Polska

Roztoczański Park Narodowy – atrakcje turystyczne, szlaki i symbol parku

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które powstało w celu ochrony różnych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko, aby odpocząć w otoczeniu przyrody, ale także po to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach jej ochrony. Zobacz, co wyróżnia Roztoczański Park Narodowy oraz co ciekawego można zwiedzić na jego terenie.

Roztoczański Park Narodowy jest jednym z 23 parków występujących na terenie Polski. Park ten, jak i inne podobne na całym świecie, powstał w celu zachowania różnorodności biologicznej oraz odtworzenia naturalnych siedlisk różnych gatunków. Sprawdź, co charakteryzuje to miejsce, gdzie się znajduje i jakich atrakcji nie można przegapić.

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Roztoczański Park Narodowy – opis, historia powstania

Pierwsze próby ochrony przyrody na terenie dzisiejszego Roztoczańskiego Parku Narodowego podejmowano już w XVI wieku, kiedy to za sprawą założyciela – Jana Zamoyskiego utworzono niewielki zwierzyniec, w którym znajdowały się gatunki takie, jak rysie, dziki, jelenie, wilki oraz żbiki. Na początku XIX wieku zwierzyniec zamknięto, jednak to nie zniechęciło okolicznych badaczy do dalszego rozwoju programu ochrony przyrody.

Niesamowicie bogata flora i fauna przyczyniły się do powstawania licznych rezerwatów. Jako pierwszy, w 1936 roku, powstał rezerwat Bukowa Góra. Za oficjalny rok utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego (w jego obecnym kształcie) uznaje się rok 1974.

Gdzie znajduje się Roztoczański Park Narodowy i co warto w nim zobaczyć?

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w Polsce południowo-wschodniej, w województwie lubelskim. Dyrekcja zarządzająca sprawami parku ma natomiast swoją siedzibę w Zwierzyńcu, mieście położonym nieopodal Zamościa. Powierzchnia parku narodowego to ponad 8 tysięcy hektarów, z czego około 95 proc. zajmują lasy. Terytorium, jakie obejmuje ten rezerwat przyrody to środkowa i zachodnia część Roztocza.

Podczas zwiedzania warto zapoznać się z poszczególnymi gatunkami roślin i zwierząt Roztoczańskiego Parku Narodowego, które można spotkać w trakcie spaceru. Należy pamiętać, że tutejsza flora i fauna jest pod ochroną. Na terenie parku wybudowany został ośrodek edukacyjno-muzealny w Zwierzyńcu, w którym znajdują się liczne wystawy prezentujące ciekawostki o podopiecznych rezerwatu. Oprócz tego, przyjeżdżający turyści powinni wybrać się także do Pałacu Plenipotenta, Izby Leśnej we Floriance, Gajówki Krzywe oraz nad Stawy Echo.

Co jest symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego?

Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski. Gatunek ten jest hodowany na terenie parku od 1982 roku. Zwierzęta mają do dyspozycji 180 hektarów ziemi, na których mogą biegać. Niektórzy błędnie sądzą, że konik polny należy do tej samej rasy co – wymarłe już – dzikie konie, tarpany. Choć oba gatunki są do siebie bardzo podobne, nie odnotowano jednak między nimi pokrewieństwa. W życie koników polskich nie ingeruje człowiek, w razie potrzeby są one jedynie dokarmiane podczas surowej zimy i mrozu.

Szlaki turystyczne w Roztoczańskim Parku Narodowym – jak zwiedzać teren rezerwatu?

Przez większą część parku można przejechać samochodem, jednak znacznie lepsze i korzystniejsze dla środowiska jest wybranie się na spacer po jednym ze specjalnie przygotowanych szlaków. Dzięki nim turyści mają okazję zobaczyć na własne oczy znacznie więcej zwierząt, które często płoszą się na dźwięk przejeżdżających aut. W Roztoczańskim Parku Narodowym zostało przygotowanych kilka ścieżek poznawczych i kilka szlaków turystycznych. Do najpopularniejszych należą: pieszy Centralny szlak Roztocza (niebieski), Szlak krawędziowy (czerwony), Szlak roztoczański (żółty), rowerowy Centralny szlak Roztocza (czerwony), Szlak im. A. Wachniewskiej (zielony), Czarna Ścieżka oraz Zielona Ścieżka.

Wejście na teren Roztoczańskiego Parku Narodowego jest możliwe jedynie po zakupie biletu wstępu. Turyści mogą skorzystać również z licznych parkingów, znajdujących się w różnych częściach parku. Są one również płatne.

Co to jest obszar ochrony ścisłej w Roztoczańskim Parku Narodowym i gdzie się znajduje?

Obszarem ochrony ścisłej określany jest teren, na którym obowiązuje całkowity zakaz ingerencji człowieka w system przyrodniczy oraz w przebieg procesów tutaj zachodzących. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego obszar ochrony ścisłej zajmuje około 12 proc. całej powierzchni rezerwatu. Funkcjonuje tu aż pięć takich obszarów. Są to rezerwaty: Bukowa Góra, Jarugi, Międzyrzeki, Nart oraz Czerkies.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: przemeksuwalki/Getty Images

Pozostałe wiadomości