Polskie wsie, podobnie zresztą jak miasteczka i miasteczka, są bardzo różne. Nie brakuje między nimi kontrastów jak i pewnych cech wspólnych. Tak naprawdę w każdym regionie jest co odkrywać.
Roztoczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które powstało w celu ochrony różnych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko, aby odpocząć w otoczeniu przyrody, ale także po to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach jej ochrony. Zobacz, co wyróżnia Roztoczański Park Narodowy oraz co ciekawego można zwiedzić na jego terenie.
"Nazywam ich prawdziwkami".
Gdy temperatury na termometrach spadają i robi się coraz chłodniej, w wielu miejscach znacznie spada liczba turystów. Jesień to dobry czas na krótkie, weekendowe wyjazdy w Polskę. Proponujemy kilka pięknych miejsc, w których o tej porze roku nie powinno być tłumów.
Zwierzyniec (woj. lubelskie) jest nazywany perłą Roztocza. Znajduje się tuż przy granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, nad rzeką Wieprz. Nazwa gminy pochodzi od utworzonego na tych terenach w XVI wieku tzw. zwierzyńca. Trzymano w nim m.in.: żubry, jelenie, łosie, rysie, wilki, dziki. Okolica posiada wiele atrakcji przyrodniczych i komercyjnych, co czyni ją idealnym miejscem do rodzinnego wyjazdu. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić jeden z głównych ośrodków Roztocza Środkowego.
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie" – wielu obcokrajowców za pomocą tego wierszyka Jana Brzechwy ćwiczy swoje językowe umiejętności. Szczebrzeszyn to jednak nie tylko miasteczko o trudnej do wymówienia nazwie – to miejsce o bogatej, sięgającej XIV wieku historii oraz przestrzeń spotkań wielu kultur i religii. Co warto zwiedzić przy okazji wizyty w Szczebrzeszynie?
Roztocze to malownicza kraina łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To tu czekają na nas nie tylko zapierające dech widoki, ale i niepowtarzalny, sielski klimat. Nasza reporterka Katarzyna Jaroszyńska postanowiła wybrać się w podróż do przeszłości i odwiedzić zabytkową Zagrodę Guciów, gdzie czas stanął w miejscu.
Każdy region ma swoje lokalne tradycje świąteczne. Jakie obowiązują w miejscowości Branew na Roztoczu? Co pojawia się tam na wielkanocnych stołach? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Roztocze to bardzo piękne i czyste miejsce. Idealne dla ceniących ekologiczny styl życia. Jedną z osób, które z powodu tych walorów zamieszkały na Roztoczu jest Marta Gładuń. Czym się tu zajmuje? Swój świat pokazała prowadzącej cykl Naturalnie! Agnieszce Cegielskiej.
Kora to znana wokalistka rockowa, autorka tekstów i solistka zespołu Maanam. Od dwóch lat zmaga się z chorobą. Przy okazji premiery filmu dokumentalnego "Ma nam być pięknie" Kora spotkała się z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Mateuszem Hładkim. Powiedziała mu o obecnym etapie swojego życia, domu na Roztoczu i miłości do alpak. Dowiedzieliśmy się również, czy artystkę drażni obecny show-biznes i czy wspomina czasami Marka Jackowskiego? Życzymy Korze powrotu do zdrowia!
Jakub Porada o urokach Roztocza słyszał od dziecka. W końcu postanowił się tam wybrać. Jak można dojechać na Roztocze? Co to jest pędzok? Jak atrakcje czekają nas w Szczebrzeszynie? Jakie pyszności serwuje bardzo znana zagroda w Guciowie? Czy koniki polskie, zamieszkujące Roztoczański Park Narodowy, są łagodnymi stworzeniami? Co jeszcze Jakub Porada zobaczył na Roztoczu?