Reporter Dzień Dobry TVN wybrał się do Spycimierza, by z bliska przyjrzeć się tej imponującej tradycji.
Tradycją Wielkiej Soboty jest malowanie i święcenie jajek. Gościnie Dzień Dobry TVN tworzą pisanki zgodnie z tradycją łemkowską i huculską.
Święta wielkanocne pełne są akcentów i detali, które różnić się będą w zależności od regionu, któremu się przyjrzymy. Jak ten okres w roku spędza się na Kujawach? Jak tamtejsze tradycje zmieniały się na przestrzeni lat? Sprawdził to Mikołaj Rey.
Niedobory często napędzają ludzką kreatywność. Dobrym przykładem tego zjawiska jest geneza powstawania słomianych ozdób choinkowych.
Kapela z Kraju nad Wisłą poderwała do tańca prowadzące program Dzień Dobry TVN. Agnieszka Woźniak-Starak i Ewa Drzyzga przebrały się w tradycyjne stroje oraz uczyły się podstawowych kroków polskiego tańca ludowego. Jak im poszło?
Na co dzień swoją pasją do makijażu i mody inspiruje także młodsze pokolenie artystek.
Jego muzyka sięga do korzeni ludowych.
Przesądy polskie są bardzo oryginalne.
Zoryana Dybovska śpiewa od najmłodszych lat. W jej repertuarze nie brakuje wyjątkowych utworów, stanowiących pochwałę ukraińskiej kultury ludowej.
"Przy dużych krosnach nie muszę chodzić na siłownię".
Kierce od lat zdobią wnętrza domów mieszkańców Kurpii. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie zapoczątkowała unikalny styl, który do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem. Twórczynie ludowe opowiedziały w Dzień Dobry TVN o procesie powstawania kierców.
Przesądy wigilijne znane są od pokoleń. Dotyczą wielu różnorodnych dziedzin życia i związane są m.in. z finansową pomyślnością, zdrowiem, miłością czy szczęściem. Choć niektóre przesądy wigilijne w Polsce odchodzą w zapomnienie, część z nich wciąż jest stosunkowo popularna.
Ewelina Matusiak-Wyderka to twórczyni karpackiej biżuterii, która inspiruje się tradycją ludową. tworzy niezwykłe dzieła i uczy robić je innych. Uważa, że to forma medytacji. O swojej pasji opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Najprawdopodobniej najstarszy, barwny polski film dokumentalny pt. "Wesele księżackie" powstał w roku 1937. Został zrealizowany nieopodal Łowicza przez inżyniera Tadeusza Jankowskiego. Jaka jest jego historia?
Tradycyjne sukienki góralskie, czyli stroje ludowe, kojarzą się z typowym polskim folklorem. Motyw pojawia się także w nowoczesnej i modnej odzieży. Jakie elementy są dla niego charakterystyczne?