balet

  balet

  Przyjęło się, że na balet uczęszczają wyłącznie małe dziewczynki, 60-letnia Mariola Bojarska-Ferenc jednak przełamuje ten stereotyp. Trenerka fitness zapisała się na zajęcia do pedagoga baletu i założycielki szkoły Młody Balet Polski, Anna Davies. Teraz w Dzień Dobry TVN opowiedziały o zaletach tej dyscypliny dla osób w każdym wieku.

  Natalia Pasiut i Kristof Szabo są tancerzami Polskiego Baletu Narodowego. Roztańczona para poszukując miejsca, w którym mogłaby trenować podczas pandemii, stworzyła studio baletowe w sercu Starej Ochoty. Do swojego mieszkania zapraszają wszystkich tych, którzy mają ochotę na odrobinę ruchu. Reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik odwiedził ich baletowy azyl i sam wziął udział w zajęciach z tańca klasycznego.

  W Londynie, na premierze filmu "Dziadek do orzechów i cztery królestwa" o swoim udziale w tym niezwykłym przedsięwzięciu, Annie Senkarze opowiedzieli: Mackenzie Foy, Keira Knightley, Jayden Fowora-Knight, Richard E. Grant, Omid Djalili, Misty Copeland, Lang Lang oraz Andrea Bocelli i Matteo Bocelli. W studiu, o ponadczasowym fenomenie spektaklu rozmawialiśmy z Anetą Wirą-Ostaszyk, artystką baletową, Dawidem Trzensimiechem, pierwszym solistą Polskiego Baletu Narodowego i Anną Davies, pedagogiem baletu i choreografem spektakli baletowych.

  W latach 1937–1939 Nina Novak była solistką Polskiego Baletu Reprezentacyjnego, a po wojnie zespołów baletowych Feliksa Parnella oraz Mikołaja Kopińskiego. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych i została primabaleriną, baletmistrzynią oraz pedagogiem Ballet Russe de Monte Carlo. Obecnie ma 95 lat i nadal uczy młode baletnice. Jak to się stało, że została primabaleriną w najlepszym balecie w Stanach Zjednoczonych? Czy pamięta swoją największą rolę? Czy gdyby urodziła się ponownie, też zostałaby baletnicą? Jak znajduje siłę na tak aktywne życie? Z Niną Novak rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Piotr Wojtasik.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Weronikę i Beatę Książkiewicz. Mama aktorki jest choreografem i pedagogiem tańca. Weronika jako dziecko trenowała balet i dziś ma ogromny sentyment do tańca klasycznego. Dlaczego nie zdecydowała się na karierę baletnicy? Weronika i Beata Książkiewicz pracują obecnie nad wspólnym projektem. Jakim? Czy łatwo pracuje się z mamą?

  Jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletu oraz jednym z najbardziej cenionych polskich choreografów na świecie. Dzięki niemu Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska wygrały konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy! Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Przybyłowicz. Opowiedział nam, między innymi, o trudach kariery tancerza i kulisach pracy choreografa.

  Barre to połączenie baletu i jogi i pilatesu. Na czym dokładnie polega fitnessowy hit? Kto może go uprawiać? Czy to trudne? W Dzień Dobry TVN propagatorka zdrowego stylu życia Mariola Bojarska-Ferenc zdradza wszystkie tajemnice nowego rodzaju treningu. Udzieliła nam również praktycznego kursu. Spróbujcie poćwiczyć z nami - to wcale nie takie trudne! ;-)

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Rozenek-Majdan oraz jej brata Mishę Kostrzewskiego. Rodzeństwo opowiedziało nam o swojej wielkiej pasji do baletu. Misha w przeciwieństwie do młodszej siostry swoją przyszłość związał z baletem. Przez 10 lat był solistą w Monte Carlo, obecnie jest choreografem w operze w Lionie. Jak Małgorzata i Misha wspominają czasy szkoły baletowej? Dlaczego Małgorzata nie poszła w ślady starszego brata i nie została baletnicą? Czy jest dumna z dokonań Mishy?

  16-letnia Emilia Sambor jest pierwszą Polką, która uczy się w prestiżowej, paryskiej szkole baletu. Jak trafiła do L'École de Danse de L'Opéra National de Paris? Kto zauważył w niej potencjał? Jak radzi sobie w Paryżu bez rodziców? Czy tęskni za domem? Jakie ma plany na przyszłość? Emilkę i jej rodziców - Wiktora i Bogusławę Sambor - gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Marta Fiedler jest pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego. Kiedy zaczęła tańczyć? Jak wygląda jej dzień pracy? W życiu każdego tancerza przychodzi czas, kiedy musi zejść ze sceny. Co wtedy czuje? Jakie Marta ma plany po zakończeniu kariery na scenie?

  Viktoria Nowak jest zwyciężczynią Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015. Jak wygląda jej droga do sukcesu? Ile godzin dziennie spędza na sali treningowej? I z jakimi wyrzeczeniami wiążę się balet? Victoria o swojej pasji opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Lenarczyk i Marysię Kowalewską, które projektują i szyją stroje do baletu. Koleżanki postanowiły stworzyć alternatywę dla klasycznych, nieco pretensjonalnych tiulowych kostiumów. Co wyróżnia ich ofertę? Czy małym baletnicom spodobały się nie krępujące ruchów, kolorowe kombinezony i body?

  Julia Ciszewska i Mira Grodziecka – Makulska to mistrzynie świata w balecie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je razem z mamami, ich najwierniejszymi fankami. Dały także popis swoich tanecznych możliwości oraz opowiedziały, dlaczego w czasach hip-hopu i dance'u wybrały taniec klasyczny. I zobaczcie - im żaden rąbek u spódnicy nie przeszkadza :)

  Julia Janiszewska to zwyciężczyni Mini Miss. Oliwier Siuda to zwycięzca z kategorii Baby Mister. Julia ma 8 lat, Oliwier - rok i pięć miesięcy. Na razie to konkurs internetowy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ich razem z rodzicami. Czy dzieci dobrze bawiły się w czasie konkursu? Jakimi zasadami kierują się wyborcy i jak przebiega proces wyłaniania laureatów?

  Tańcem można wyrażać słowa i emocje. To nie tylko wyzwanie dla ciała, ale także umysłu. Poznajcie profesjonalnych tancerzy, którzy dotychczasowe życie poświęcili baletowi i tango. Nam opowiedzieli, dlaczego taniec jest tak bardzo ważny dla nich i jak wpływa na ich życie.

  Trenerzy, aby zmotywować swoich zawodników, potrafią na nich krzyknąć. Jedni robią to po prostu w nerwach, inni mają taki styl pracy. Ci ostatni, do podniesionego tonu, dorzucają jeszcze obelgi, szczypanie, ciągnięcie za włosy. Jak mówią, robią to dla dobra swoich podopiecznych. Czy to właściwa metoda treningowa? Na co może pozwolić sobie trener w stosunku do zawodników? O swoich doświadczeniach z trenerami opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: tancerka baletowa Izabela Sokołowska i hokeista Mariusz Czerkawski.

  Jej mama była solistką w Teatrze Wielkim. Tak zaczęła się przygoda Izy z baletem. Odradzano jej ten zawód jako zbyt ciężki, pochłaniający sporą ilość czasu. Jednak Iza Szylińska poszła za głosem serca. Teraz występuje na Broadwayu. Czy rozważa powrót do kraju, by wesprzeć rodzimy balet?

  Ta dyscyplina sportu wymaga dużo pracy i samozaparcia. Piękno i sport w jednym. Zawodniczki muszą pływać oraz poruszać się z gracją. Po co im żelatyna spożywcza?

  Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś primabalerinę Anastazję Wołoczkową. Jak wyglądają kulisy rosyjskiego świata baletu? Czy rzeczywiście w Teatrze Bolszoj trwa bezlitosna rywalizacja między tancerkami?