Tajemnice gruzińskiego baletu. Choreograf: "Nasze tradycyjne tańce, tylko w nowoczesnym wydaniu"

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Gruzińskim baletowym krokiem
Gruzińskim baletowym krokiem Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

W ostatnim czasie coraz więcej osób zakochuje się w Gruzji i odwiedza ją nie tylko podczas wakacji. Ten region to nie tylko pyszne jedzenie i gościnni ludzie, ale też intrygująca kultura. Twórcy baletu Aphkazeti opowiedzieli Katarzynie Pakosińskiej i widzom Dzień Dobry TVN, jak wyglądają kulisy ich przedstawienia.

Prawdziwa Gruzja. Balet i chór Aphkazeti

Aphkazeti to jeden z najstarszych i najpopularniejszych gruzińskich chórów oraz baletów, powstały prawie 100 lat temu. Mimo długiego stażu artystycznego występy grupy cieszą się niesłabnącą popularnością. Katarzyna Pakosińska, aktorka kabaretowa, jest miłośniczką kultury gruzińskiej. Z tego powodu zajrzała z kamerami Dzień Dobry TVN za kulisy tego wyjątkowego baletu.

- Oni mają ogromną radość z tańca, kochają muzykę, każdy gruziński dom to jest fortepian tudzież pianino. Każdy na czymś gra, każdy śpiewa. […] Tu często muszą być osoby, które ukończyły szkołę baletową, bo pewne figury taneczne wymagają ogromnej techniki – tłumaczyła artystka.

Taniec i muzykę mają we krwi

Katarzyna Pakosińska spotkała się za kulisami z tancerzami i członkami chóru, a także porozmawiała z baletnicami, które pokazały, jak wyglądają ich przygotowania w garderobie. Jak przyznają artyści, Aphkazeti przedstawia przede wszystkim historie i siłę kobiet, ujawnia tradycje danych regionów kraju i reprezentuje narodowe cechy Gruzinów.

- Gruzja składa się z wielu regionów, a każdy ma swoje tradycje: jedzenie, muzykę, stroje i oczywiście taniec. Nasz spektakl złożony jest właśnie z tych tradycyjnych tańców. […] To są raczej nasze tradycyjne tańce, tylko w nowoczesnym wydaniu – stwierdził choreograf Bachana Chanturia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

Pozostałe wiadomości