Folklor dookoła świata
Wszystko zaczęło się w grudniu 2019 roku, kiedy Marta i Maciej wyruszyli w półroczną podróż dookoła świata. Spakowali stroje ludowe w plecaki i wyjechali w świat, żeby dzielić się z nim tym, co ich zdaniem mamy najcenniejszego: polską kulturą, tradycjami, tańcami i pieśniami.
- Wybraliśmy stroje z tych lżejszych - zaznacza Marta. - To stroje krakowskie i góralskie od strony Istebnej - tłumaczy.
W niezwykłej podróży pokonali trasę ponad 53 tys. kilometrów, zaliczając 6 państw na 3 kontynentach. Podczas wyprawy dookoła świata odwiedzili kolejno Filipiny, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Hawaje, Los Angeles i Chicago. Dalsze plany wyruszenia do Ameryki centralnej popsuła pandemia. To przez nią musieli wrócić do Polski. Ale projekt FolkAround kontynuowali oczywiście w miarę możliwości. Odwiedzili także Polonię w Rzymie i na Teneryfie, koncertowali dla dzieci na Zanzibarze czy w Grecji.
- Pomysł powstał w Brazylii, gdzie byliśmy na tournée z naszym zespołem "Krakus", w którym się poznaliśmy - wspomina Marcin. - Tam spotkaliśmy Polonię, która nie mówiła już po polsku, ale jeszcze w tym języku śpiewała. Doświadczyliśmy łez wzruszenia osób starszych. Kiedy zaczęliśmy szukać informacji na temat Polonii, odkryliśmy, że jest 21 mln Polaków na świecie. I to był nasz plan - dodaje.
Zanim połączyła ich wspólna pasja i uczucie, we wspomnianym zespole tańczyli w osobnych parach.
- W zespole było sporo osób, ale gdy się spotkaliśmy, to od razu wiedzieliśmy, że to jest chyba to - przyznaje tancerka. - Mamy wspólne pasje i życiowy cel, który chcieliśmy razem realizować.
Z miłości do polskości
Podczas wyprawy dookoła świata, oprócz zwiedzania malowniczych zakątków, prowadzili darmowe warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy prowadzili lekcje polskich tańców narodowych dla polonijnej młodzieży.
- Mamy bardzo dużo warsztatów z dzieciakami i tam jest po prostu fantastyczna energia - opowiada Marta. - Odkryliśmy, że dla starszej Polonii czas, który im poświęcamy, jest nieoceniony.
Wyjeżdżając do danego kraju, oprócz zwiedzania ogłaszają się w mediach społecznościowych z darmowymi koncertami, warsztatami. Za darmo uczą tańca, pokazują stroje, opowiadają o kulturze.
- Za bilet lotniczy musimy zapłacić sami - zaznacza Marcin. - W przyszłości będziemy starać się o dofinansowanie, które daje bardzo dużą niezależność - podsumowuje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Jajka z "wolnego wybiegu" to chwyt marketingowy? Ekspertka obala mity handlowe
- Życzenia wielkanocne, które uszczęśliwią twoich bliskich. Pobierz i wyślij świąteczną kartkę
- Takiego związku nie uratuje ślub ani dziecko. "Te małżeństwa bardzo szybko kończą się rozwodem"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News