Roztocze

  Roztocze

  Zwierzyniec (woj. lubelskie) jest nazywany perłą Roztocza. Znajduje się tuż przy granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, nad rzeką Wieprz. Nazwa gminy pochodzi od utworzonego na tych terenach w XVI wieku tzw. zwierzyńca. Trzymano w nim m.in.: żubry, jelenie, łosie, rysie, wilki, dziki. Okolica posiada wiele atrakcji przyrodniczych i komercyjnych, co czyni ją idealnym miejscem do rodzinnego wyjazdu. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić jeden z głównych ośrodków Roztocza Środkowego.

  "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie" – wielu obcokrajowców za pomocą tego wierszyka Jana Brzechwy ćwiczy swoje językowe umiejętności. Szczebrzeszyn to jednak nie tylko miasteczko o trudnej do wymówienia nazwie – to miejsce o bogatej, sięgającej XIV wieku historii oraz przestrzeń spotkań wielu kultur i religii. Co warto zwiedzić przy okazji wizyty w Szczebrzeszynie?

  Roztocze to malownicza kraina łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To tu czekają na nas nie tylko zapierające dech widoki, ale i niepowtarzalny, sielski klimat. Nasza reporterka Katarzyna Jaroszyńska postanowiła wybrać się w podróż do przeszłości i odwiedzić zabytkową Zagrodę Guciów, gdzie czas stanął w miejscu.

  Każdy region ma swoje lokalne tradycje świąteczne. Jakie obowiązują w miejscowości Branew na Roztoczu? Co pojawia się tam na wielkanocnych stołach? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Roztocze to bardzo piękne i czyste miejsce. Idealne dla ceniących ekologiczny styl życia. Jedną z osób, które z powodu tych walorów zamieszkały na Roztoczu jest Marta Gładuń. Czym się tu zajmuje? Swój świat pokazała prowadzącej cykl Naturalnie! Agnieszce Cegielskiej.

  Kora to znana wokalistka rockowa, autorka tekstów i solistka zespołu Maanam. Od dwóch lat zmaga się z chorobą. Przy okazji premiery filmu dokumentalnego "Ma nam być pięknie" Kora spotkała się z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Mateuszem Hładkim. Powiedziała mu o obecnym etapie swojego życia, domu na Roztoczu i miłości do alpak. Dowiedzieliśmy się również, czy artystkę drażni obecny show-biznes i czy wspomina czasami Marka Jackowskiego? Życzymy Korze powrotu do zdrowia!

  Jakub Porada o urokach Roztocza słyszał od dziecka. W końcu postanowił się tam wybrać. Jak można dojechać na Roztocze? Co to jest pędzok? Jak atrakcje czekają nas w Szczebrzeszynie? Jakie pyszności serwuje bardzo znana zagroda w Guciowie? Czy koniki polskie, zamieszkujące Roztoczański Park Narodowy, są łagodnymi stworzeniami? Co jeszcze Jakub Porada zobaczył na Roztoczu?