matematyka

  matematyka

  Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.

  Nauczanie dzieci w warunkach domowych bywa trudne. W ostatnim czasie z powodu zamknięcia szkół na czas pandemii rodzice zmuszeni byli częściej niż dotychczas uczyć się ze swoimi dziećmi i odrabiać z nimi lekcje, co dla wielu stanowiło spore wyzwanie. Nauczycielka, Zuzanna Jastrzębska-Krajewska pokazała kilka prostych, acz kreatywnych sposobów na naukę matematyki z dziećmi, które na pewno przydadzą się rodzicom bez doświadczenia pedagogicznego i pomysłu na niecodzienne podejście do tematu.

  Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.

  W studiu Dzień dobry Wakacje gościliśmy tegorocznych laureatów Olimpiady Wiedzy z nauk ścisłych. Michał Kuźba, Michał Piłat i Mikołaj Leonarski przywieźli złote i srebrne medale. Jak licealiści przygotowują się do międzynarodowej olimpiady? Jakie mają plany na przyszłość?

  Christopher MacKinlay jest matematykiem. Na podstawie stworzonego przez siebie algorytmu wybrał reprezentacyjną grupę potencjalnych partnerek, które do niego pasowały. Okazało się, że po zastosowaniu wzoru, jego skrzynka e-mailowa pękała w szwach. Jaki wzór matematyczny zastosował? O to zapytał go nasz reporter Ksawery Kalicki. Jak wyglądał jego system parowania? Na jakie typy i kategorie podzielił użytkowniczki serwisu randkowego? Czy w rezultacie znalazł tę jedyną?

  Jan Pułtorak to nastoletni szachista. Gra w szachy wielogodzinne i błyskawiczne. Ma na swoim koncie niemiędzynarodowe sukcesy. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszył mu Marcin Tobała, trener szachowy oraz tata Janka - Tomasz. Jak osiąga się sukces w szachach? Ile godzin dziennie trenuje Jan? Czy szachy to gra tylko dla ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych?

  Podróżuje także po całym świecie. W Krakowie, dziennikarz Dzień Dobry TVN, Marcin Sawicki spotkał się z niezwykłym 8-latkiem i z jego rodzicami.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Konrada Czarneckiego, 10-letniego Mistrza Świata w Grach Logicznych i Matematycznych. Towarzyszł mu tata - Aleksander Czarnecki. Co oprócz matematycznych łamigówek pasjonuje 10-letniego mistrza? Czy poradził sobie zadaniem, które dała mu Jolanta Pieńkowska?