Styl życia

Polka w gronie 50 najlepszych choreografów na świecie. "Po prostu mnie znaleźli"

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Magda Nabiałczyk
Polka w gronie 50 najlepszych choreografów na świecie
Polka w gronie 50 najlepszych choreografów na świecieDzień Dobry TVN
wideo 2/32

Izadora Weiss jest absolwentką warszawskiej szkoły baletowej i Uniwersytetu Muzycznego. W tym roku znalazła się w prestiżowym "Fifty Contemporary Choreographers", przewodniku prezentującym 50 najważniejszych choreografów świata. - To jest to potwierdzenie, że jeśli robisz swoje, naprawdę pracujesz, gdzieś cię odnajdą - mówi w Dzień Dobry TVN.

Izadora Weiss zakochana w tańcu

Izadora Weiss od dziecka uwielbiała taniec.

- Starałam się na paluszkach coś pokazywać i robiłam rodzicom spektakle. Od tego się zaczęło, że rodzice posłali mnie do szkoły baletowej. 9 lat i to naprawdę ciężkiej pracy i wyrzeczeń - wspomina.

Gdy miała 14-15 lat na lekcję baletu przyszedł reżyser Marek Weiss, by wybrać tancerkę do spektaklu. - Wszystkie profesorki przedstawiały swoje najlepsze uczennice, a ja patrzę z boku, a przy drążku stoi maleństwo wściekłe i w ogóle na mnie nie patrzy - podkreśla.

Tym "maleństwem" była Izadora Weiss. Została wybrana i wykonała solowy taniec. - To było niesamowite przeżycie, bo to była "Traviata" i mój solowy taniec na stole. No i pierwsza recenzja - dodaje.

Izadora ciężko pracowała na swój sukces. Później została zatrudniona jako tancerka w warszawskim Teatrze Wielkim, gdzie po raz kolejny spotkała Marka Weissa. Tak zrodziła się ich miłość. - To się ułożyło niespodziewanie jak jakiś cud. Moja sytuacja była beznadziejna. Zespół o niczym innym nie gadał, tylko cały czas byliśmy na językach. Uciekliśmy na szczęście do Poznania i tam jakoś się zaczęło wszystko od nowa - podkreśla.

W Poznaniu parze udało się pogodzić życie zawodowe z prywatnym. Wzięli ślub, a owocem ich miłość jest córka Weronika Weiss, skrzypaczka.

Polka w gronie 50 najlepszych choreografów na świecie

W pewnym momencie Izadora Weiss odkryła, że chciałaby tworzyć choreografie. Udała się więc na Uniwersytet Muzyczny. Swój debiut w roli choreografki miała w Poznaniu w Teatrze Wielkim.

– Poczułam, że trzeba coś wybrać, jeżeli chcę robić coś naprawdę dobrze i skupić się na tym. Nie wróciłam na scenę, tylko zajęłam się pracą choreograficzną - przyznaje.

Dziś jest cenioną specjalistką, która nie spoczywa na laurach, a zakasuje rękawy do pracy. Jest autorką choreografii do 30 spektakli operowych prezentowanych w kraju i za granicą. W tym roku zlazła się wśród najlepszych choreografów na świecie. – To jest tym bardziej miłe, że po prostu mnie znaleźli. To jest to potwierdzenie, że jeśli robisz swoje, naprawdę pracujesz, gdzieś cię odnajdą - deklaruje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości