Folklor wraca do łask i z roku na rok zyskuje na popularności. Osobami, które dbają o tradycje z dawnych lat, są m.in. Marta i Maciek Tront. Małżeństwo dzieli się miłością do kultury ludowej zarówno z ludźmi w Polsce, jak i na świecie.
Zobaczcie niesamowity występ tancerzy na scenie Dzień Dobry TVN.
Święta wielkanocne pełne są akcentów i detali, które różnić się będą w zależności od regionu, któremu się przyjrzymy. Jak ten okres w roku spędza się na Kujawach? Jak tamtejsze tradycje zmieniały się na przestrzeni lat? Sprawdził to Mikołaj Rey.
"To był przywilej".
Twórczość zespołu FiśBanda to nie lada gratka dla wszystkich miłośników muzycznego folkloru.
Kapela z Kraju nad Wisłą poderwała do tańca prowadzące program Dzień Dobry TVN. Agnieszka Woźniak-Starak i Ewa Drzyzga przebrały się w tradycyjne stroje oraz uczyły się podstawowych kroków polskiego tańca ludowego. Jak im poszło?
To powrót do góralskich korzeni, ale i nowoczesne brzmienie.
Zoryana Dybovska śpiewa od najmłodszych lat. W jej repertuarze nie brakuje wyjątkowych utworów, stanowiących pochwałę ukraińskiej kultury ludowej.
Marta i Maciej Tront są tancerzami ludowymi - lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata. Chcą podzielić się ze światem tym, z czego są bardzo dumni - kulturą, pieśniami, tańcami i naprawdę ciężkimi strojami ludowymi.
Polscy artyści wpadli na wyjątkowy pomysł i postanowili uratować nasze rodzime pieśni. Do tej pory poznaliśmy dwie części Tryptyku "O jak fałszywe wszystko", które zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak. Ostatnią część wykonuje królowa list przebojów – Sanah. O tym, skąd wziął się pomysł ocalenia przed zapomnieniem pogrzebowych polskich pieśni ludowych, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Jarek Ważny, muzyk i dziennikarz oraz Radosław Łukasiewicz, muzyk i tekściarz.
Muzyka folkowa inspirowana jest muzyką ludową. To bardzo charakterystyczny gatunek, który wiąże się z grą na łatwo dostępnych instrumentach, np. gitarze czy flecie prostym. W połączeniu ze śpiewem, najczęściej całych zespołów, daje to niesamowite wrażenia muzyczne.
Alicja Zell od trzech lat działa na rzecz Polonii w Wiedniu. - Jestem pełna podziwu, że z taką upartością przeciera nowe szlaki – podkreśla Monika, która zgłosiła swoją siostrę do cyklu "Siła jest kobietą".
Julia Doszna to charyzmatyczna łemkowska pieśniarka. Przez wiele lat związana była z zespołem Łemkowyna, w którym występowała na scenie w Polsce, Kanadzie i USA. To także założycielka grupy śpiewaczej Ruty Uwite, której sporą część repertuaru stanowią łemkowskie pieśni ludowe.
W studiu Dzień Dobry TVN zapanowała iście taneczne atmosfera. Marcos de Lima i Martyna Mańkowska oraz Paweł Liszka i Oksana Babenko z zespołu "Mazowsze" wykonali kujawiaka, a Gosia Ohme i Filip Chajzer podpatrywali kroki. Jak to się stało, że do polskiego zespołu dołączył rodowity Brazylijczyk?
Tańce ludowe są istotną częścią dziedzictwa narodowego każdego kraju. W jednym państwie może występować kilka lub kilkanaście różnorodnych tańców ludowych. Jakie są najpopularniejsze tańce ludowe w Polsce i za granicą?
Jan Karczewski to jeden z muzyków zespołu Podsybka Kurpiowska. Mimo młodego wieku, aktywnie działa i popularyzuje folklor swojego regionu. Jak przyznaje, wszystko co do tej pory udało mu się zrealizować, zawdzięcza pradziadkom, którzy dzielą się z nim historiami z przeszłości i tradycją.
Beata Łubczonek i jej zięć Marcin Milanowicz stanowią nietypową parę. Od 2014 roku wspólnie tworzą duet „Teściowa Śpiewa”, który słynie ze swojego charakterystycznego, warszawskiego stylu. W programie frontmenka zespołu opowiedziała o tym, jak zaczęła się kariera duetu, kto ich inspiruje i jacy naprawdę są warszawiacy.
Łemkowie to jedna z mniejszości etnicznych zamieszkująca w Polsce, która zachowała własne obyczaje, sztukę i folklor. Odwiedziliśmy ją, aby zobaczyć, jak wygląda ślub w tradycji łemkowskiej i Łemkowska Watra.
Już w następną niedzielę zasiądziemy przy wielkanocnym stole. Jak go udekorować, aby wyglądał nowocześnie i jednocześnie tradycyjnie? Jakie elementy muszą znaleźć się na wielkanocnym stole? Jakie kolory obowiązują w tym roku? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka Urszula Michalak.
Zakopane to ukochane miejsce wielu polskich artystów. Tam - zainspirowani przepiękną przyrodą, górami i folklorem - tworzyli wspaniałe dzieła. O niezwykłości tego miejsca i twórczości młodopolskich dekadentów rozmawialiśmy z historykiem i krytykiem sztuki prof. Dorotą Folgą-Januszewską, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Dziś jesteśmy u Was, w Wieluniu, a tam wiele się dzieje. Zwłaszcza na wieluńskiej scenie muzycznej. Ania Wendzikowska spotkała się z członkami różnych tamtejszych formacji, między innymi z grupą "Tadeusza nic nie rusza" oraz z ich opiekunem, Panem Mirkiem Szymulem. Skąd oryginalna nazwa grupy "Tadeusza nic nie rusza"? A Ania Wendzikowska ma dla Was zagadkę! Na naszym fanpage'u opublikowaliśmy zdjęcie i zapytaliśmy Was o to, kim jest ten chłopiec? Mała podpowiedź - był dziś w Wieluniu. Poznajecie?
Pochodzą z miejscowości Rokitno k. Lubartowa. Łączy ich nie tylko miejsce, w którym żyją, ale i miłość do muzyki. Na naszej scenie zespół Rokiczanka wykonał swój utwór "Lipka", razem z wirującymi dzieciakami. Bo polski folklor ma moc!
"Piersi" to kapela rockowa powstała w 1984 roku w Jarocinie. Ich muzyka to połączanie folkloru i alternatywnego rocka. Ich teksty są pełne cynizmu, ale też zadumy nad kondycją człowieka we współczesnym świecie. Na scenie Dzień Dobry TVN zespół Piersi wykonał utwór "Bałkanica".
Pochodzą ze wsi i nie widzą w tym powodu do wstydu. Dlaczego są dumni ze swojego pochodzenia? O wiejskich korzeniach, o łamaniu tabu i stereotypach, o plebejskich protoplastach, o wiejskim coming-oucie opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN: socjolog Marek Troszyński z Collegium Civitas, dziennikarz i członek Stowarzyszenia Folkowisko - Tomasz Augustyniak oraz członek Stowarzyszenia Folkowisko Mateusz Piotrowski. I wcale im słoma z butów nie wystaje.
5 czerwca na rynek muzyczny trafiła pierwsza płyta zespołu Future Folk. Dwóch chłopaków z Zakopanego i jeden z Krakowa stworzyli nowoczesną muzykę okraszoną folklorem. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonali utwór "Twarda skała".
W dzisiejszym programie Dzień Dobry TVN, w ramach cyklu "Kobiecy Biznes", spotkaliśmy się z dwiema siostrami, założycielkami firmy, projektującej torebki i akcesoria z folklorystycznymi nadrukami.