Żurek na Kujawach
Jak wyjaśniła naszemu reporterowi Halina Jabłońska, żurek jest podstawowym daniem na Kujawach. - Dorzuca się kiełbasę swojej roboty, ze świniaka, jak się uchował u siebie w zagrodzie - mówiła członkini Zespołu Folklorystycznego Spod Strzechy. Następnie wyjaśniła, jak powstaje zakwas, nazywany w tamtych stronach "zaklepką". Przygotowuje się go z żytniej mąki i wody. - To się wymiesza i to stoi do tygodnia, aż skwaśnieje - mówiła.
Niegdyś żurek był potrawą stricte postną. - To była taka zalewajka, ziemniaki ugotowane, z czosnkiem, z majerankiem, zalane zakwasem - wyjaśniła w rozmowie z Mikołajem Reyem Agata Kubajka z Zespołu Folklorystycznego Spod Strzechy.
Historia żurku
Jedzony przez 40 dni, skromny żurek, jak nie trudno się domyślić, w końcu przejadał się mieszkańcom Kujaw. Wyraz temu dawała tamtejsza młodzież.
- Zlewali te resztki tego żuru postnego i polewali nimi szyby. Gospodynie się strasznie na to złościły. Ale polewali szyby pannom, które były takie "niezjadłe", czyli nieprzystępne, jakieś takie zamknięte - wyjaśniła Agata Kubajka.
Po święconce postny żurek zamieniano na bogaty żur pełen różnego rodzaju mięs. Czego jeszcze Mikołaj Rey dowiedział się o tej potrawie? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy należy ją wysiać, aby wyrosła na święta?
- Jajko jajku nierówne. Jak wybrać to najlepsze? Radzi zwyciężczyni "MasterChefa"
- Kwiaty na wielkanocny stół. Ekspert podpowiada, kiedy je kupić, by rozkwitły na święta
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Mikołaj Rey
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN