"Przyjęło się, że matematyka to trudny przedmiot" – jak się jej uczyć i nie zwariować?

Czy matematyka musi być zawsze koszmarem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Matematyka to jeden ze szkolnych przedmiotów, który sprawia uczniom największe problemy. Dlaczego tak jest i czy istnieje sposób na to, aby wytłumaczyć dzieciom trudne zadania? O tym opowiedział nam nauczyciel i motywator matematyki Franciszek Augustyniak.

Dlaczego dzieci mają problemy z matematyką?

Matematyka - już samo słowo w wielu uczniach budzi przerażenie i wywołuje ciarki na całym ciele. Jak się okazuje, wszystkiego można się nauczyć, jednak kluczem do sukcesu jest systematyczność i rozumienie przedmiotu. Problemy pojawiają się, gdy uczeń pominie jeden z tematów. Zaległości należy jak najszybciej nadrabiać, gdyż w matematyce każdy temat jest powiązany z poprzednim.

- Przyjęło się, że matematyka to trudny przedmiot. Dzieci idąc do szkoły, mają strach. Niestety nie jest to przedmiot, którego nauczymy się na pamięć. Trzeba to zrozumieć. W matematyce nie można przeskoczyć żadnego tematu. Tam wszystko ze wszystkim jest powiązane – wyjaśnił Franciszek Augustyniak.

Jak dodał, wielkie znaczenie ma podejście pedagoga. Sam stara się tłumaczyć zadania, wykorzystując historie z życia codziennego. W ten sposób lekcje stają się ciekawsze, a co za tym idzie, łatwiej zapamiętać wskazówki.

Co robić, gdy dziecko nie rozumie matematyki?

Niestety często tempo pracy i różnorodność klas sprawia, że niektórzy uczniowie nie są w stanie na bieżąco uczyć się nowego materiału. W tym wypadku najlepszym krokiem będzie zapisanie się na dodatkowe kółko, korepetycje bądź korzystanie z filmików dostępnych na YouTube. Franciszek Augustyniak w czasie pandemii podjął się działalności internetowej. W sieci zamieszcza filmiki, w których tłumaczy chętnym poszczególne tematy.

Klasy są często po trzydzieścioro uczniów. Mamy klasy, gdzie 1/3 uczniów ma wielkie zaległości, 1/3 gdzie idzie zgodnie z programem, reszta to uczniowie wybitnie zdolna. Nauczyciel ma bardzo ciężkie zadanie, żeby tak dostosować materiał, żeby w tym samym czasie nauczyć wszystkich
- wyjaśnił.

Na koniec matematyk zrobił naszym prowadzącym mały test. Jak z zadaniem poradzili sobie Anna i Andrzej? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości