Dwunastoletnia Zosia podbija świat baletu. "Gdy miały nadejść zajęcia, ryczałam, ale chodziłam"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nastoletnia Zosia ma wielkie sukcesy w balecie
Nastoletnia Zosia ma wielkie sukcesy w balecie
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
Zosia Wąsowicz od 4. roku życia trenuje balet. Dziewczynka ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, w tym czterokrotne zdobycie złotego medalu podczas mistrzostw świata. Pasja do tańca okupiona jest jednak trudnościami i bólem. Dwunastolatka opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.

Zosia Wąsowicz - historia dwunastoletniej baletnicy

Zosia Wąsowicz rozpoczęła przygodę z tańcem, gdy miała cztery lata. Mieszkała wówczas z rodzicami w Niemczech. Treningi baletu, choć nie kojarzyły się dziewczynce z samą przyjemnością, szybko zaczęły przynosić efekty.

- Byłam zafascynowana tańcem i rodzice zapisali mnie do niemieckiej szkoły baletowej. Kompletnie nic nie rozumiałam, co tam pani do mnie mówi. Te dziewczynki coś robiły, a ja nic nie ogarniałam. Za każdym razem, gdy miały nadejść zajęcia, ryczałam, że nie chcę tam iść, ale mimo wszystko chodziłam. Chociaż mogłam zrezygnować - powiedziała dziewczynka.

Zosia kontynuowała lekcje baletu w Polsce. Nawiązała bliską relację ze szkolącymi ją pedagogami, w tym z goszczącą w Dzień Dobry TVN Allą Abesadze.

- Po przeprowadzce do Wrocławia zaczęłam z mamą szukać szkoły. (...) Zobaczyłam tylko moją panią i wiedziałam: "Tak, to jest moja nauczycielka", która będzie moim najlepszym pedagogiem i również wspaniałym człowiekiem - zdradziła młoda tancerka.

Trenerka również nie szczędziła ciepłych słów na temat Zosi i jej umiejętności. - Ma bardzo dużo chęci. Kocha, to co robi. To widać w oczach. Dziecko jest naprawdę utalentowane - oceniła Alla Abesadze.

Jak rozpocząć treningi baletu?

Przedstawienia baletowe robią na widzach duże wrażenie. Są pięknym widowiskiem, za którym stoją godziny ciężkiej pracy i bolesnych treningów. Zdaniem Alli Abesadze każdy może spróbować swoich sił w tańcu, dlatego zachęca do rozpoczęcia nauki w profesjonalnych szkołach. Mimo że nie wszyscy są przygotowani na ogrom związanych z tym poświęceń, nauczycielka docenia determinację młodych tancerzy.

- Przychodzą dzieci różne. Przyjmujemy absolutnie wszystkich, którzy chcą zobaczyć, czy potrafią coś robić. Po roku widzę, jak dzieci rosną. Biorą przykład ze starszych dzieci i pracują dalej - tłumaczyła.

Trenerka nie ma złudzeń, że Zosia Wąsowicz - oprócz pracowitości - ma duży talent. Obecnie dziewczynka przygotowuje się pod okiem doświadczonej pedagog do udziału w mistrzostwach świata Dance World Cup 2022 w Krakowie.

- Na każdych zajęciach utrwalam cały czas te same elementy, bo zmienianie solówek nie ma sensu. Teraz do Krakowa bardzo trudno się przygotować, bo to naprawdę dobry konkurs - wyznała dwunastolatka.

Występ Zosi obejrzycie w naszym materiale wideo.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jerzy Dudek/East News/DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości