Nowojorski sukces młodych tancerzy z Polski. "Kiedy wyczytali moje imię, to jakby świat zamarł"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zwycięzcy międzynarodowego konkursu tańca w USA
Zwycięzcy międzynarodowego konkursu tańca w USA
Występ. Zwycięzcy międzynarodowego konkursu tańca w USA
Występ. Zwycięzcy międzynarodowego konkursu tańca w USA
Pierwsze kroki w balecie
Pierwsze kroki w balecie
Młody Balet Polski – „Walc kwiatów” Piotr Czajkowski
Młody Balet Polski – „Walc kwiatów” Piotr Czajkowski
Nastoletnia Zosia ma wielkie sukcesy w balecie
Nastoletnia Zosia ma wielkie sukcesy w balecie
Pierwsza Polka na deskach Paryskiej Opery Narodowej
Pierwsza Polka na deskach Paryskiej Opery Narodowej
Uczniowie państwowych szkół baletowych z Polski odnieśli ogromny sukces. Stanęli na podium w finale profesjonalnego międzynarodowego konkursu tańca VKIBC - Valentina Kozlova International Ballet Competition w Nowym Jorku. Tym samym nastoletni polscy tancerze pokonali konkurencję z 25 krajów. O emocjach towarzyszących im podczas konkursu Sarah Kusek, Małgorzata Wicińska, Natan Grzybowski i Aleksander Nawrot opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Polscy uczniowie na Valentina Kozlova International Ballet Competition

Sarah Kusek to uczennica VI klasy (1 klasa licealna) Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Zdobyła złoty medal w kategorii tańca klasycznego w kategorii 13-14 lat.

- To dla mnie duże zaskoczenie, bo nie spodziewałam się tego, że wygram w mojej kategorii wiekowej. Kiedy wyczytali trzecie i drugie miejsce w mojej kategorii, to pomyślałam sobie: no to teraz już nic nie zajmę. A potem, kiedy wyczytali moje imię, to tak jakby świat zamarł. Byłam przeszczęśliwa i cieszę się bardzo, że tak to się skończyło - mówiła 14-latka. - Teraz nie wyobrażam sobie mojego życia bez baletu - dodała.

Młodzi polscy tancerze z medalami na VKIBC

Natan Grzybowski chodzi do szkoły baletowej w Gdańsku. W Nowym Jorku zdobył srebrny medal w kategorii taniec współczesny solo (15-17 lat).

- W tańcu współczesnym możemy pokazać się z ogromnym strojem, z dowolnością, z tym, co nam się podoba i w tym, co wygodniej nam się tańczy. Od ósmego roku życia tańczę, moim stylem początkowym był jazz i modern właśnie - opowiadał nasz gość.

Aleksander Nawrot tańczył w Mazurskim Zespole Pieśni i Tańca w Ełku.

- Na letnie warsztaty z tańca klasycznego przybył absolwent szkoły baletowej w Warszawie. Zauważył mnie, zobaczył mój talent i zaproponował, abym dołączył. Na początku rodzice byli sceptyczni, nie chcieli mnie puścić, ale namówiłem ich i w wieku 11 lat dołączyłem do szkoły baletowej - wspominał brązowy medalista w kategorii tańca klasycznego (15-17 lat).

Jak wygląda typowy dzień w szkole baletowej?

- Dzień w szkole zaczyna się o 8:00 rano i przeważnie lekcje trwają do godziny 17:00. W ciągu tygodnia tak naprawdę codziennie mamy zajęcia, od 1,5 godziny tańca klasycznego. Ja na przykład w planie mam w poniedziałek sześć godzin przedmiotów zawodowych, więc jest tego sporo - przyznała Małgorzata Wicińska, zdobywczyni srebrnego medalu w kategorii tańca klasycznego (15-17 lat).

Na co muszą zwracać uwagę tancerze? - Zawsze ważne jest to, żeby po treningach porozciągać się, porozluźniać mięśnie, żeby nie było niezbędnych spięć czy kontuzji. Musimy też uważać na siebie, żeby nie zepsuć narzędzia pracy, którym jest nasze ciało - tłumaczyła Sarah Kusek.

Z czego składa się strój baletowy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości