Narciarska stolica Polski co roku przyciąga tysiące fanów szusowania. Szczyrk sam w sobie nie jest dużym miastem – na stałe mieszka tutaj ok. 6000 osób. Dojazd samochodem jest dość prosty. Z Katowic jedziemy cały czas drogą ekspresową S1 przez Tychy, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice i Bielsko-Białą. Z trasy zjeżdżamy w miasteczku Wilkowice, gdzie od razu wpadamy na rondo – zjeżdżamy pierwszym zjazdem. Na następnym rondzie jedziemy prosto. Droga zawiedzie nas do skrzyżowania z trasą 942 – tutaj należy skręcić w lewo. Ulica ta zaprowadzi nas do Buczkowic, gdzie na rondzie skręcamy w pierwszy zjazd. Stąd już prosta droga do Szczyrku. Kamery online przez 24 godziny na dobę pokazują nam stan tras narciarskich i ich zatłoczenie. Przed wyjściem na stok warto zerknąć, jakie warunki na nim panują.
Szczyrk – narty
W Szczyrku znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne (1257 m.n.p.m). Zbocza tej góry to raj dla narciarzy – aż 14 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowani narciarze. Najpopularniejszy jest Ośrodek Narciarski COS Szczyrk Skrzyczne. Znajduje się tutaj najdłuższa polska czarna trasa FIS – 3,2 km. Jej początek jest ulokowany przy kolejce linowej Jaworzyna-Skrzyczne, a nachylenie stoku to 23 stopnie. Właśnie z tego ośrodka słynie Szczyrk. Wyciągi narciarskie znajdują się również w Kompleksie "Biały Krzyż", ulokowanym na Przełęczy Salmpolskiej. Jest to dobre miejsce dla początkujących – stoki są dobrze oświetlone i naśnieżane. Stoki narciarskie w Szczyrku to również "Beskid" z czerwoną i niebieską trasą oraz dwoma wyciągami. Chętnie odwiedzany jest również Ośrodek Beskidek Szczyrk-Biła na zboczu wzgórza Beskidek. Znajdziemy tu trasę czarną, czerwoną i wyciąg orczykowy. Trasy narciarskie w Szczyrku są również dobrze dostosowane dla fanów snowboardu. Na zboczach Skrzycznego położona jest dobrze utrzymana rynna snowboardowa. Wyciągi narciarskie w Szczyrku są przyjazne również dla maluchów, które chcą nauczyć się szusowania. Szczególnie lubianym przez dzieciaki miejscem jest Wyciąg Krasnal położony na zboczu Skrzycznego w Szczyrku. Warunki narciarskie są zawsze możliwe do podejrzenia poprzez kamery online na stokach oraz na portalach dla narciarzy, na których co kilka godzin pojawiają się aktualizacje.
W Szczyrku znajdują się również skocznie narciarskie. Jest to kompleks na zboczach wzgórza Skalite. Są tutaj trzy skocznie – mała, średnia i normalna. Odbywają się tu mistrzostwa młodzieżowe, letnie oraz zawody o puchar FIS mężczyzn i kobiet. Poza zawodami ze skoczni korzystają młodzi adepci, wykonując tu swoje pierwsze skoki i doskonaląc je.
Zobacz wideo: Sezon na narty tuż tuż!
Szczyrk – atrakcje latem
Co można robić w Szczyrku w latem? Okazuje się, że bardzo dużo. Jeśli wydaje się nam, że zbocza Skrzycznego wiosną i latem są opustoszałe, bardzo się mylimy. Znajdują się tutaj malownicze szlaki piesze i rowerowe, punkt startu paralotni, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa i boisko sportowe. Latem pełno jest tu spacerowiczów i miłośników trekkingu. Oprócz stoków Skrzycznego w Szczyrku jest wiele innych ciekawych miejsc do zobaczenia. Należy do nich Kościół Św. Jakuba – drewniana, dwustuletnia świątynia, która jest elementem Szlaku Architektury Drewnianej. Mnóstwo w nim zabytkowych elementów wyposażenia – chrzcielnica z 1800 roku i organy, a także dzwon z XVII wieku. Znajduje się tu również Sanktuarium Maryjne, tzw. Kościół na Górce. Świątynia jest dobrym punktem odpoczynku podczas wchodzenia na Klimczok – mieści się na pieszym szlaku turystycznym. Kościół stoi w miejscu objawień z 1894 roku. Zarówno latem, jak i zimą można przespacerować się Ścieżką nad Żylicą – jest to reprezentacyjny deptak, który wiedzie z Urzędu Miasta do wsi Buczkowice. Po drodze zatrzymamy się przy głównym placu z fontanną. Punktem obowiązkowym jest również zobaczenie jaskiń – Sampolskiej, Lodowej i Malinowskiej.
Również wchodząc na Klimczok, mamy okazję zobaczyć dwie ciekawe jaskinie – Ali Baby oraz Piętrową. Obie można obejrzeć od środka, o ile nie boimy się nietoperzy. Po drodze na Klimczok odwiedzimy też Chatę w dechę. Znajduje się tu skansen, wystawa starych motorów i… radioodbiorników.
Poza Szczyrkiem warto wybrać się również do innych ciekawych miejsc w okolicy – Wisły, Brenny i Ustronia.
Zobacz także:
- Jazda rowerem zimą - jak się do niej przygotować? Sprawdź porady eksperta
- Jak wybrać wkładki do butów narciarskich?
- Moda na stok, czyli jak ubrać się na narty i snowboard? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/Getty Images