Przesądy wigilijne znane są od pokoleń. Dotyczą wielu różnorodnych dziedzin życia i związane są m.in. z finansową pomyślnością, zdrowiem, miłością czy szczęściem. Choć niektóre przesądy wigilijne w Polsce odchodzą w zapomnienie, część z nich wciąż jest stosunkowo popularna.
Święta wielkanocne pełne są akcentów i detali, które różnić się będą w zależności od regionu, któremu się przyjrzymy. Jak ten okres w roku spędza się na Kujawach? Jak tamtejsze tradycje zmieniały się na przestrzeni lat? Sprawdził to Mikołaj Rey.
Kapela z Kraju nad Wisłą poderwała do tańca prowadzące program Dzień Dobry TVN. Agnieszka Woźniak-Starak i Ewa Drzyzga przebrały się w tradycyjne stroje oraz uczyły się podstawowych kroków polskiego tańca ludowego. Jak im poszło?
Kierce od lat zdobią wnętrza domów mieszkańców Kurpii. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie zapoczątkowała unikalny styl, który do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem. Twórczynie ludowe opowiedziały w Dzień Dobry TVN o procesie powstawania kierców.
Ewelina Matusiak-Wyderka to twórczyni karpackiej biżuterii, która inspiruje się tradycją ludową. tworzy niezwykłe dzieła i uczy robić je innych. Uważa, że to forma medytacji. O swojej pasji opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Najprawdopodobniej najstarszy, barwny polski film dokumentalny pt. "Wesele księżackie" powstał w roku 1937. Został zrealizowany nieopodal Łowicza przez inżyniera Tadeusza Jankowskiego. Jaka jest jego historia?
Tradycyjne sukienki góralskie, czyli stroje ludowe, kojarzą się z typowym polskim folklorem. Motyw pojawia się także w nowoczesnej i modnej odzieży. Jakie elementy są dla niego charakterystyczne?