Kucharka zrobiła tartę z boczkiem i porem, rozgrzewającą zupę z chorizo i soczewicą, zapiekankę ziemniaczaną, a także pulpeciki z sosem winnym.
Tarta z boczkiem i porem
Składniki:
- 250 g mąki pszennej,
- 120 g zimnego masła,
- 30 ml kwaśnej śmietany,
- żółtko,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
- por,
- 250 g boczku wędzonego,
- 500 ml słodkiej śmietanki,
- 5 jajek,
- gałka muszkatołowa,
- sól i pieprz.
Przygotowanie:
Na stolnicę wyłożyć składniki na ciasto kruche i bardzo szybkimi ruchami zagnieść masę. Potem zawinąć szczelnie w folię spożywczą i odłożyć do lodówki na co najmniej 30 minut. Po tym czasie wyjąć, rozwałkować i wyłożyć na formę do zapiekania. Ciasto zapiekać pod obciążeniem (np. fasolą) przez 15 minut w 190 stopniach, a następnie usunąć obciążenie i ponownie zapiekać przez 5-7 minut. Pora pokroić w plastry, a boczek w niewielką kostkę i wszystko razem zasmażyć. W misce dokładnie połączyć słodką śmietankę, jajka i przyprawy. Na podpieczony spód wyłożyć por z boczkiem, zalać masą śmietanową i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 35-40 minut. Kroić po wystudzeniu.
Rozgrzewająca zupa z chorizo, czarną soczewicą i dynią
Składniki:
- 2 litry bulionu,
- 100 g czarnej soczewicy,
- ok.300 g kiełbasy chorizo,
- cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- świeża kolendra,
- małe opakowanie kwaśnej śmietany 18%,
- kawałek dyni hokkaido,
- 150-200 g boczniaków,
- oliwa z oliwek,
- 2 łyżki miodu,
- sól, pieprz, papryka wędzona.
Przygotowanie:
Soczewicę zalać zimną wodą i odstawić na około godzinę. W dużym garnku zeszklić cebulkę z czosnkiem i wędzoną papryką. Zdjąć osłonkę z chorizo i pokroić kiełbasę w cienkie plasterki, a następnie dodać do cebulki. Boczniaki porwać na kawałki i dodać do garnka z chorizo i cebulą. Potem podsmażać całość przez parę minut. Dynię hokkaido pokroić w niewielką kostkę, wrzucić do garnka, zalać bulionem i gotować do miękkości. Na koniec dodać pomidory z puszki i doprawić solą oraz pieprzem do smaku. W międzyczasie ugotować czarną soczewicę i dodać ją do gotowej zupy. Podawać z kwaśną śmietaną i świeżą kolendrą.
Zapiekanka ziemniaczana
Składniki:
- kilogram ziemniaków,
- 600 ml kwaśnej śmietanki,
- 10 jajek,
- duża cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 50 g masła,
- świeży szczypiorek,
- zsiadłe mleko,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i pokroić w bardzo cienkie plastry. Cebulę również pokroić w plasterki, a następnie w naczyniu żaroodpornym układać ziemniaki z cebulką tak, by naczynie się zapełniło. W miseczce wymieszać roztopione masło z oliwą, posiekanym czosnkiem, solą i świeżo mielonym pieprzem. Taką marynatą posmarować zapiekankę, naczynie przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na 40 minut. W misce dokładnie połączyć śmietanę z jajkami, solą i posiekanym szczypiorkiem. Tak przygotowany płyn wylać na piekące się ziemniaki i piec dalej przez około 35 minut w temperaturze 180 stopni. Zapiekankę podawać z sadzonym jajkiem i zsiadłym mlekiem.
Pulpeciki wieprzowo-wołowe, zapiekane z mini pieczarkami, rozmarynem i białym winem
Składniki:
- 500 g mięsa mielonego wołowego,
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego,
- 2 czubate łyżki majonezu,
- 20 ml sosu sojowego,
- 250 g mini pieczarek,
- świeży rozmaryn,
- 3 szalotki,
- 500 ml bulionu (słoiczek bulionu wołowego),
- 200 ml słodkiej śmietanki,
- białe wytrawne wino,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
W misce dobrze wyrobić mięso z majonezem, sosem sojowym, przyprawami i posiekaną natką pietruszki. Z tak przygotowanego mięsa przygotować małe kotleciki i podsmażyć je z każdej strony na małej ilości oliwy na patelni. Podsmażone pulpety przełożyć do naczynia żaroodpornego. Na tej samej patelni na maśle zeszklić szalotkę, a kiedy będzie złocista, dodać białe wino i poczekać parę minut, aż odparuje. Następnie wrzucić umyte mini pieczarki, wlać bulion i chwilę pogotować. Na końcu całość zalać śmietank oraz doprawić solą i pieprzem do smaku. Sos winny z pieczarkami wylać do pulpetów, dodać świeży rozmaryn i zapiekać przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Zobacz także:
- Jesienne dania wspierające pracę mózgu. Co warto jeść o tej porze roku?
- Jesienne dania z dyni, które rozgrzeją od środka. Poznaj przepisy Szymona Czerwińskiego
- Jesienne obiady z dodatkiem serka z przepisów Andrzeja Polana zachwycą podniebienia największych niejadków
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Aleksandra Jurkiewicz
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak