balet

  balet

  W ostatnim tygodniu kwietnia br. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się uroczysta premiera "Draculi". Widowisko z choreografią Krzysztofa Pastora przyciągnęło do stolicy wielu miłośników baletu, w tym także specjalnego gościa zza oceanu, który wylicytował zaproszenia na spektakl podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tomasz Wietecha miał szansę zajrzeć za teatralne kulisy w towarzystwie reportera Bartka Jędrzejaka.

  "Są zagubieni, widać zdezorientowanie w ich oczach" - mówi Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

  Petersburski Festival Ballet od kilku miesięcy kursuje po Europie, pokazując "Jezioro Łabędzie" i "Śpiącą Królewnę". Wojna w Ukrainie zastała grupę we Francji. Tancerze natychmiast otwarcie potępili działania Władimira Putina.

  "Smutna wiadomość dla świata tańca".

  "Nie ma takiego drugiego zespołu na świecie" - twierdzi założycielka grupy.

  "Gdy miały nadejść zajęcia, ryczałam, ale chodziłam" - wyznaje w studio Dzień Dobry TVN.

  Małgorzata Pieńkowska to jedna z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że pasją artystki jest także balet. Co ciekawe, wróciła do niego po latach. Jak jej idzie? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.

  Izadora Weiss jest absolwentką warszawskiej szkoły baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. W tym roku znalazła się w prestiżowym "Fifty Contemporary Choreographers", przewodniku prezentującym 50 najważniejszych choreografów świata. - To jest to potwierdzenie, że jeśli robisz swoje, naprawdę pracujesz, gdzieś cię odnajdą - mówi w Dzień Dobry TVN.

  Ostatni miesiąc 2021 roku stanowił nie lada wyzwanie dla młodych tancerzy, którzy wzięli udział w prestiżowym konkursie IDO Jazz, Balet & Modern Dance organizowanym w Warszawie. Nieprzeciętnymi umiejętnościami wykazała się Blanka Ukarma, która stanęła na podium, zdobywając tytuł wicemistrzyni świata w balecie solo. W Dzień Dobry TVN utalentowana solistka i jej trenerka Żanetta Borówka opowiedziały o niełatwej drodze, jaką trzeba przejść, by móc poszczycić się tak wielkim sukcesem.

  W drugiej połowie grudnia w Operze Narodowej w Warszawie triumfy święci widowisko baletowe "Dziadek do orzechów i Król Myszy", które idealnie w pisuje się w przedświąteczną atmosferę. Dla wielu gwiazd obecność na tej sztuce to już tradycja.

  "Był bardzo dowcipny, nie brał siebie serio".

  "To najbardziej świąteczne przedstawienie baletowe".

  Emilia Sambor zanim nałożyła pointy, ukończyła najbardziej prestiżową szkołę baletową we Frnacji L'École de Danse du Ballet de L'Opéra de Paris. Jakie są jej dalsze plany i marzenia?

  Rosyjskie szkoły baletowe od lat owiane są tajemnicą. Jak wygląda nauka w nich? Przez co muszą przejść kobiety, by móc zatańczyć na deskach największych teatrów na świecie? O tym opowiada była uczennica jednej ze szkół, Olga Makeeva.

  Roberto Bolle to jeden z najlepszych tancerzy baletowych na świecie, który występował na najbardziej prestiżowych scenach. Jak zaczęła się jego przygoda z baletem i jakie ma plany na przyszłość? O tym opowiedział w rozmowie z Anną Puślecką dla Dzień Dobry Wakacje.

  Izabella Łukomska-Pyżalska na co dzień zajmuje się wychowywaniem szóstki dzieci. 43-latka udowadnia, że na nic w życiu nie jest za późno. Od niedawna regularnie uczęszcza na lekcje baletu. Efektami treningów pochwaliła się w mediach społecznościowych, a fani są zachwyceni jej doskonałą formą.

  Przyjęło się, że na balet uczęszczają wyłącznie małe dziewczynki, 60-letnia Mariola Bojarska-Ferenc jednak przełamuje ten stereotyp. Trenerka fitness zapisała się na zajęcia do pedagoga baletu i założycielki szkoły Młody Balet Polski, Anna Davies. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedziały o zaletach tej dyscypliny dla osób w każdym wieku.

  Julliard School w Nowym Jorku to marzenie wszystkich młodych tancerzy. Placówka kształci najlepszych artystów na całym świecie. Szkoła swoją sławę zawdzięcza kreatywnym i wymagającym nauczycielom, których wychowankowie występują na najlepszych międzynarodowych scenach. Jedną ze stypendystek jest Polka Julia Ciesielska.

  Aby tańczyć w balecie, naukę i treningi dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Dominika Nahajowska jest jednak doskonałym przykładem na to, że baletnicą można zostać w każdym wieku. O swojej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Krzysztof Pastor jest tancerzem, choreografem i dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego. Od wielu lat całe jego życie skupia się wokół tańca. Jak zaczęła się jego przygoda z tą dziedziną sztuki? Jak pasja do tańca wpłynęła na jego życie osobiste? O tym tancerz opowiedział widzom Dzień Dobry TVN.

  Emilia Sambor jest pierwszą i jak na razie jedyną Polką, która ukończyła elitarną szkołę baletową przy Operze Paryskiej. Do Francji przeprowadziła się sama, mając zaledwie 12 lat. Jak wyglądała jej droga?

  Natalia Pasiut i Kristof Szabo są tancerzami Polskiego Baletu Narodowego. Roztańczona para poszukując miejsca, w którym mogłaby trenować podczas pandemii, stworzyła studio baletowe w sercu Starej Ochoty. Do swojego mieszkania zapraszają wszystkich tych, którzy mają ochotę na odrobinę ruchu. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził ich baletowy azyl i sam wziął udział w zajęciach z tańca klasycznego.

  Aneta Wira-Ostaszyk, tancerka zespołu Polskiego Baletu Narodowego i autorka bloga simpledancerslife.com, jest także współautorką książki "Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny". Jakie sekrety z życia baletnicy w niej zdradza?

  Dziś jest pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego i docenianym artystą, jednak jeszcze nie tak dawno musiał walczyć o godne jutro. Paweł Koncewoj uciekł ze swojego kraju, by zrobić karierę. Teraz nie może wrócić, by odwiedzić mamę.

  W Londynie, na premierze filmu "Dziadek do orzechów i cztery królestwa" o swoim udziale w tym niezwykłym przedsięwzięciu, Annie Senkarze opowiedzieli: Mackenzie Foy, Keira Knightley, Jayden Fowora-Knight, Richard E. Grant, Omid Djalili, Misty Copeland, Lang Lang oraz Andrea Bocelli i Matteo Bocelli. W studiu, o ponadczasowym fenomenie spektaklu rozmawialiśmy z Anetą Wirą-Ostaszyk, artystką baletową, Dawidem Trzensimiechem, pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego i Anną Davies, pedagogiem baletu i choreografem spektakli baletowych.

  W latach 1937–1939 Nina Novak była solistką Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, a po wojnie zespołów baletowych Feliksa Parnella oraz Mikołaja Kopińskiego. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych i została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. Obecnie ma 95 lat i nadal uczy młode baletnice. Jak to się stało, że została primabaleriną w najlepszym balecie w Stanach Zjednoczonych? Czy pamięta swoją największą rolę? Czy gdyby urodziła się ponownie, też zostałaby baletnicą? Jak znajduje siłę na tak aktywne życie? Z Niną Novak rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Weronikę i Beatę Książkiewicz. Mama aktorki jest choreografem i pedagogiem tańca. Weronika jako dziecko trenowała balet i dziś ma ogromny sentyment do tańca klasycznego. Dlaczego nie zdecydowała się na karierę baletnicy? Weronika i Beata Książkiewicz pracują obecnie nad wspólnym projektem. Jakim? Czy łatwo pracuje się z mamą?

  Jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu oraz jednym z najbardziej cenionych polskich choreografów na świecie. Dzięki niemu Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska wygrały konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy! Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Przybyłowicz. Opowiedział nam, między innymi, o trudach kariery tancerza i kulisach pracy choreografa.

  Naszym gościem była dziś Yuka Ebihara - Japonka zakochana w Warszawie. Jak zaczęła się jej przygoda z baletem i jak to się stało, że trafiła do Warszawy i została pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego.

  Barre to połączenie baletu i jogi i pilatesu. Na czym dokładnie polega fitnessowy hit? Kto może go uprawiać? Czy to trudne? W Dzień Dobry TVN propagatorka zdrowego stylu życia Mariola Bojarska-Ferenc zdradza wszystkie tajemnice nowego rodzaju treningu. Udzieliła nam również praktycznego kursu. Spróbujcie poćwiczyć z nami - to wcale nie takie trudne! ;-)