że nie ma w legendach wiele przesady, a grobowiec Pierwszego Cesarza Chin niedaleko Xi'an skrywa niejedną tajemnicę. Do tej pory główna komora grobowa nie została przebadana.

Odkrycie Terakotowej Armii w Chinach w 1974 r. było jednym z największych wydarzeń archeologicznych XX w. Terakotową Armię można zobaczyć 28 kilometrów od miasta Xi'an, w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin. Znajduje się w kryptach o głębokości od 4 do 8 m. Pierwszy Cesarz Chin, założyciel imperium, ma tam swoje mauzoleum.

Chińska armia z terakoty obejmuje obecnie ponad 8 tys. figurek naturalnej wielkości żołnierzy, w tym piechoty, łuczników oraz jeźdźców i koni. Oficerowie mają ok. 2 m wysokości, zwykli żołnierze – ok. 1,8 m. Figurki zostały wykonane z wypalanej gliny, a każda postać wyposażona jest w broń i ozdoby. Kolory figur nie zachowały się do dzisiaj, barwy wyblakły po wyjęciu ich z grobowca.

Xi'an – zwiedzanie

Terakotowa Armia jest jednym z najcenniejszych zabytków Chin, ale Xi'an oferuje również inne atrakcje. Wiele zabytków Xi'an można zobaczyć w centrum miasta. 14-kilometrowe mury miasta Xi'an otaczają centrum i pamiętają czasy dynastii Ming. Są zbudowane z ziemi, niegaszonego wapna i kleiku ryżowego. W większości przetrwały do dziś w dobrym stanie.

Popularna wśród turystów jest dzielnica muzułmańska Xi'an. Wielki Meczet, który się znajduje na jej terenie, jest jednym z najstarszych i największym w Chinach. Cały teren wraz z dziedzińcami, pawilonami i ponad dwudziestoma budynkami obejmuje 12 tys. m2. Pochodzi z 742 r., z początków panowania dynastii Ming, i do tej pory jest miejscem kultu muzułmanów.

Charakterystyczną cechą tego słynnego meczetu jest forma – został zbudowany w chińskim stylu architektonicznym i nie przypomina innych znanych świątyni tego typu. Posiada tylko arabskie napisy i zdobienia.

Jednym z ważniejszych zabytków Xi'an jest buddyjski Klasztor Przyczajonego Smoka, Wolong si. Został założony ponad 1,8 tys. lat temu, jest najstarszym klasztorem w całej prowincji i jednym z najstarszych w Chinach.

Ważne zabytki miasta Xi'an

Wieża Dzwonu i Wieża Bębna to jedne z symboli miasta Xi'an. W tej pierwszej dzwony dzwoniły rano, a w drugiej bito w bębny wieczorem. Wieża Bębna została wzniesiona w 1380 r. Ma dwa piętra i 34 m wysokości. Bęben, który się w niej znajduje, jest największy w Chinach. W budynku znajduje się również muzeum bębnów. Z drugiego piętra wieży można zobaczyć panoramę Xi'an.

Wieża Dzwonu została zbudowana z drewna w 1384 r. Stoi na murowanej podstawie, ale to drewniana konstrukcja pozostaje oryginalna. Jest położone ok. jednego kilometra od Wieży Bębna.

Na południe od murów miejskich Xi'an znajduje się siedmiopiętrowa, 64-metrowa Wielka Pagoda Dzikich Gęsi. Została zbudowana w 652 r. i były w niej przechowywane buddyjskie księgi, sutry, oraz figurki Buddy przywiezione z Indii. Początkowo miała wysokość 54 m, obecnie wskutek zniszczeń i procesów odbudowy – 64 m i siedem kondygnacji. Wielka Pagoda to jeden z najstarszych zabytków Xi'an. Towarzyszy jej Mała Pagoda Dzikich Gęsi z 707–709 r.

Muzea Xi'an

Muzeum Historyczne Prowincji Shaanxi w Xi'an znajduje się niedaleko Wielkiej Pagody Dzikich Gęsi. Ma w swoich zbiorach aż 370 tys. eksponatów, w tym szczątki Człowieka z Lantian. To jedno z największych muzeów w Chinach. Swoją architekturą nawiązuje do stylu dynastii Tang, ale zostało zbudowane między 1983 a 2001 rokiem.

Ciekawym muzeum w Xi'anie jest Muzeum Beilin, które posiada największą w Chinach kolekcję różnego rodzaju stel i kamiennych inskrypcji, liczącą 3 tys. Eksponatów.

Muzeum Xi'an zostało otwarte w 2007 r. i ma w swoich zbiorach 130 tys. eksponatów pochodzących z ważnych grobowców dynastii Zhou, Qin, Han i Tang.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ray Wang/Getty Images

Pozostałe wiadomości