Uczennice Młodego Baletu Polskiego zaprezentowały w Dzień Dobry TVN fragment "Dziadka do orzechów", a ich pedagożka i choreografka Anna Davies opowiedziała nam o sztuce oraz o tym, jak wygląda codzienność baletnicy.
Tancerz miał 39 lat.
Uczniowie szkół baletowych pokonali konkurencję z 25 krajów.
GaGa to swoista filozofia ruchu, język ruchowy stworzony przez dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company, choreografa i tancerza Ohada Naharina. GaGa wykorzystywana bywa do pracy z osobami niepełnosprawnymi, pozwala pokonywać bariery, lepiej poznać i zrozumieć własne ciało.
Jak można pomoc nastolatkowi?
Rodzice wożą córkę do szkoły baletowej, która znajduje się 400 km od ich miejsca zamieszkania.
Czy po czterdziestce można spełniać marzenia? Katarzyna Zawadzka nie ma wątpliwości.
Musical "Kalyani" to muzyczna baśń przeniesiona na scenę. Wyjątkowy spektakl tworzą utalentowane młode osoby, które popisały się niezwykłą wrażliwością i talentem. Sztuka łączy w sobie baśń, opowieść o magii i pełną tańca zabawę. O szczegółach na temat musicalu opowiedzieli jego twórcy w materiale Dzień Dobry TVN.
Łukasz Zasik to baletmistrz, który przez lata występował na scenie największych teatrów baletowych w Polsce i na świecie. Jego determinacja, talent i pasja uczyniły go absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, a następnie solistą baletu w poznańskim Teatrze Muzycznym. Łukasz niespodziewanie jednak postanowił do baletek dodać akcesoria jeździeckie i stał się rolnikiem i to wyjątkowym, bo Rolnikiem Roku.
"Z jednej strony ból, pot i łzy, a z drugiej delikatne, piękne tancerki".
Twórcy baletu Aphkazeti opowiedzieli Katarzynie Pakosińskiej, jak wyglądają kulisy ich przedstawienia.
W jednym z płońskich liceów doszło do wyjątkowego show. Maturzyści postanowili uświetnić wieczór specjalną atrakcją. 12 uczniów założyło prowizoryczne stroje do baletu, po czym ruszyło na parkiet. Wideo stało się hitem sieci.
Czasochłonne i forsowne treningi to nieodzowny element życia baletnicy. Mogłoby się wydawać, że trudno połączyć je z macierzyństwem. Tymczasem pewna tancerka baletowa z Los Angeles postanowiła udowodnić, że praca z ciałem i nauka układów choreograficznych nie musi kolidować z opieką nad dzieckiem.
Ma na celu wymianę kulturową i naukę nie tylko tańca klasycznego, ale i tańców historycznych, narodowych.
W ostatnim tygodniu kwietnia br. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się uroczysta premiera "Draculi". Widowisko z choreografią Krzysztofa Pastora przyciągnęło do stolicy wielu miłośników baletu, w tym także specjalnego gościa zza oceanu, który wylicytował zaproszenia na spektakl podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tomasz Wietecha miał szansę zajrzeć za teatralne kulisy w towarzystwie reportera Bartka Jędrzejaka.
"Są zagubieni, widać zdezorientowanie w ich oczach" - mówi Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
Petersburski Festival Ballet od kilku miesięcy kursuje po Europie, pokazując "Jezioro Łabędzie" i "Śpiącą Królewnę". Wojna w Ukrainie zastała grupę we Francji. Tancerze natychmiast otwarcie potępili działania Władimira Putina.
"Smutna wiadomość dla świata tańca".
"Nie ma takiego drugiego zespołu na świecie" - twierdzi założycielka grupy.
"Gdy miały nadejść zajęcia, ryczałam, ale chodziłam" - wyznaje w studio Dzień Dobry TVN.
Małgorzata Pieńkowska to jedna z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek. Mało kto wie, że pasją artystki jest także balet. Co ciekawe, wróciła do niego po latach. Jak jej idzie? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Izadora Weiss jest absolwentką warszawskiej szkoły baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. W tym roku znalazła się w prestiżowym "Fifty Contemporary Choreographers", przewodniku prezentującym 50 najważniejszych choreografów świata. - To jest to potwierdzenie, że jeśli robisz swoje, naprawdę pracujesz, gdzieś cię odnajdą - mówi w Dzień Dobry TVN.
Ostatni miesiąc 2021 roku stanowił nie lada wyzwanie dla młodych tancerzy, którzy wzięli udział w prestiżowym konkursie IDO Jazz, Balet & Modern Dance organizowanym w Warszawie. Nieprzeciętnymi umiejętnościami wykazała się Blanka Ukarma, która stanęła na podium, zdobywając tytuł wicemistrzyni świata w balecie solo. W Dzień Dobry TVN utalentowana solistka i jej trenerka Żanetta Borówka opowiedziały o niełatwej drodze, jaką trzeba przejść, by móc poszczycić się tak wielkim sukcesem.
W drugiej połowie grudnia w Operze Narodowej w Warszawie triumfy święci widowisko baletowe "Dziadek do orzechów i Król Myszy", które idealnie w pisuje się w przedświąteczną atmosferę. Dla wielu gwiazd obecność na tej sztuce to już tradycja.
"Był bardzo dowcipny, nie brał siebie serio".
"To najbardziej świąteczne przedstawienie baletowe".
Emilia Sambor zanim nałożyła pointy, ukończyła najbardziej prestiżową szkołę baletową we Frnacji L'École de Danse du Ballet de L'Opéra de Paris. Jakie są jej dalsze plany i marzenia?
Rosyjskie szkoły baletowe od lat owiane są tajemnicą. Jak wygląda nauka w nich? Przez co muszą przejść kobiety, by móc zatańczyć na deskach największych teatrów na świecie? O tym opowiada była uczennica jednej ze szkół, Olga Makeeva.
Roberto Bolle to jeden z najlepszych tancerzy baletowych na świecie, który występował na najbardziej prestiżowych scenach. Jak zaczęła się jego przygoda z baletem i jakie ma plany na przyszłość? O tym opowiedział w rozmowie z Anną Puślecką dla Dzień Dobry Wakacje.
Izabella Łukomska-Pyżalska na co dzień zajmuje się wychowywaniem szóstki dzieci. 43-latka udowadnia, że na nic w życiu nie jest za późno. Od niedawna regularnie uczęszcza na lekcje baletu. Efektami treningów pochwaliła się w mediach społecznościowych, a fani są zachwyceni jej doskonałą formą.