Gimnastyka artystyczna to jedna z dyscyplin gimnastyki, która wykorzystuje przybory w prezentowanym układzie taneczno-akrobatycznym. Hobbystycznie może ją uprawiać niemal każdy.
Przez wyjątkowe piękno i estetykę tego rodzaju sportu jest on jednym z chętniej wybieranych na liście aktywności fizycznych, zwłaszcza przez kobiety. Łączy w sobie gimnastykę, taniec, elementy baletu oraz akrobatykę, więc wymaga od osoby go uprawiającej wszechstronności ruchowej. Efekt końcowy to prawdziwa sztuka i magia dla oka.
Zobacz wideo: Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Sport to zdrowie
Co to jest gimnastyka artystyczna?
Gimnastykę artystyczną można wykonywać z użyciem przyborów gimnastycznych lub bez. Sport ten jest najczęściej uprawiany przez dziewczynki i kobiety w wieku od 4. do 24. lat. Co ciekawe, zawodniczki zajmujące się tą dyscypliną często jednocześnie ćwiczą także taniec klasyczny, aby podczas występu ich ciało poruszało się z jeszcze większą gracją. Akcesoria do gimnastyki artystycznej wykorzystywane podczas konkurencji to maczugi, skakanki, obręcze czy wstążki. Do zawodów można przystąpić grupowo lub indywidualnie. Jury, przyznając punkty, ocenia nie tylko poprawne wykonanie i poziom trudności układu taneczno-akrobatycznego i samą wartość artystyczną występu, ale także równowagę, skoki, piruety, precyzję czy umiejętność i technikę użycia przyborów. Zawody gimnastyki artystycznej odbywają się w kategoriach wiekowych juniorów (do 16. roku życia) i seniorów (po 16. roku życia). Dyscyplina jest obecna na igrzyskach olimpijskich już od 34 lat. Pierwszą zwyciężczynią była Mary Lou Retton. Trofeum, które w tym sporcie świadczy o prestiżu, to nie tylko to otrzymane na igrzyskach, ale także to zdobyte na Mistrzostwach Świata w Gimnastyce Artystycznej czy wywalczone np. na Grand-Prix. Wielu osobom nasuwa się pytanie – "czy panowie uprawiają ten sport?". Okazuje się, że tak! Gimnastyka artystyczna mężczyzn, choć mało popularna, istnieje i cieszy się powodzeniem zwłaszcza w Japonii. W 2003 roku odbyły się nawet zawody tego rodzaju dyscypliny na Mistrzostwach Świata.
Gimnastyka artystyczna – ćwiczenia
Ćwiczenia poprzedzające trening z gimnastyki artystycznej są nieodzowne, bo w sporcie tym nietrudno o kontuzje. Rozciąganie grup mięśni zatem to element niezbędny każdej rozgrzewki. Dobrymi ćwiczeniami jest kołyska (w pozycji na brzuchu z trzymaniem dłoni wokół kostek), wykroki do przodu, stanie na rękach, skłony czy odchylenie do tyłu w klęku. Tym, co często przesądza o wyborze takiego rodzaju sportu przez kobiety są efekty, jakie gimnastyka artystyczna przynosi dla ciała. Podczas ćwiczeń do pracy angażowane są wszystkie grupy mięśni, więc sylwetka nabiera smukłych kształtów, a nadmiar tkanki tłuszczowej sukcesywnie znika. Do tego poprawia się postawa ciała, która z czasem staje się bardziej wyprostowana, zwiększa się także ruchomość stawów i poprawia gibkość oraz koordynacja ruchowa. Gimnastyka artystyczna dla dzieci zatem to świetny pomysł na przekonanie ich do aktywności fizycznej, które nie tylko będzie dla nich dobrą zabawą, ale także przyniesie wiele profitów dla zdrowia i ciała. Do tego taka forma zajęć rozwija w maluchach poczucie rytmu i jest elementem wychowania muzycznego.
Zobacz wideo: Polscy gimnastycy ze światową popularnością
Gimnastyka artystyczna – figury i stroje
Osoby startujące w zawodach mają swoją autorską choreografię, musi ona jednak zawierać pewne części stałe, bez których występ nie może się obyć. O jakich elementach składowych nie może więc zapomnieć żaden performer gimnastyki artystycznej? Nazwy figur to:
- alto bokiem,
- mostek klasyczny,
- stanie na rękach,
- przewrót w przód,
- przewrót w tył,
- szpagat w bok i w przód,
- rundak (gwiazda ze złączonymi nogami),
- waga przodem (w leżeniu na brzuchu).
Stroje w gimnastyce artystycznej muszą być przede wszystkim elastyczne (świetnie nadają się tkaniny na bazie elastanu), by nie krępowały ruchów oraz dość obcisłe, by podkreślały sylwetkę, a jednocześnie nie przeszkadzały podczas tańca z akcesoriami. Dla początkujących lub osób zaczynających swą przygodę z tą dziedziną sportu sprawdzą się jednoczęściowe kostiumy łatwe w utrzymaniu czystości, z oddychających materiałów zapewniających komfort ćwiczeń. Stroje do gimnastyki artystycznej dla profesjonalistów startujących w zawodach są zazwyczaj bardzo ozdobne, choć nie jest to regułą. Trzeba jednak przyznać, że ubiory przykuwające uwagę np. bogactwem cekinów podczas występu wyglądają naprawdę wyjątkowo i są niezwykle efektowne. Często kostiumy do gimnastyki artystycznej mają także sporo przezroczystości czy dekoracyjnych haftów. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt wizualny, choć jest to jedynie przysłowiowa wisienka na torcie całości występu.
Zobacz też:
- Dzieci, które pokochały freestyle. "Rodzice mówią mi zawsze, że trzeba jeździć ostrożnie i bezpiecznie"
- Jak zredukować stres za pomocą ćwiczeń? "To powinien być taki poranny rytuał budzenia ciała"
- Bracia Jojko rządzą na skoczni. "Skakałem przed telewizorem"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fursov Aleksey/Getty Images