Miłość i polski folklor dookoła świata. "Mamy wspólne pasje i życiowy cel"

Jerzy_Dudek_15
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nie boją się swojej kultury ludowej
Nie boją się swojej kultury ludowej
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Marta i Maciej Tront są tancerzami ludowymi - lubią się kręcić nie tylko na scenie, ale i po świecie. Z połączenia tych dwóch pasji powstał projekt FolkAround - folkowa podróż dookoła świata. Chcą podzielić się ze światem tym, z czego są bardzo dumni - kulturą, pieśniami, tańcami i naprawdę ciężkimi strojami ludowymi.

Folklor dookoła świata

Wszystko zaczęło się w grudniu 2019 roku, kiedy Marta i Maciej wyruszyli w półroczną podróż dookoła świata. Spakowali stroje ludowe w plecaki i wyjechali w świat, żeby dzielić się z nim tym, co ich zdaniem mamy najcenniejszego: polską kulturą, tradycjami, tańcami i pieśniami.

- Wybraliśmy stroje z tych lżejszych - zaznacza Marta. - To stroje krakowskie i góralskie od strony Istebnej - tłumaczy.

W niezwykłej podróży pokonali trasę ponad 53 tys. kilometrów, zaliczając 6 państw na 3 kontynentach. Podczas wyprawy dookoła świata odwiedzili kolejno Filipiny, Indonezję, Australię, Nową Zelandię, Hawaje, Los Angeles i Chicago. Dalsze plany wyruszenia do Ameryki centralnej popsuła pandemia. To przez nią musieli wrócić do Polski. Ale projekt FolkAround kontynuowali oczywiście w miarę możliwości. Odwiedzili także Polonię w Rzymie i na Teneryfie, koncertowali dla dzieci na Zanzibarze czy w Grecji. 

- Pomysł powstał w Brazylii, gdzie byliśmy na tournée z naszym zespołem "Krakus", w którym się poznaliśmy - wspomina Marcin. - Tam spotkaliśmy Polonię, która nie mówiła już po polsku, ale jeszcze w tym języku śpiewała. Doświadczyliśmy łez wzruszenia osób starszych. Kiedy zaczęliśmy szukać informacji na temat Polonii, odkryliśmy, że jest 21 mln Polaków na świecie. I to był nasz plan - dodaje.

Zanim połączyła ich wspólna pasja i uczucie, we wspomnianym zespole tańczyli w osobnych parach.

- W zespole było sporo osób, ale gdy się spotkaliśmy, to od razu wiedzieliśmy, że to jest chyba to - przyznaje tancerka. - Mamy wspólne pasje i życiowy cel, który chcieliśmy razem realizować.

Z miłości do polskości

Podczas wyprawy dookoła świata, oprócz zwiedzania malowniczych zakątków, prowadzili darmowe warsztaty dla polskich zespołów folklorystycznych, koncertowali w polskich domach dla seniorów i hospicjach, uczestniczyli w australijskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy czy prowadzili lekcje polskich tańców narodowych dla polonijnej młodzieży. 

- Mamy bardzo dużo warsztatów z dzieciakami i tam jest po prostu fantastyczna energia - opowiada Marta. - Odkryliśmy, że dla starszej Polonii czas, który im poświęcamy, jest nieoceniony.

Wyjeżdżając do danego kraju, oprócz zwiedzania ogłaszają się w mediach społecznościowych z darmowymi koncertami, warsztatami. Za darmo uczą tańca, pokazują stroje, opowiadają o kulturze. 

- Za bilet lotniczy musimy zapłacić sami - zaznacza Marcin. - W przyszłości będziemy starać się o dofinansowanie, które daje bardzo dużą niezależność - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości