Miłość do strojów historycznych
Krawiectwo było poniekąd zakorzenione w rodzinie Dominiki Lipskiej, ponieważ jej babcia była bardzo znaną w Zamościu krawcową. Poza tym szyła też jej druga babcia i mama. Dziewczyna swoją pierwszą suknię stworzyła razem z koleżankami na Lubelski Festiwal Nauki. Wtedy zakochała się w strojach historycznych. Potem została przewodnikiem, a że biuro, z którym współpracowała miało w ofercie oprowadzanie z przewodnikiem w stroju, postanowiła iść w tym kierunku.
- Historia wielu osobom kojarzy się z nudą, a ja jednak nigdy tej nudy nie lubiłam, więc zawsze starałam się jakoś to ubarwić. Od tego zaczęły się właśnie stroje historyczne. (...) Każda kobieta, myślę, po cichu marzy o tym, żeby przebrać się w taki strój historyczny. Mnie to marzenie nie ominęło - mówiła Dominika Lipska w Dzień Dobry TVN.
Podróż w czasie za pomocą mody
Po tym, jak Dominika Lipska zakochała się w strojach historycznych, poprosiła swoją mamę o pomoc. Dorota Lipska wykonywała prace techniczno-krawieckie, natomiast jej córka wyszukiwała wykroje i materiały. Z biegiem czasu jej wiedza się poszerzała. Jak wyznała: "Coraz więcej zdobywałam wykrojów i literatury fachowej, która pomogła mi w tym, żeby dobrać odpowiedni materiał i wzór do stroju". Obecnie ma ich ponad 50.
- Człowiek w takich strojach czuje się zupełnie inaczej. To też wymaga troszeczkę innego zachowania i nawet postawy. (...) Bardzo się cieszę, że udało mi się połączyć zawód historyka, stroje historyczne i to, że mogę je szyć. Wręcz czasami słyszałam, że urodziłam się nie w tej epoce, w której powinnam - dodała Dominika Lipska.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Matematyczka, która projektuje hafty. "Przygoda z kulturą ludową nauczyła mnie innego spojrzenia na życie"
- Projektantka tradycyjnej biżuterii karpackiej. "Krywulka jest takim złotem Podkarpacia"
- Sakralne inspiracje w damskiej kolekcji. "To jest sztuka, która sięga dawnych czasów"
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN