Istnieje wiele programów i aplikacji internetowych, które służą do szkicowania wykresu funkcji. By z nich skorzystać, wystarczy tylko kilka wskazówek i odpowiednio użyte liczby. Wykres funkcji możemy także naszkicować odręcznie.
Co zrobić, by zdobywanie wiedzy sprawiało dziecku przyjemność i nie było dla niego tylko przykrym obowiązkiem?
Daniel Tammet to światowej sławy pisarz i poliglota, który zna co najmniej 11 języków. Potrafi bardzo szybko wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci cyfr liczby pi po przecinku.
Już 5 maja absolwenci szkół średnich przystąpią do matury z matematyki. Tegoroczny egzamin odbywa się w odmienionej formule. Sprawdź, co się zmieniło.
Tomasz Czajka to światowej sławy ekspert w dziedzinie programowania. Wybitnie uzdolniony informatyk może poszczycić się wieloma sukcesami, w tym także pracą w amerykańskim przedsiębiorstwie założonym przez Elona Muska. Jak udało mu się to osiągnąć?
Sprawdź, jak nauczyć dziecko matematyki na stronie Dzień Dobry TVN.
Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Matematyka to jeden ze szkolnych przedmiotów, który sprawia uczniom największe problemy. Dlaczego tak jest i czy istnieje jakiś inny sposób na to, aby wytłumaczyć dzieciom trudne równania? O tym opowiedział nam nauczyciel, motywator matematyki Franciszek Augustyniak.
Dr Ilona Anna Urbaniak od najmłodszych lat pisała piosenki i uwielbiała śpiewać. Od zawsze była też za pan brat z matematyką, która nie sprawiała jej najmniejszego problemu. Z królową nauk związała swoją zawodową ścieżkę. Dziś wykłada na Politechnice Krakowskiej, a po godzinach spełnia się na scenie.
Prognozowanie to działanie mające na celu przewidzenie, zaprojektowanie przyszłego stanu badanego przedmiotu w odniesieniu do stanu historycznego. Metody prognozowania obejmują zaawansowane działania statystyczne i matematyczne. Często wykorzystuje się średnią kroczącą, a także metody naiwne prognozowania.
Za nami matura 2021 z matematyki na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy wyszli z sali egzaminacyjnych, nie są zgodni co to poziomu jej trudności. W sieci pojawiły się także zdjęcia z podejrzanymi odpowiedziami. Czy to przecieki? Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadamia w tej sprawie policję i prokuraturę.
Matura z matematyki, czyli obowiązkowy przedmiot na egzaminie dojrzałości niejednemu abiturientowi spędza sen z powiek. W końcu nie każdy z nas musi być specem od cyferek. My postanowiliśmy sprawdzić, ile jeszcze pamiętamy z czasów szkolnych. Nauczyciel matematyki Krzysztof Chojecki specjalnie dla naszych prowadzących przygotował zadania ze starych arkuszy.
Martyna Napiórkowska jest uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. Szybkie obliczenia w głowie to dla niej przysłowiowa bułka z masłem, o czym mogli się przekonać widzowie Dzień Dobry TVN. Jak to możliwe, że potrafi być szybsza od kalkulatora? Na czym dokładnie polega arytmetyka mentalna? Na te pytania odpowiedziała Karolina Lubenets, dyrektor szkoły.
W zeszłym roku Jakub Freda wpadł na pomysł, by stworzyć stronę "Analizy i obliczenia w rapie". Dziś na Facebooku obserwuje ją blisko 67 tys. ludzi, natomiast na Instagramie ponad 10 tys. Nastolatek w niepowtarzalny sposób połączył matematykę ze sztuką i prezentuje internautom niezwykłe obliczenia. Teraz opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN.
Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.
Tegoroczna 61. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna była szczęśliwa dla polskich uczniów. Efektem ich zmagań było 6 zdobytych medali, z czego 2 złote. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa w tym roku konkurs odbył się w wyjątkowych warunkach.
Naukowcy opracowali algorytm, który może nam pomóc w znalezieniu drugiej połówki i przekonują, że ten sposób jest naprawdę skuteczny. - Czasem odrobina matematyki i odrobina wysiłku mogą pomóc - twierdzi autor naukowego bloga "Barking Up the Wrong Tree", Eric Barker.
Nauczanie dzieci w warunkach domowych bywa trudne. W ostatnim czasie z powodu zamknięcia szkół na czas pandemii rodzice zmuszeni byli częściej niż dotychczas uczyć się ze swoimi dziećmi i odrabiać z nimi lekcje, co dla wielu stanowiło spore wyzwanie. Nauczycielka, Zuzanna Jastrzębska-Krajewska pokazała kilka prostych, acz kreatywnych sposobów na naukę matematyki z dziećmi, które na pewno przydadzą się rodzicom bez doświadczenia pedagogicznego i pomysłu na niecodzienne podejście do tematu.
Dziś przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nauka tabliczki mnożenia zazwyczaj odbywa się w drugiej i trzeciej klasie szkoły podstawowej. Niektóre maluchy nie mają najmniejszych problemów z jej opanowaniem, jednak część dzieci będzie potrzebować pomocy w nauce.
Język polski i matematyka - czy znasz odpowiedzi na pytania z egzaminu ósmoklasisty? Rozwiąż krótki quiz i sprawdź, na ile pytań znasz poprawną odpowiedź. Powodzenia!
Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.