folklor

  Dzień Dobry Wakacje gościło w Karolinie, miejscu nieodłącznie związanym z zespołem "Mazowsze". Jak mówił Tadeusz Sygietyński - dyrygent i kompozytor, założyciel zespołu: "Aby oddać całą prawdę o ludziach, trzeba poznać ziemię, na której żyją." O dziejach i historii zespołu, opowiedzieli goście programu - Wioletta Milczuk, zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oraz Krzysztof Kurlej, manager Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

  Zoryana Dybovska śpiewa od najmłodszych lat. W jej repertuarze nie brakuje wyjątkowych utworów, stanowiących pochwałę ukraińskiej kultury ludowej.

  Marta i Maciej Tront są tancerzami ludowymi - lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata. Chcą podzielić się ze światem tym, z czego są bardzo dumni - kulturą, pieśniami, tańcami i naprawdę ciężkimi strojami ludowymi.

  Polscy artyści wpadli na wyjątkowy pomysł i postanowili uratować nasze rodzime pieśni. Do tej pory poznaliśmy dwie części Tryptyku "O jak fałszywe wszystko", które zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak. Ostatnią część wykonuje królowa list przebojów – Sanah. O tym, skąd wziął się pomysł ocalenia przed zapomnieniem pogrzebowych polskich pieśni ludowych, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Jarek Ważny, muzyk i dziennikarz oraz Radosław Łukasiewicz, muzyk i tekściarz. 

  Muzyka folkowa inspirowana jest muzyką ludową. To bardzo charakterystyczny gatunek, który wiąże się z grą na łatwo dostępnych instrumentach, np. gitarze czy flecie prostym. W połączeniu ze śpiewem, najczęściej całych zespołów, daje to niesamowite wrażenia muzyczne.

  Alicja Zell od trzech lat działa na rzecz Polonii w Wiedniu. - Jestem pełna podziwu, że z taką upartością przeciera nowe szlaki – podkreśla Monika, która zgłosiła swoją siostrę do cyklu "Siła jest kobietą".

  Julia Doszna to charyzmatyczna łemkowska pieśniarka. Przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, w którym występowała na scenie w Polsce, Kanadzie i USA. To także założycielka grupy śpiewaczej Ruty Uwite, której sporą część repertuaru stanowią łemkowskie pieśni ludowe.

  W studiu Dzień Dobry TVN zapanowała iście taneczne atmosfera. Marcos de Lima i Martyna Mańkowska oraz Paweł Liszka i Oksana Babenko z zespołu "Mazowsze" wykonali kujawiaka, a Gosia Ohme i Filip Chajzer podpatrywali kroki. Jak to się stało, że do polskiego zespołu dołączył rodowity Brazylijczyk?

  Tańce ludowe są istotną częścią dziedzictwa narodowego każdego kraju. W jednym państwie może występować kilka lub kilkanaście różnorodnych tańców ludowych. Jakie są najpopularniejsze tańce ludowe w Polsce i za granicą?

  Jan Karczewski to jeden z muzyków zespołu Podsybka Kurpiowska. Mimo młodego wieku, aktywnie działa i popularyzuje folklor swojego regionu. Jak przyznaje, wszystko co do tej pory udało mu się zrealizować, zawdzięcza pradziadkom, którzy dzielą się z nim historiami z przeszłości i tradycją.

  Beata Łubczonek i jej zięć Marcin Milanowicz stanowią nietypową parę. Od 2014 roku wspólnie tworzą duet „Teściowa Śpiewa”, który słynie ze swojego charakterystycznego, warszawskiego stylu. W programie frontmenka zespołu opowiedziała o tym, jak zaczęła się kariera duetu, kto ich inspiruje i jacy naprawdę są warszawiacy.

  Łemkowie to jedna z mniejszości etnicznych zamieszkująca w Polsce, która zachowała własne obyczaje, sztukę i folklor. Odwiedziliśmy ją, aby zobaczyć, jak wygląda ślub w tradycji łemkowskiej i Łemkowska Watra.

  Już w następną niedzielę zasiądziemy przy wielkanocnym stole. Jak go udekorować, aby wyglądał nowocześnie i jednocześnie tradycyjnie? Jakie elementy muszą znaleźć się na wielkanocnym stole? Jakie kolory obowiązują w tym roku? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka Urszula Michalak.

  Zakopane to ukochane miejsce wielu polskich artystów. Tam - zainspirowani przepiękną przyrodą, górami i folklorem - tworzyli wspaniałe dzieła. O niezwykłości tego miejsca i twórczości młodopolskich dekadentów rozmawialiśmy z historykiem i krytykiem sztuki prof. Dorotą Folgą-Januszewską, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Dziś jesteśmy u Was, w Wieluniu, a tam wiele się dzieje. Zwłaszcza na wieluńskiej scenie muzycznej. Ania Wendzikowska spotkała się z członkami różnych tamtejszych formacji, między innymi z grupą "Tadeusza nic nie rusza" oraz z ich opiekunem, Panem Mirkiem Szymulem. Skąd oryginalna nazwa grupy "Tadeusza nic nie rusza"? A Ania Wendzikowska ma dla Was zagadkę! Na naszym fanpage'u opublikowaliśmy zdjęcie i zapytaliśmy Was o to, kim jest ten chłopiec? Mała podpowiedź - był dziś w Wieluniu. Poznajecie?

  Pochodzą z miejscowości Rokitno k. Lubartowa. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Na naszej scenie zespół Rokiczanka wykonał swój utwór "Lipka", razem z wirującymi dzieciakami. Bo polski folklor ma moc!

  "Piersi" to kapela rockowa powstała w 1984 roku w Jarocinie. Ich muzyka to połączanie folkloru i alternatywnego rocka. Ich teksty są pełne cynizmu, ale też zadumy nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Na scenie Dzień Dobry TVN zespół Piersi wykonał utwór "Bałkanica".

  Pochodzą ze wsi i nie widzą w tym powodu do wstydu. Dlaczego są dumni ze swojego pochodzenia? O wiejskich korzeniach, o łamaniu tabu i stereotypach, o plebejskich protoplastach, o wiejskim coming-oucie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: socjolog Marek Troszyński z Collegium Civitas, dziennikarz i członek Stowarzyszenia Folkowisko - Tomasz Augustyniak oraz członek Stowarzyszenia Folkowisko Mateusz Piotrowski. I wcale im słoma z butów nie wystaje.

  5 czerwca na rynek muzyczny trafiła pierwsza płyta zespołu Future Folk. Dwóch chłopaków z Zakopanego i jeden z Krakowa stworzyli nowoczesną muzykę okraszoną folklorem. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonali utwór "Twarda skała".

  W dzisiejszym programie Dzień Dobry TVN, w ramach cyklu "Kobiecy Biznes", spotkaliśmy się z dwiema siostrami, założycielkami firmy, projektującej torebki i akcesoria z folklorystycznymi nadrukami.