Polska

Do zobaczenia na lubelszczyźnie, czyli spływ Wieprzem i inne atrakcje

Polska

Spływ kajakowy Wieprzem i inne atrakcje lubelszczyzny oraz Roztocza. Michał Cessanis pokazuje jak można spędzić aktywny weekend w niezwykle malowniczym zakątku Polski.

Choć Roztocze skrywa w sobie wiele atrakcji, nie jest ono zbyt popularne wśród turystów. A przecież tak wiele można tam zobaczyć i doświadczyć. Kraina ta ma do zaoferowania piękne zabytki, spływy kajakowe i cudowną przyrodę.

Roztocze to kraina odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Nie brak tam bowiem atrakcji dla najmłodszych. Co warto zobaczyć na Roztoczu? Gdzie warto wybrać się na kajaki i które miasta Roztocza są szczególnie godne polecenia?

Atrakcje Roztocza – niezapomniane spływy kajakowe

Obszar Roztocza rozciąga się na terenie Polski i Ukrainy, a konkretnie na Wyżynie Lubelsko-Lwowskiej . Ma ono wiele do zaoferowania, ale jednym z najczęstszych celów wypraw turystycznych w to miejsce są spływy kajakowe. Podczas nich doskonale będą bawić się miłośnicy tego sportu w każdym wieku, co czyni je też jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci na Roztoczu. Ich popularność wynika głównie z ilości rzek umożliwiających spływy oraz malowniczych krajobrazów, przez które przebiegają trasy. Jednymi z najchętniej wybieranych rzek są pełen meandrów Wieprz prowadzący turystów do powszechnie znanego Szczebrzeszyna i Tanew przepływająca przez zachwycające tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Spływy kajakowe na Roztoczu można odbyć również po rzekach takich, jak Bukowa, Łada, Bug i Dniestr. Spośród nich szczególnie polecana jest pierwsza, przy brzegach której można podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt, a także ostatnia, płynąca między wzgórzami, co zapewnia niesamowite wrażenia z podróży. W spływach kajakowych można wziąć udział samodzielnie lub w ramach wycieczki zorganizowanej, przy czym osobom dopiero odkrywającym tę krainę zaleca się raczej drugą opcję. Warto też pamiętać, że decydując się na spływy odbywające się w dalszych częściach Roztocza Wschodniego , których trasa przebiega przez Ukrainę, należy zabrać ze sobą paszport.

Roztocze w Polsce – region pełen zabytków

Roztocze w Polsce rozciąga się na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego , natomiast jego najpiękniejsze miejscowości po tej stronie granicy znajdują się przede wszystkim w tym pierwszym. Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w regionie Roztocza jest Zamość . Zwykle pierwszym miejscem, do którego kierują się turyści, jest Stare Miasto wraz z pięknym budynkiem Ratusza, na którego schodach odwiedzający chętnie się fotografują. Ta budowla, pochodząca z XVI wieku, zachwyca również wieżą zegarową, wznoszącą się aż na 52 metry. Przy placu znajduje się też inny, znany zabytek – Pałac Zamoyskich, w którym niegdyś mieszkali członkowie tej szlacheckiej rodziny. Obecnie mieści się tu sąd. Warto zwrócić też uwagę na stojący pod pałacem pomnik Jana Zamoyskiego. W Zamościu znajduje się również jedna z ciekawych atrakcji na Roztoczu dla dzieci, czyli ZOO.

Kolejnym interesującym miastem Roztocza jest Zwierzyniec . Do chętnie odwiedzanych zabytków należą tam kościół „na wyspie”, w którego budynku wcześniej istniał teatr wybudowany na życzenie królowej Marysieńki, cmentarz żydowski czy Pałac Plenipotenta, a także słynny, zwierzyniecki browar. Miejsce to jednak słynie głównie ze swoich stajni, oferujących m.in. przejażdżki konne lub bryczką. To także w Zwierzyńcu często początek mają spływy kajakowe, dlatego ta miejscowość na Roztoczu jest idealna na wakacje z dzieckiem.

Wiele atrakcji turystycznych Roztocza można znaleźć też w Tomaszowie Lubelskim. Warto zobaczyć zwłaszcza jego świątynie, np. kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, będący cennym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej, a także cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, pochodzącą z końca XIX w. Miasto to jednak wybierane jest głównie ze względu na bliskość malowniczych szlaków po Roztoczu, dzięki czemu jest doskonałą bazą wypadową.

Miłośnicy twierdz, aby zobaczyć zamki na Roztoczu, będą znacznie bardziej zadowoleni z wyprawy w ukraińską część regionu. Znajduje się tam m.in. zamek rodu Sobieskich w Żółkwi.

Malownicze Roztocze – co zwiedzać za murami miast

Tereny, na których znajduje się Roztocze , zachwycają także cudownymi krajobrazami. Popularny jest tu Szlak „Szumów”, wiodący przez piękne tereny rezerwatu „Nad Tanwią”, który wziął swoją nazwę właśnie od przepływającej przez niego rzeki. Warto też przejść się innymi szlakami oznakowanymi przez PTTK w Zamościu lub jego ścieżkami spacerowymi.

Roztocze to także doskonałe miejsce do innego typu rekreacji, np. wycieczek rowerowych czy spacerów nordic walking, a zimą również jazdy na nartach . Także miłośnicy tenisa znajdą tu coś dla siebie – mogą wybrać się na korty w Tomaszowie Lubelskim.

Na Roztoczu można też spędzić niezapomniane chwile z rodziną, jadąc tam na biwak . W okolicy Zwierzyńca znajduje się kemping, na którym można komfortowo rozbić namiot, mając jednocześnie dostęp do bieżącej wody i kuchni. Chętni na bardziej ustronne miejsce także znajdą odpowiedni zakątek w tej pięknej krainie. Najpierw jednak warto sprawdzić, czy w wybranym punkcie biwakowanie jest dozwolone.

Roztocze to fascynująca kraina pełna pięknych zabytków i malowniczych zakątków. Jest idealnym miejscem na wyjazd z rodziną, znajomymi czy romantyczną wyprawę. Każdy, kto zawita tam choć raz, z pewnością zapragnie wrócić w te tereny.

Pozostałe wiadomości