Flaki po zamojsku to danie, które jest stosunkowo proste w przygotowaniu – a smak tej potrawy wynagradza wysiłek i sprawi, że szybko dołączą do listy ulubionych potraw, Dowiedz się, dlaczego warto zrobić flaki po zamojsku, jakich składników potrzebujesz i jak je przygotować krok po kroku
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepisy i dania z kuchni Dzień Dobry TVN
Flaki po zamojsku – przepis
Przepis na flaki po zamojsku jest całkiem prosty. Do przygotowania 8 porcji użyj:
- kilogram flaków
- marchewkę,
- pietruszkę,
- seler,
- por,
- 2 litry bulionu,
- gałkę muszkatołową,
- cebulę,
- pieprz i sól.
Przygotowanie:
- Flaki należy bardzo dokładnie umyć i pokroić. Następnie wrzucić je do garnka, zalać gorącą wodą i gotować przez pięć minut. Po tym czasie należy zmienić wodę, opłukać flaki i gotować je ponownie przez pięć minut. Czynność powtórz jeszcze dwa razy – pozwoli to na pozbycie się charakterystycznego dla flaków zapachu.
- Kiedy flaki będą już ugotowane, zalej je ulubionym bulionem i gotuj przez cztery godziny. Po tym czasie powinny być miękkie i gotowe do dalszych kroków.
- W międzyczasie przygotuj warzywa – dokładnie je umyj, obierz i pokrój w paski. Taki kształt najlepiej sprawdza się w daniach typu flaki. Dodaj je do gotującego się bulionu i całość gotuj przez około 30 minut lub do momentu, kiedy wszystkie warzywa będą już odpowiednio miękkie.
- Ostatni krok to dodanie do flaków po zamojsku zasmażki. Pozwoli ona odpowiednio zagęścić potrawę. Na sam koniec przypraw danie solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Gotowe, smacznego!
- Flaki po zamojsku podawaj w głębokich talerzach z dodatkiem świeżego pieczywa. Świetnie sprawdzi się tutaj chleb drwalski, który zarówno swoim smakiem, jak i specyficznym charakterem, będzie doskonale pasował.
Flaki po zamojsku – co to potrawa?
Flaki po zamojsku to tradycyjna polska potrawa. Można ją spotkać zarówno w wielkich miastach, jak i w małych wsiach, gdzie od pokoleń przygotowuje się je od pokoleń. W czym tkwi sekret tej niezwykłej potrawy? Przede wszystkim flaki doskonale rozgrzewają organizm, zapewniają szybkie i długotrwałe uczucie sytości, a także świetnie odżywiają organizm po całym dniu. Nie bez powodu tak wiele osób marzy o miseczce gorących flaków po zamojsku po ciężkim dniu – nic nie działa na nas lepiej niż pyszne, pełne aromatu i świeżych warzyw wyśmienite zupy.
Obecnie flaki po zamojsku są być może nieco mniej popularne, jednak nadal w wielu domach potrawa ta króluje przez całą jesień i zimę. Warto wiedzieć, że flaki po zamojsku były ulubioną potrawą wielu polskich władców, między innymi Królowej Jadwigi – dzięki tej wiedzy możesz poczuć się po królewsku, zasiadając do stołu, na którym jest ogromna miska, pełna smacznej zupy. Choć przygotowanie flaków po zamojsku wymaga nieco czasu, tak naprawdę jest bardzo proste – dlatego jeśli masz kilka wolnych godzin, możesz przygotować flaki po zamojsku i spokojnie czekać, aż dodatek odpowiednich przypraw i warzyw pozwoli wydobyć z flaków to, co najlepsze – głęboki smak!
Flaki po zamojsku w zmienionej wersji
Warto nieco eksperymentować z potrawą, jaką są flaki po zamojsku. Możesz dodać do zupy koncentrat pomidorowy – dzięki temu zupa nabierze nieco kwaskowatego smaku, który będzie doskonale komponował się z flakami i warzywami. Możesz także dodać do zupy świeżo startego imbiru – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy każdy z nas marzy przede wszystkim o tym, aby szybko i skutecznie się rozgrzać. Imbir świetnie podkręca metabolizm i rozgrzewa organizm od środka, dlatego dobrze sprawdzi się również podczas przyrządzania innych dań, które przygotowujesz zimą i jesienią.
Światowy Dzień Flaczków - co to za święto?
Światowy Dzień Flaczków obchodzony jest 24 października. Święto to daje szansę wszystkim smakoszom na delektowanie się od rana do wieczora tym pysznym daniem. Flaczki mają wielu swoich wielbicieli, ale są też osoby, które za żadne skarby nie spróbują fragmentów wołowych żołądków nawet w ich dzień. Jeśli jednak nie należycie do tej grupy, zachęcamy do świętowania.
Zobacz także:
- Przepis na flaki po warszawsku i cenne wskazówki, jak je przygotować
- Wegańskie flaczki z boczniakami. Prosty przepis na alternatywę tradycyjnej, polskiej zupy
- Cudzoziemcy o polskim jedzeniu! Co im smakuje, a co jest obrzydliwe?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: aro/Getty Images