Cracovia Danza, czyli niezwykły balet. "Nie ma takiego drugiego zespołu na świecie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Balet niezwykły
Balet niezwykły
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
Balet Cracovia Danza to działający w Krakowie zespół profesjonalnych tancerzy, którzy specjalizują się w tańcach historycznych. Choć dziś święcą triumfy, początki grupy nie były wcale łatwe. "Trzeba było uprzedzić sąsiadów, że będziemy skakać" - wspomina założycielka.

Cracovia Danza - zwykłe początki niezwykłego baletu

Balet Cracovia Danza został założony 15 lat temu przez tancerkę, choreografkę, pedagog i historyczkę sztuki Romanę Agnel, która poświęciła własny komfort na rzecz rozwoju grupy. Pierwsze zajęcia zespołu odbywały się w jej mieszkaniu, gdzie zaaranżowała salę treningową.

- Tam właściwie było wszystko. I sala ćwiczeń, i były szafy z pierwszymi kostiumami. Trzeba było uprzedzić sąsiadów, że będziemy tańczyć, że będziemy skakać - mówi z perspektywy czasu.

Zadowolenia z treningów w Cracovia Danza nie ukrywają przyjęci do zespołu tancerze. - Jest to bardzo ciężka praca. Spędzamy tutaj mnóstwo czasu, ale zarazem to niesamowite, bo to nasza pasja. Nie odczuwam tego, że pracuję, sprawia mi to taką przyjemność - przekonuje Michał Kępka.

O wyjątkowości grupy baletowej z Krakowa świadczy fakt, że jej repertuar jest niepowtarzalny. - Nie ma takiego drugiego zespołu na świecie, który mógłby zatańczyć tańce z repertuaru od XV do XX wieku i też je zinterpretować w kostiumach z epoki, które balet posiada - chwali Romana Agnel.

Cracovia Danza - tancerze w kostiumach z każdej epoki

Magazyny Cracovia Danza mieszczą prawie dwa tysiące strojów z różnych epok. - Jeżeli chcemy przedstawić daną postać z epoki, to staramy się odtworzyć ten strój, który istnieje na jakimś obrazie, ale też bardzo często są to kostiumy fantazyjne. Pomysły, w dużej mierze, wychodzą z mojej wyobraźni - wyznaje dyrektorka grupy baletowej.

Żeby zespół mógł tańczyć autentyczne choreografie z dawnych epok, Romana Agnel przekłada na język polski stare (włoskie, francuskie i hiszpańskie) dokumenty z oryginalnymi zapisami tańca. - To jest szyfr. Szkic, który przedstawia kroki i linie, po których tancerz się porusza. Jest to dziedzictwo baletu europejskiego i też niezwykle wymagająca technika - tłumaczy w reportażu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości