Dyscyplinę tę uprawiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jakie ćwiczenia się wykonuje podczas prezentacji na zawodach i czy gimnastyka sportowa to aktywność dla każdego?
Gimnastyka sportowa – trochę faktów
Historia tego rodzaju sportu sięga starożytności. Był popularny w Grecji, jednak jego współczesna forma pojawiała się dopiero w XIX wieku. W roku 1881 Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna zajęła się promocją i zarządzaniem tej formy aktywności fizycznej. Pięć lat później gimnastyka sportowa stała się jedną z dyscyplin igrzysk olimpijskich . Była wtedy sportem uprawianym wyłącznie przez mężczyzn. Polacy, który zdobyli medale w tej dyscyplinie to Jerzy Jokiel i Leszek Blachnik.
Gimnastyka sportowa kobiet rozwinęła się nieco później , by już 1928 roku wejść do programu igrzysk jako konkurencja zespołowa. Na przestrzeni lat dużo kontrowersji wzbudzał fakt, że w zawodach startowały coraz to młodsze i zwykle lżejsze uczestniczki, zwykle osiągające też lepsze wyniki. Stopniowo zaczęto więc podnosić granicę wiekową, która w 1997 roku wynosiła 17 lat. Po 2000 roku zaś coraz częściej zaczęły się pojawiać i zajmować wysokie miejsca coraz dojrzalsze zawodniczki. Podium zajmowały kobiety po 20., a nawet 30. roku życia.
Polki, które wywalczyły medal w igrzyskach w ćwiczeniach drużynowych to Dorota Horzonkówna-Jokielowa, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska oraz Barbara Ślizowska.
Stroje do gimnastyki sportowej są elastyczne i dopasowane. Mają być przede wszystkim wygodne i nie krępować ruchów. W odróżnieniu od kostiumów do gimnastyki artystycznej nie są też dekoracyjne. Strój dla mężczyzn składa się zazwyczaj z podkoszulka na ramiączkach i spodni ze zwężanymi dołem nogawkami. Ubiór dla kobiet startujących w zawodach zaś tworzy jednoczęściowy kostium z rękawami lub bez. Stroje mają więc sportowy charakter i zwykle też stonowaną kolorystykę.
Gimnastyka sportowa – ćwiczenia
Gimnastyka sportowa to ćwiczenia wykonywane na przyrządach. Sekwencje podczas zawodów trwają od 30 do 90 sekund. Jeśli chodzi o gimnastykę sportową mężczyzn to prezentują oni swoje talenty na 6 przyrządach, w skład których wchodzi: stół gimnastyczny, kółka, poręcze symetryczne, drążek, koń z łękami, kółka i plansza do ćwiczeń wolnych. Dla pań lista ćwiczeń jest mniejsza. Gimnastyka sportowa dziewcząt startujących w zawodach natomiast opiera się o cztery elementy: równoważnię, poręcze symetryczne, planszę do ćwiczeń wolnych i stół gimnastyczny. Ćwiczenia wolne zawierają elementy choreografii i są wykonywane z towarzyszeniem muzyki, co sprawia, że taki występ ma w sobie pierwiastek nie tylko sportowy, ale także walor artystyczny.
W czasach kiedy promocja zdrowego stylu życia jest niezwykle popularna, coraz więcej osób sięga po ciekawe formy aktywności fizycznej. Gimnastyka sportowa to dziedzina, która wymaga od osoby ja uprawiającej przede wszystkim wiele siły. Dlatego przygotowywanie do niej warto zacząć jak najwcześniej i małymi krokami zwiększać poziom trudności.
Gimnastyka sportowa dla początkujących składa się z prostych ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie, zwiększyć koordynację ruchową i nauczyć utrzymywania równowagi. Taki trening czerpie sporo z kalisteniki, która także jest formą aktywności polegającą na ćwiczeniach wykorzystujących własną masę ciała . Sport taki można więc uprawiać czysto rekreacyjnie. Jak samodzielnie trenować gimnastykę sportową? Ćwiczenia w domu, jakie warto wykonywać, stawiając pierwsze kroki w tego rodzaju sporcie to np. stanie na rękach, mostek, fikołki w przód i w tył, a nawet pompki czy szpagat. Każdy z tych prostych elementów może znaleźć się potem w zaawansowanym programie gimnastyki sportowej. Trening w domu oczywiście obowiązkowo musi poprzedzać krótka rozgrzewka.
Gimnastyka sportowa dla dzieci to przede wszystkim ćwiczenia ogólnorozwojowe , które pomagają maluchom przystosować ciało do różnego rodzaju treningów, poprawiając jednocześnie ich sprawność fizyczną. Decydując się na wysłanie pociechy na takie zajęcia warto upewnić się co do warunków i programu. Nie mniej ważną kwestią są kompetencje trenerów. Gimnastyka sportowa dzieci to zazwyczaj nauka poszczególnych elementów gimnastyki, które finalnie mają je przygotować do pracy na przyrządach.
Dziewięcioletnia gimnastyczka wygina swoje ciało jak guma i pobiła rekord Guinnessa. Chinka jest samoukiem, gdyż ćwiczy w domu i nie ma trenera
Zobacz także:
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto