Tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomy. Jak stworzyć je we własnym domu?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Strażnicy choinkowych tradycji
Strażnicy choinkowych tradycji
Podaruj Misia - Monika Olejnik
Podaruj Misia - Monika Olejnik
Podaruj Misia - Małgorzata Rozenek-Majdan
Podaruj Misia - Małgorzata Rozenek-Majdan
Podaruj Misia - Filip Chajzer
Podaruj Misia - Filip Chajzer
Podaruj Misia - Dorota Wellman
Podaruj Misia - Dorota Wellman
Niedobory często napędzają ludzką kreatywność. Dobrym przykładem tego zjawiska jest geneza powstawania słomianych ozdób choinkowych. Choć czasy się zmieniły, bohaterzy materiału Dzień Dobry TVN kultywują tę nietuzinkową tradycję.

Aniołki na choinkę

Twórczyni ludowa Wiesława Kucharzyk wspomina, że już jako dziecko potrafiła stworzyć najprostsze ozdoby choinkowe ze słomy. Dekoracje z tego surowca były w jej domu nieodłączną częścią świąt i pełniły więcej funkcji niż tylko estetyczną.

- Zawsze aniołek musiał być na choince. On miał spuszczać cukierki dzieciom. Nie wolno było sobie urwać cukierka - wspominała w naszym materiale Pani Wiesława i dodała, że aniołek upuszczał słodycz, jeżeli dziecko na niego zasłużyło.

Artystka pokazała swoją imponującą kolekcję ozdób. Wśród nich, poza aniołkami, znaleźć możemy też gwiazdki. - Robię [ozdoby - przyp. red.] już 40 lat - powiedziała twórczyni ludowa.

Ludowe ozdoby choinkowe

Również Pani Maria Misiak, bynajmniej nie słomiany, zapał do tworzenia tradycyjnych ozdób wyniosła z domu. - To po prostu jest już we krwi. Mama robiła i ja tu przyniosłam - przyznała.

W jej kolekcji, poza gwiazdkami i aniołkami, znajdują się również m.in. koziołki. - A mąż to kozły robi - powiedziała.

Wyrób ozdób wymaga nie tylko zdolności manualnych. Wszak żyto wymaga uprzedniego posiania a następnie obróbki. W rezultacie przygotowania do świąt zaczynają się nawet pół roku przed nimi. - Bardzo ważne jest, żeby ta słoma była dobrej jakości, bo jak będzie zła, to nie da się z nią nic zrobić - mówiła Pani Wiesława.

Jeśli chcielibyście przygotować tradycyjnego, słomianego aniołka w zaciszu swojego domu, instrukcję jego tworzenia znajdziecie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Reporter: Katarzyna Chętnik

podziel się:

Pozostałe wiadomości