Jak wybrać wkładki do butów narciarskich?

Osoba, która jeździ na nartach
Jak wybrać wkładki do butów narciarskich?
Źródło: amriphoto/Getty Images
Na wybór wkładek do butów narciarskich trzeba poświęcić trochę czasu. Sporty zimowe wymagają bowiem, aby wszystkie elementy ubioru były dobrze dopasowane. W przeciwnym wypadku już po kilku zjazdach narciarz odczuje ból nóg. Poznaj, czym charakteryzuje się dobra wkładka do butów narciarskich i jak ją wybrać.

Odpowiednie wkładki do butów narciarskich to niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika sportów zimowych. Znajomość cech właściwych wkładek jest jak najbardziej wskazana.

Dlaczego wkładki do butów narciarskich należy dobierać indywidualnie?

Wkładki do butów narciarskich należy zawsze dobierać indywidualnie, kupowanie używanych lub pożyczenie od kogokolwiek może nawet zakończyć się kontuzją. Każdy bowiem ma inaczej wyprofilowaną stopę. Co prawda buty narciarskie już zawierają wkładki uniwersalne, lecz nie zapewniają one takiej ochrony, jak spersonalizowane wkładki.

Głównym zadaniem wkładki jest ustabilizowanie stóp oraz zmniejszenie nacisku na nie. Dzięki temu nie dochodzi do otarć naskórka oraz do rozwoju różnych wad. Źle dobrane wkładki mogą pogłębić złe nawyki pracy stóp, a w efekcie negatywnie wpłynąć na zdrowie narciarza albo po prostu obniżyć samopoczucie.

Zobacz wideo: Sezon na narty tuż tuż!

DD_20211127_Pogoda_REP
Sezon na narty tuż tuż!
Sezon na narty niedługo się zacznie.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak dopasować wkładki do butów narciarskich? Które z nich są najlepsze?

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, ludzie różnią się między sobą kształtem stóp. W stopie znajduje się 28 kości, 27 mięśni, ponad 100 więzadeł i ruchome stawy. Uprawianie niemal każdego sportu stanowi dla wymienionych kości, mięśni i stawów wysiłek. W przypadku sportów zimowych na zagrożenie narażony jest układ amortyzujący – gdy straci efektywność, powstaną deformacje.

Wkładki do butów narciarskich umiejscowione są między butem a stopą, aby ją chronić. Podczas wybierania tych właściwych, trzeba więc zwrócić uwagę na rozmiar stopy, czyli jej szerokość i wysokość. Poza tym należy uwzględnić także jej objętość oraz całościową wagę narciarza. Bez brania pod uwagę tych danych niemożliwe jest wybranie pasującej wkładki do butów narciarskich.

Wśród narciarzy od lat najbardziej cenione są wkładki termoplastyczne, wykonywane na zamówienie. Jedynie one mogą zostać w pełni dopasowane do kształtu stopy narciarza. Do zalet takich wkładek zalicza się nie tylko prawidłowa izolacja termiczna czy redukcja bólu (w przypadku osób zmagających się z haluksami), ale też zapewnienie stopom prawidłowego ułożenia. Oprócz tego sprawiają, że powstały w trakcie jazdy nacisk na podłoże jest rozłożony równomiernie.

Właściwie dopasowana wkładka do butów narciarskich sprawia, że stopa w bucie narciarskim się nie przemieszcza. Dzięki temu nie dochodzi do kontuzji, zadrapań i odmrożenia. Mimo iż wkładki dopasowane indywidualnie są najbardziej skuteczne, jednocześnie są również najdroższe. Zakup takich wkładek termoplastycznych to niekiedy koszt nawet kilkuset złotych.

Czy warto korzystać z seryjnych wkładek do butów narciarskich?

Nie każdy narciarz może pozwolić sobie na zakup wkładek o wartości np. 400 złotych. Istnieje na szczęście możliwość zakupu wkładek seryjnych, które są już uformowane. Ich producenci oferują trzy warianty – do stóp neutralnych, wydrążonych i do płaskostopia. To, którą wkładkę do butów narciarskich się wybierze, zależeć będzie od wysokości podbicia stopy. Tego typu wkładki można traktować jako tańszy zamiennik spersonalizowanych wkładek termoplastycznych. Co prawda nie zapewniają takich warunkach jak droższy typ, lecz są znacznie bardziej skuteczne niż standardowe wkładki dołączane do butów narciarskich.

Gotowa wkładka do buta narciarskiego nie umożliwia pełnej kontroli nad nartami, choć nie odczuje tego osoba, która przebywa na stoku jedynie parę dni w sezonie. Wkładki te w zupełności sprawdzają się podczas rekreacyjnej jazdy i z powodzeniem mogą z nich korzystać początkujący narciarze. Zakup jednej z nich to dobra inwestycja na początku przygody z narciarstwem, lecz każdy, kto myśli o uprawianiu tego sportu nieco poważniej, powinien zastanowić się nad zakupem dopasowanej wkładki. To inwestycja, która z pewnością zwróci się po kilku sezonach, a poza tym będzie świetnym zabezpieczeniem dla stóp.

Czym różnią się wkładki do butów narciarskich od tych zwyczajnych?

Wkładki do butów narciarskich znacznie różnią się od wkładek codziennego użytku. Najbardziej jest to widoczne, gdy porówna się grubość – wkładki dla narciarzy są znacznie grubsze. Co więcej, są produkowane także z innego materiału. Oprócz tego wkładki do butów narciarskich korygują wady stopy, a wkładki codzienne nie.

Wkładki do butów narciarskich utrzymują oś podudzia oraz sprawiają, że kolana nie są obciążone przez siłę nacisku.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: amriphoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości