Poliamid to rodzaj włókna syntetycznego, które niekiedy jest mylone z poliestrem. Określany jest również mianem "nylonu", "stilonu" i "polany".
Gabardyna ma skośny splot i spoistą strukturę – to właśnie dzięki nim ten materiał jest tak wyjątkowy.
Inicjatorka programu Sewing Together Maja Kotala i projektant Jackob Buczyński zaangażowali się w niezwykły modowy projekt w Kenii.
Anna Machul zajmuje się szyciem oryginalnych zabawek. Jej zwierzaki podbijają cały świat.
Weronika Belowska to artystka, która poprzez swoją twórczości pokazuje, co gra jej w duszy. Wykonuje unikatową biżuterię z materiałów wyjętych prosto z garażu oraz szyje ubrania z nieoczywistych części garderoby. Skąd narodziła się w niej pasja do mody? Kiedy zrobiła pierwszy projekt?
Iwona Gajo w swojej pracowni prowadzi zajęcia krawieckie dla najmłodszych. Kierowane są one do dzieci już od 5. roku życia. Inspiracją do powstania warsztatów były osobiste doświadczenia pomysłodawczyni.
Ceniona projektantka wzięła udział w warsztatach we wschodniej Afryce, podczas których uczyła nastolatki i kobiety szycia podpasek wielokrotnego użytku. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz show-biznesowy Mateusz Hładki.
"To marka, którą albo się uwielbia, albo nienawidzi".
Poduszki dekoracyjne to proste rozwiązanie, które pomoże odświeżyć wygląd mieszkania bez konieczności przemeblowania czy remontu.
Używane ubrania można wykorzystać na wiele sposobów. Monika Czwornóg-Kula przerabia stare jeansy na ubrania, biżuterię, akcesoria dla zwierząt, a nawet meble.
W Dzień Dobry TVN zaprezentowała własne projekty.
Po raz kolejny z inicjatywy Elżbiety Koniecznej odbywa się akcja "Szyjemy dla Ciapkowa".
Miłość do mody z dawnych lat może przejawiać się na wiele sposobów. Marta Veil i Kamila Dzięgielewska nie tylko podziwiają, ale także szyją, a nawet noszą stroje wpisujące się w trendy z przeszłości.
Dominika Lipska połączyła pracę z pasją i zachwyca tym innych ludzi. Dziewczyna w starannie przygotowanych strojach historycznych oprowadza turystów po Zamościu. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej miłości do stylizacji z dawnych lat.
Magdalena Breguła choruje na raka piersi. Diagnoza choroby nowotworowej zmieniła jej życie, jednak nie odebrała motywacji do działania.
Jak powstają jego projekty? Opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Monika Danowska od kilku lat pasjonuje się Punch Needle, czyli tzw. haftem pętelkowym. Na zamówienie wykonuje niesamowite dzieła. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoim hobby, a także o książce "Haft Punch Needle. Poznaj nową technikę haftowania" autorstwa projektantki tkanin i artystki Rose Pearlman.
Andrzej Siekierka szyje stroje tradycyjne oraz stylizowane, a także na nowo odkrywa piękno ukryte w starych ubraniach. Lansuje tzw. styl siekierkowski i ma klientów z całego świata. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Marzena Kiernoziak jest hafciarką. Prace, które tworzy, do złudzenia przypominają zdjęcia. Jak zaczęła się jej przygoda z haftowaniem? Ile czasu potrzebuje, aby wyhaftować jeden obraz? Dowiecie się tego z materiału.
Szeroki wybór nici dostępnych na rynku może być onieśmielające, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z krawiectwem. Nici do haftu, nici do szycia, do szydełkowania i do maszyny. Podpowiadamy, jakie rodzaje nici wybrać i jak najlepiej dobrać je do sposobu szycia i używanego materiału.
Wanda Fok jest najstarszą czynną zawodowo i społecznie kobietą krawcem męskim w Polsce. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także z młodymi ludźmi, którzy chcą pójść w jej ślady. Czy ma jakieś plany na przyszłość? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Po porządkach w szafie zazwyczaj zostaje nam trochę ubrań, za małych, trochę zniszczonych, ale można je jeszcze fajnie wykorzystać. Co zrobić z nimi zrobić? Ciekawe pomysły przedstawiła nam Agnieszka Witkowska.
Kurs szycia to szkolenie, dzięki któremu możemy poznać tajniki tworzenia wykrojów, obycia z maszyną i materiałami. Zdobyta umiejętność pozwala na samodzielne tworzenie ubrań i wielu innych rzeczy wykonanych z tkanin. Kurs szycia na maszynie pasuje do osób kreatywnych, które mają czas na spełnianie swoich pasji.
Ester Andrews to projektantka z Nowego Jorku, która w swojej pracy często tworzy dodatki dla panien młodych. W trakcie przygotowań do własnego ślubu postanowiła od postaw wydziergać swoją suknię. Niebanalny, czasochłonny projekt doskonale pasował do oryginalnej, "kosmicznej" ceremonii. Zobacz efekt końcowy.
Agrafki, guziki, igły i pozostałe akcesoria niezbędne do szycia mają niebywałą tendencję do generowania nieokiełznanego chaosu. Do ich uporządkowania niezbędny jest przybornik. Jak go wykonać, radzi Agnieszka Witkowska, architektka porządku.
Branża modowa to dla wielu młodych ludzi wymarzona ścieżka kariery. O wielkim zainteresowaniu tą dziedziną świadczy chociażby niesłabnąca popularność programu "Top Model". Karol Franciszkowicz poznaje ten przemysł dosłownie od podszewki, zdobywając krawiecki fach.
Milita Nikonorov to projektantka mody, która na co dzień zajmuje się sukniami ślubnymi. Specjalnie dla naszych widzów specjalistka pokazała, jak krok po kroku wykonać najmodniejszy dodatek tego sezonu – materiałową gumkę do włosów.
Adam Duraziński od 78 lat pracuje jako krawiec. Dopiero pandemia odebrała mu klientów. Niedawno jedno zdjęcie odmieniło jego życie. Wrocławski rzemieślnik dzięki niemu stał się gwiazdą Internetu.
Podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych uwagę światowych mediów przykuła postać Berniego Sandersa, który na uroczystość włożył jednopalczaste, grubo tkane rękawice. Kongresmen od razu stał się bohaterem memów i virali. Natomiast dla górali z regionu Beskidu Sądeckiego był to pretekst, by utkać dla niego rękawice furmańskie, które są tradycyjnym rękodziełem regionu.
W czasie pandemii koronawirusa wiele osób zostało pozbawionych pracy. Kryzys finansowy dotknął praktycznie każdą branżę, tym bardziej cieszy więc inicjatywa osób, które chcą pomóc innym w ciężkiej sytuacji. Tak się stało w jednym zakładzie krawieckim w Katowicach.