Gruzja

  Tarhun to napój o nietypowym smaku, ponieważ produkowany jest przede wszystkim z estragonu. Pochodzi z Gruzji, jednak dużą popularnością cieszy się w Rosji. Obecnie promowany jest jako zamiennik Coca-Coli. Sprawdź, jak łatwo go przygotować.

  Mariam Kukunashvili to doświadczona lekarka, prężnie działająca businesswoman, ale i spełniona mama trzech pociech. Bohaterka 4. odcinka programu "Kobieta na krańcu świata" zyskała w Gruzji status celebrytki, a wszystko to za sprawą niezwykłej działalności, przywracającej bezdzietnym parom nadzieję na potomstwo.

  Odwiedzający Batumi turyści mogą wygrzewać się na pięknych plażach Morza Czarnego. Oprócz plażowania warto również zwiedzić miasto, aby dostrzec pełnię jego kontrastów. Niektóre zabytki Batumi mają charakter sakralny, inne natomiast historyczny. Warto spróbować także lokalnych smaków w jednej z restauracji. Jedzenie w Batumi jest wyjątkowo pyszne. Tradycyjna kuchnia gruzińska obfituje zarówno w smaczne przekąski, dania główne, jak i desery.

  Gru­zja to kra­ina maje­sta­tycz­nych gór­skich wido­ków, śre­dnio­wiecz­nych twierdz i malow­ni­czo poło­żo­nych klasz­to­rów. Roz­ko­cha w sobie zarówno miło­śni­ków pla­żo­wa­nia, jak i pasjo­na­tów trek­kingu. Co warto w niej zoba­czyć i kiedy naj­le­piej jechać do Gruzji?

  Katarzyna Pakosińska i Irakli Basilashvili od czterech lat są szczęśliwym i kochającym się małżeństwem. Z okazji kolejnej rocznicy ślubu aktorka pochwaliła się pięknym zdjęciem z mężem. Napisała do ukochanego kilka romantycznych słów.

  Trio Mandili – to gruziński zespół folkowy założony przez trzy przyjaciółki. Popularność zyskały po tym, jak w 2014 roku opublikowały w sieci piosenkę nakręconą telefonem. Ich najsłynniejsze wideo to utwór wykonany w polskim języku. O tym, skąd wziął się pomysł na śpiewanie muzyki ludowej i dlaczego zdecydowały się na wykonanie polskiego utworu, wokalistki opowiedziały Gabi Drzewieckiej.

  W ostatnim czasie w naszym kraju powstaje coraz więcej gruzińskich restauracji i piekarni. Polacy pokochali te oryginalne smaki, które cieszą się teraz ogromną popularnością. Z tego powodu w Dzień Dobry TVN rodowici Gruzini, Zurab Shamugia i Otari Rekwashili, opowiedzieli o swoich wypiekach.

  Adżika to przysmak popularny przede wszystkim w Gruzji, Abchazji, a także w Rosji i Turcji. Jest to pikantna pasta, której głównym składnikiem jest papryka. Adżika powinna być bardzo gęsta. Świetnie nadaje się jako dodatek do różnych dań, zarówno zup, jak i dań głównych, zwłaszcza mięsnych.

  Barbara Konkolewska udowadnia, że warto walczyć o marzenia. Polka założyła bowiem firmę w Gruzji. Sęk w tym, że nie wybrała turystycznych rejonów, a Pankisi, gdzie mieszkają muzułmanie. O tym, jak jej się udało pokonać różnice kulturowe opowiedziała w rozmowie z Anną Kalczyńską.

  Christina Ozturk jest 23-letnią matką jedenaściorga dzieci, z których dziesiątka przyszła na świat dzięki pomocy surogatek, czyli matek zastępczych. Kobieta i jej mąż marzą o dużej rodzinie. Żartowali, że mogliby mieć nawet 105 latorośli.

  Bohater z Gruzji nie wahał się ani chwili, gdy dostrzegł, jak dwóch napastników atakuje młodego mężczyznę. Wysiadł z samochodu i rozprawił się z nimi za pomocą dwóch ciosów. Jak wspomina to wydarzenie? Nukri Davitashvili szczegóły zdradził w naszym programie.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Dziewit-Meller i Marcina Mellera. Małżeństwo opowiedziało nam o swojej wielkiej miłości do Gruzji. Co w ich przypadku było pierwsze, uczucie do siebie nawzajem czy do Gruzji? Dlaczego tak często tam wracają? Kobiecie podobno jest w Gruzji łatwiej się odnaleźć. Co to oznacza?

  Giorgi Kartvelishvili to Gruzin mieszkający z Polsce. We Wrocławiu spotkał się z nim francuz polskiego pochodzenia Mikołaj Rey. "Mam dwa domy: Gruzja i Polska" - powiedział w Dzień Dobry TVN Giorgi. Jak trafił do naszego kraju 10 lat temu? Co ugotował dla Mikołaja? Co jest podstawą gruzińskiej kuchni? I jak wygląda słynna gruzińska gościnność?

  Z brytyjsko-gruzińską artystką spotkał się w Londynie dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Katie pokazała Mateuszowi swój dom i miejsca, w których najlepiej pisze się jej teksty piosenek i tworzy muzykę. Całą rozmowę zobaczycie w programie Dzień Dobry TVN już w tę sobotę.

  Zviad Omiadze i Sabina Czarnik, właściciele gruzińskiego food trucka "Gruzja na kółkach", polecają potrawy gruzińskiej kuchni. W swojej kuchni na kółkach, nad Wisłą w Krakowie, przygotowali dla Was: lulę, szaszłyki, chinkali, adżapsandali i bakłażany z orzechami. Zobaczcie, co jedzą Gruzini na śniadanie. Smacznego!

  Aka Nanitashvili to jedna z najbardziej znanych projektantek mody w Gruzji, która swoje kolekcje wysyła m.in. do Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu. Zaprosiła nas do swojej pracowni, by pokazać kolekcję i powiedzieć, co ją inspiruje. Mogliśmy też zobaczyć tradycyjne gruzińskie stroje.

  Okazuje się, że w takich krajach jak Gruzja kobiety wciąż są porywane. Uprowadzenia narzeczonych nadal praktykowane są także w Kirgistanie, czy Kazachstanie. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była wizjonerka Aida Kosojan – Przybysz. Okazuje się, że też została porwana... Nam zdecydowała się o tym opowiedzieć.

  Pasjonat kuchni i smaków. Polski arystokrata wychowany we Francji. Potomek tego Mikołaja Reja. Gruzja rozsmakowuje się w pomidorach, arbuzach, melonach, winogronach i w bakłażanach. Jaka potrawa trafiła przez żołądek do serca Mikołaja?

  Podobno jest to miejscowość na środku niczego. Mieszka tam 400 osób. Zobaczcie polską oazę w Gruzji.

  Fotografka Justyna Mielnikiewicz i jej mąż Paul Rimple po raz pierwszy wyjechali do Gruzji w 2001 r., by zrealizować swój projekt. Po powrocie do Polski postanowili, że wrócą i zamieszkają tam przez rok, który jednak przedłużył się do... 10 lat. Czy wyjazd do tego kraju się opłacił? Czy nie bali się opuścić Polski? Czy trudności związane z pobytem w Gruzji ich nie zniechęcały? I w końcu, czy Justyna realizuje się tam jako fotograf? Zobaczcie sami!

  To tu, w Republice Południowej Afryki, trzy Polski znalazły swoje drugi dom. A czy tęsknią do Polski? Co robią na Czarnym Lądzie?

  66 procent fińskich uczniów idzie na studia. To najwyższy odsetek w Europie. Czy to znaczy, że fińskie dzieci są najmądrzejsze? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Rodzina dookoła świata".

  Jak sama mówi "Oni mają inny mental". O kim tak wypowiada się Agnieszka Dygant? Gdzie się "resetuje" i czy taniec jej jest mocną stroną? Aktorce w czasie niezwykłego wesela towarzyszył Filip Chajzer. Czy partnerował jej także w tańcu?

  Liana Gamcemlidze, właścicielka restauracji gruzińskiej, nie przypuszczała nawet, że Magda Gessler, którą zaprosiła do swojej restauracji, przeprowadzi rewolucję nie tylko w restauracji, ale i w jej życiu. Obie Panie się zaprzyjaźniły i teraz razem prowadzą warsztaty kulinarne. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowały: pierożki chinkali i bakłażana z pastą z orzechów. Skorzystajcie z ich przepisów!

  Piosenkarka i wizjonerka. Pracuje nad swoją biografią. A jakie książki można znaleźć na półkach w biblioteczce Aidy? O tym - Anna Dziewit. W studiu Dzień Dobry TVN Ania poleciła książki idealne na weekend.

  Katarzyna Pakosińska o książce pakosińsko-gruzińskiej opowiedziała dziennikarce Magdzie Mołek, a na czacie w TVN Cafe odpowiadała na pytania internautów. Ile lat jest już na scenie, o czym jest jej nowa publikacja oraz czy wróci do Kabaretu Moralnego Niepokoju?

  ...to niestety nie, uwielbiany przez Polaków Grigorij Saakaszwili z "Czterech pancernych", tylko Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, czyli Józef Stalin. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy jego, zamieniony w muzeum, dom rodzinny w Gori.

  Być może niektórzy z Was, zamiast smażyć się w spiekocie nadmorskiego słońca i leżeć na skwierczącym piasku, woleliby wakacje spędzić w mieście. W Warszawie już teraz czeka na turystów wiele ciekawych atrakcji. Zobacz, czego nie możecie przegapić będąc w stolicy!

  Gruzja także ma swoje Dzień Dobry TVN! Ma też swoich prowadzących, swoje studio i swoje godziny emisji. Zobaczcie, jakie są podobieństwa i różnice!

  Jako jedna z niewielu polskich wokalistek była tam przyjmowana przez samego Prezydenta, odbywała spotkania z najważniejszym politykami, udzielała wywiadów najpopularniejszym stacjom telewizyjnym, a w wolnej chwili uczyła się gry na panduri. Tak w skrócie wyglądał plan pobytu Natalii Lesz w Gruzji. Z podróży przywiozła mocną głowę, wspomnienia oraz... dowód! Na co? Zobaczcie sami!