Trendy modowe

Matematyczka, która projektuje hafty. "Przygoda z kulturą ludową nauczyła mnie innego spojrzenia na życie"

Trendy modowe

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Alicja Myśliwiec
Od haftu do komputera

Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.

Pasja zaszczepiona w genach

Monika Trypuz ma dyplomy z matematyki oraz Akademii Sztuk Pięknych. Jest osobą kreatywną, która szuka nowych pomysłów i inspiruje się zarówno tradycją, jak i nowoczesnością. Początek zainteresowań, jeśli chodzi o ludowość i miłość do wsi, zaszczepiła w niej babcia, u której w domu po raz pierwszy zobaczyła kołowrotek. Choć Monice służył on wtedy wyłącznie do zabawy, wiedziała, że babcia wcześniej przędła na nim nici konopne.

- Tkanie to jest w zasadzie matematyka, bo tutaj trzeba w zasadzie cały czas liczyć i przebierać nitki, których jest tysiące na osnowie. (...) Chcę czerpać z tamtego świata inspiracje do tworzenia nowego - mówiła Monika Trypuz w Dzień Dobry TVN.

Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania Właścicielka marki La Mania opowiedziała, co robi z ubraniami, które się jej znudziły. Źródło: Dzień Dobry TVN

Fascynacja pereborami

Monika dwa lata temu ziściła swoje marzenie o umiejętności tkania na krosnach. Nauczyła ją tego osobiście mistrzyni w swoim fachu, czyli Stanisława Kowalewska. Szczególnie zafascynowała się wówczas pereborami, czyli lubelską techniką tkacką, stricte z tamtych terenów. Projektantka zwiedziła wschodnią część Polski, w poszukiwaniu korzeni tego wzoru i ograła go w nowoczesny sposób. W pewien sposób przywróciła go naszej kulturze, ponieważ perebor jest już bardzo zapomnianym ornamentem tkackim. Teraz przenosi go do mody i z pomocą męża udowodniła, że komputer też może wymyślać nowe wzory.

- Chciałam stworzyć sieć, która tworzy, kreuje nowe perebory i to byłoby takie zwieńczenie mojej pracy nad pereborem, czyli połączenie sztuki i sztucznej inteligencji. (...) Ta przygoda z kulturą ludową nauczyła mnie innego spojrzenia na życie. Takiego bardziej ustabilizowanego, spokojnego. Fascynuje mnie to, jak wtedy żyli ludzie - dodała projektantka w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości