Kucharz przyrządził wege flaczki z grzybami, makaron "muszle" z sosem, kurczaka z cukinią oraz gruszki i jabłka na ciepło.
Jesienne wege flaczki z grzybami i papryką
Składniki:
- 500 g kani lub boczniaków,
- 200 g grzybów leśnych,
- 3 cebule,
- włoszczyzna,
- 2 papryki czerwone,
- 2 papryki zielone,
- masło klarowane do smażenia,
- kminek mielony,
- sól,
- pieprz czarny,
- imbir mielony,
- gałka muszkatołowa,
- 2 jajka,
- 200 g mąki
- 150 ml mleka,
- ok 150 ml wody,
- natka pietruszki.
Przygotowanie:
Z włoszczyzny przygotowujemy bulion warzywny, oczywiście z przyprawami. Boczniaki i kanie skrapiamy masłem klarowanym, posypujemy solą i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 170 st. C, przez około 30 min. Kiedy tylko blaszki grzybów się przyrumienią, grzyby wyjmujemy z piekarnika, studzimy i rwiemy na kawałki lub kroimy w cienkie paski. Papryki również wstawiamy do piekarnika, pieczemy i obieramy ze skóry. Podobnie jak grzyby, rwiemy na paski. Do czystego bulionu wrzucamy grzyby i paprykę, dodajemy przyprawy, które dadzą smak i aromat, a przede wszystkim spowodują lepsze trawienie i będą działać rozgrzewająco. Z mąki, jaj, mleka, wody i szczypty soli przygotowujemy ciasto i smażymy naleśniki. Naleśniki również po wysmażeniu kroimy w cienkie paski. Nasze rozgrzewające danie podajemy z naleśnikami.
Kurczak z kalafiorem i cukinią
Składniki:
- 3 filety z kurczaka,
- kalafior,
- 3 cukinie,
- 4 jajka,
- 2 łyżki sera dojrzewającego, tartego lub do starcia,
- 4 łyżki bułki tartej,
- ok. 2 łyżki mąki,
- sól, pieprz czarny, kurkuma, papryka czerwona słodka.
Składniki na sos:
- bazylia świeża,
- kilka pomidorków koktailowych,
- olej rzepakowy dla konsystencji,
- łyżka musztardy ostrej,
- 2 białka,
- papryczka ostra,
- sól.
Przygotowanie:
Kurczaka kroimy w grubsze paski lub kostkę. Kalafiora dzielimy na różyczki, większe kroimy na pół. Cukinię kroimy na pół i następnie pod skosem w tzw. gwizdki. Jajka wybijamy do dużej miski, dodajemy ser dojrzewający, mąkę i bułkę tartą. Wszystko szybko mieszamy i do tego wrzucamy to, co wcześniej pokroiliśmy, czyli kurczaka, kalafiora i cukinię. Wszystko mieszamy i przekładamy na blaszkę wyłożoną pergaminem, a następnie pieczemy w temperaturze 190 st. C przez około 25-30 minut. Kiedy wszystko jest w piekarniku, zabieramy się za sos. Do wysokiego naczynia wlewamy białka, dodajemy musztardę, papryczkę, bazylię i pomidory, a potem jeszcze sól do smaku. Blendujemy wszystko razem i po chwili dodajemy sukcesywnie olej rzepakowy. Wszystko, co na blaszce podajemy z sosem.
Makaron "muszle" z sosem
Składniki:
- opakowanie makaronu "duże muszle",
- 300 g grzybów leśnych,
- 4 cebule,
- 200 g serka kremowego,
- 100 g sera typu lazur,
- 500 g kiełbasy białej surowej,
- 4-5 pomidorów polskich,
- 100 g masła klarowanego,
- 100 g mąki,
- ok. 500 ml mleka,
- natka pietruszki,
- chrzan tarty,
- kminek, majeranek, pieprz czarny, sól.
Przygotowanie:
Gotujemy makaron, ale o 2 min. krócej niż czas podany na opakowaniu, a następnie studzimy. Potem na patelni przesmażamy cebulę, dodajemy pokrojone grzyby i smażymy razem. Odstawiamy, przestudzamy i łączymy z serami. Dodajemy także natkę pietruszki. Kiedy farsz jest gotowy, napełniamy nim podgotowane muszle. Kiełbasę pozbawiamy osłonek, wykładamy na patelnię, dodajemy olej rzepakowy i wysmażamy na lekko złote skwarki.
Następnie w rondlu, na oleju rzepakowym lub na maśle, przesmażamy mąkę, jak na delikatną zasmażkę. Potem zalewamy mlekiem. Kiedy powstanie nam beszamel, dodajemy do niego skwarki z kiełbasy i chrzan. Później obficie przyprawiamy. Sos wylewamy do naczynia żaroodpornego, do niego wkładamy nabite muszle, posypujemy serem dojrzewającym i wstawiamy do zapieczenia. Pieczemy w 200 st. C przez około 20 minut. Przed podaniem danie posypujemy kostką z pomidorów.
Jabłka i gruszki na gorąco
Składniki:
- 4 gruszki (najlepiej bardziej okrągłe),
- 4 jabłka,
- 200 g sera pleśniowego typu lazur,
- 100 g orzechów włoskich,
- 2-3 łyżki miodu,
- kardamon, cynamon, czarny pieprz,
- 200 g szynki parmeńskiej,
- 100 g rodzynek.
Przygotowanie:
Gruszki i jabłka wydrążamy. Następnie robimy dwa nadzienia. Jedno do gruszek, z sera pleśniowego, orzechów posiekanych, miodu i czarnego pieprzu. Drugie z rodzynek, orzechów posiekanych, miodu, kardamonu i cynamonu. Owoce faszerujemy i żeby bardziej różniły się wyglądem, gruszki owijamy plastrami szynki. Piekarnik rozgrzewamy do 160 st. C i pieczemy owoce do momentu, aż wszystko będzie w złotym kolorze.
Zobacz także:
- Rozgrzewające dania wegetariańskie. Kulinarne inspiracje Karoliny i Macieja Szaciłłów z okazji Światowego Dnia Wegetarian
- Rozgrzewająca, ciepła i aromatyczna kuchnia Piotra Kucharskiego
- Z tymi daniami chłodny dzień nam niestraszny. Poznaj rozgrzewające przepisy Mariety Mareckiej
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Andrzej Polan
Źródło zdjęcia głównego: Adam Burakowski/East News