Dzieciństwo pod znakiem kultury ludowej
Obok występów zespołów ludowych trudno jest przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli na scenie pojawiają się dzieci. Tańce w ich wykonaniu są niezwykle widowiskowe, a noszone przez nie stroje przykuwają uwagę różnorodnością barw. Najmłodsi członkowie folklorystycznych grup czerpią z takich pokazów wiele radości, a przy okazji szlifują umiejętności, które mogą zaprocentować w życiu dorosłym.
- To absolutnie mi się przydało w szkole teatralnej. Praca z ciałem, praca nad postacią, polegająca na modyfikowaniu tego ciała. Po takim epizodzie tanecznym to jest bardzo pomocne - przyznała Katarzyna Zawadzka, która przez 14 lat dumnie reprezentowała zespół Algi.
Dziecięcy zespół ludowy od kulis
Dzieci zasilające szeregi folklorystycznych zespołów uczą się nie tylko tańców regionalnych, ale także przyśpiewek oraz pieśni ludowych. Kinga Burzyńska-Piśko z sentymentem wspomina chwile spędzone w gronie koleżanek i kolegów z zespołu Rzeczycanie.
- Myśmy tańczyli te wszystkie oberki, kujawiaki, polonezy w ciężkich wełniakach. Mieliśmy choreografa, który był wcześniej tancerzem Mazowsza. To był przywilej - zapewniła dziennikarka Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odtwarzają na parkiecie barokowe tańce dworskie. "Żeby zacząć, nie trzeba wiele"
- Tajemnice gruzińskiego baletu. Choreograf: "Nasze tradycyjne tańce, tylko w nowoczesnym wydaniu"
- Małżeństwo z 40-letnim stażem osiąga sukcesy w tańcu. "Człowiek czuje, że się rozwija"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News