Tancerki z Ukrainy
8-ośmiosobowy pokój urządzony w jednym z pomieszczeń stołecznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Wśród polowych łóżek stoją pośpiesznie pakowane walizki oraz klatka dla gryzoni. Jej mieszkaniec śpi smacznie pod kocem swojej właścicielki - srebrnowłosy szczur uciekał wraz z nią z rodzinnego Dniepru.
- To mój przyjaciel, bez niego nie dałabym rady - przyznaje Maria Samara. - A to mój talizman, to zdjęcie trzymam w teczce z dokumentami, jest dla nie najważniejsze, dzięki niemu są ze mną moi rodzice. Szłam pięć kilometrów pieszo do granicy. Zabrałam ze sobą walizkę, dwa plecaki i klatkę ze szczurem - wspomina.
Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, wspomina pierwszą tancerkę, która pojawiła się w placówce tuż po wybuchu wojny.
- Przyszła do nas prosto z ulicy, bez żadnej zapowiedzi - opowiada. - Są zagubieni, widać w ich oczach zdezorientowanie. To bardzo trudne. Dla nas to naprawdę niewyobrażalne uczucie - dodaje.
Teatr Wielki na pomoc uchodźcom
Dla profesjonalnych tancerzy, którzy chcą kontynuować karierę po zakończeniu wojny, utrzymanie formy jest sprawą kluczową. Nie chodzi jedynie o realizowanie artystycznej pasji, ale również o właściwą pielęgnację warsztatu pracy, który jest dla nich źródłem utrzymania.
- Gdybym nie dostała tej szansy od teatru, to niestety musiałabym już pożegnać się z baletem - stwierdza Diana Kostenko. - Musiałabym poszukać nowego zajęcia.
Obecnie pod skrzydłami Teatru Wielkiego znajduje się 50 ukraińskich artystów różnych profesji. Grono powiększyło się w styczniu, kiedy na świat przyszedł Jaś - syn jednej z uchodźczyń.
- Ci ludzie czują się powołani do tworzenia sztuki. To jest dla nich jak oddychanie - mówi dyrektor placówki Waldemar Dąbrowski. - To czynność niezbywalna w ich życiu, dlatego też robimy wszystko, żeby ci, którym możemy umożliwić dostęp do sali baletowej dla podtrzymania kondycji czy kontakt z instrumentem, mieli tę szansę, bo tu w teatrze doskonale wiemy, co znaczy uprawiać sztukę i być artystą - podsumowuje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Karolina Pisarek wybiera suknię ślubną. "Aż normalnie ciarki mam"
- "Na początku nie zalewajmy go miłością". O czym jeszcze należy pamiętać adoptując psa ze schroniska?
- "Lekarz powiedział, że ryzyko jest duże". Oto poruszające historie kobiet, które są obciążone ciężką chorobą
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN