baletnica

  "Gdy miały nadejść zajęcia, ryczałam, ale chodziłam" - wyznaje w studio Dzień Dobry TVN.

  "To najbardziej świąteczne przedstawienie baletowe".

  Rosyjskie szkoły baletowe od lat owiane są tajemnicą. Jak wygląda nauka w nich? Przez co muszą przejść kobiety, by móc zatańczyć na deskach największych teatrów na świecie? O tym opowiada była uczennica jednej ze szkół, Olga Makeeva.

  Julliard School w Nowym Jorku to marzenie wszystkich młodych tancerzy. Placówka kształci najlepszych artystów na całym świecie. Szkoła swoją sławę zawdzięcza kreatywnym i wymagającym nauczycielom, których wychowankowie występują na najlepszych międzynarodowych scenach. Jedną ze stypendystek jest Polka Julia Ciesielska.

  Aby tańczyć w balecie, naukę i treningi dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Dominika Nahajowska jest jednak doskonałym przykładem na to, że baletnicą można zostać w każdym wieku. O swojej pasji opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Emilia Sambor jest pierwszą i jak na razie jedyną Polką, która ukończyła elitarną szkołę baletową przy Operze Paryskiej. Do Francji przeprowadziła się sama, mając zaledwie 12 lat. Jak wyglądała jej droga?

  Tomasz i Vilde tworzą wspaniałą parę. On polski aktor, ona norweska baletnica. Choć ich znajomość zaczęła się dość nietypowo, połączyło ich silne uczucie, zarówno do siebie, jak i teatru, który obecnie razem tworzą. Jak rozpoczęła się miłosna historia artystów?

  Aneta Wira-Ostaszyk, tancerka zespołu Polskiego Baletu Narodowego i autorka bloga simpledancerslife.com, jest także współautorką książki "Mój balet. Opowieść o tańcu: od szkoły do sceny". Jakie sekrety z życia baletnicy w niej zdradza?

  16-letnia Emilia Sambor jest pierwszą Polką, która uczy się w prestiżowej, paryskiej szkole baletu. Jak trafiła do L'École de Danse de L'Opéra National de Paris? Kto zauważył w niej potencjał? Jak radzi sobie w Paryżu bez rodziców? Czy tęskni za domem? Jakie ma plany na przyszłość? Emilkę i jej rodziców - Wiktora i Bogusławę Sambor - gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Marta Fiedler jest pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego. Kiedy zaczęła tańczyć? Jak wygląda jej dzień pracy? W życiu każdego tancerza przychodzi czas, kiedy musi zejść ze sceny. Co wtedy czuje? Jakie Marta ma plany po zakończeniu kariery na scenie?

  Viktoria Nowak jest zwyciężczynią Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015. Jak wygląda jej droga do sukcesu? Ile godzin dziennie spędza na sali treningowej? I z jakimi wyrzeczeniami wiążę się balet? Victoria o swojej pasji opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Julia Ciszewska i Mira Grodziecka – Makulska to mistrzynie świata w balecie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je razem z mamami, ich najwierniejszymi fankami. Dały także popis swoich tanecznych możliwości oraz opowiedziały, dlaczego w czasach hip-hopu i dance'u wybrały taniec klasyczny. I zobaczcie - im żaden rąbek u spódnicy nie przeszkadza :)