Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w środę, 14 maja, zmierzyli się z egzaminem ósmoklasisty z matematyki. Na naszej stronie znajdziecie arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) z pytaniami, które pojawiły się na teście. Warto sprawdzić, jakie zadania były na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki.
- Wszystko, co musisz wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty z matematyki w 2025 roku.
- Opublikowano arkusz CKE z matematyki - jakie zadania uczniowie musieli rozwiązać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szkoła
Egzamin ósmoklasisty 2025 - matematyka - zasady
Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki, w terminie głównym, rozpoczął się w środę, 14 maja o godzinie 9:00. Na napisanie testu uczniowie mieli 125 minut.
Egzamin składa się z zadań otwartych, które wymagają krótkich odpowiedzi oraz zadań zamkniętych, czyli testowych. Za rozwiązanie wszystkich zadań uczeń otrzymać może maksymalnie 30 punktów. Na egzaminie były zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Pytania zamknięte polegają na wyborze odpowiedzi z dostępnych opcji i mogą obejmować m.in. pytania wielokrotnego wyboru, pytania typu prawda-fałsz, czy pytania, gdzie trzeba dobrać odpowiednie elementy. Pytania otwarte z kolei wymagają od ucznia samodzielnego sformułowania odpowiedzi, która powinna odzwierciedlać proces myślowy, zawierać niezbędne obliczenia, przekształcenia czy wnioski.
Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty z matematyki wyznaczony jest na 11 czerwca 2025.
Egzamin ósmoklasisty 2025 - matematyka - arkusze
W tym roku arkusz egzaminu ósmoklasisty z matematyki składał się z 21 zadań - zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Pytania sprawdziły umiejętności, takie jak liczenie w pamięci, wykonywanie działań na liczbach naturalnych sposobem pisemnym czy wykonywanie działań na ułamkach.
Arkusz egzaminu ósmoklasisty 2025 z matematyki znajdziesz tutaj.
Zobacz także:
- Egzamin ósmoklasisty. Co jeśli uczeń się spóźni lub będzie chory? Wyjaśniamy
- Co trzeba zabrać ze sobą na egzamin ósmoklasisty? Lepiej o tym pamiętać
- Egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki - ARKUSZ
Autor: Teofila Siewko/Regina Łukasiewicz
Źródło: otouczelnie.pl, CKE
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images