W jakim stroju zasiąść do wigilijnego stołu? Zasady świątecznego savoir vivre'u

Źródło: Dzień Dobry TVN
Piękne kokardy we włosach – hit na święta
Piękne kokardy we włosach – hit na święta
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Święta Bożego Narodzenia to czas, którego istotą jest miłość do świata, do otaczających nas ludzi i do samych siebie. Suto zastawiony stół czy drogie podarunki to tylko dodatek. Szczęśliwcy, którzy trwają w wartościowych relacjach rodzinnych, wiedzą, że to, czy podczas wieczerzy wigilijnej zaprezentują się przed bliskimi w dresie, pidżamie, czy stroju galowym, nie ma żadnego znaczenia. Warto jednak zapoznać się z zasadami etykiety i mieć świadomość, które ubrania przeznaczone są właśnie na taką okazję. Rad w tej kwestii udzieliła ekspertka od savoir-vivre'u dr Irena Kamińska-Radomska.

Strój na Wigilię. Jak się ubrać według zasad savoir-vivre'u?

Przepięknie ozdobiony dom, ogromna choinka, spod której wystaje góra prezentów, uśmiechnięci, niczym niezmartwieni i nieskłóceni ze sobą członkowie rodziny - o takiej Wigilii marzy wiele osób. Świąteczna rzeczywistość wygląda jednak zgoła odmiennie od oczekiwań wykreowanych w wyobraźni na podstawie wyidealizowanych amerykańskich filmów czy reklam, których wszyscy bohaterowie wyglądają niemal perfekcyjnie.

Sukienka, dżinsy i koszula, a może kombinezon lub świąteczny sweter z wyhaftowanym reniferem - w co się ubrać na Wigilię, by choć trochę przybliżyć się do tej wzorowej według zasad etykiety wizji świąt? Ekspertka ds. savoir-vivre'u dr Irena Kamińska-Radomska twierdzi, że strój na wieczerzę powinien być wizytowy.

Kobiety mogą włożyć sukienkę, garsonkę lub spodium, a panowie zaprezentować się w garniturach. - W ostatnich czasach mężczyźni nie lubią nosić krawatów, więc jeśli ktoś nie chce, to niech nie zakłada tego krawata, ale niech to będzie biała koszula i garnitur, albo przynajmniej marynarka i spodnie w kant - zaznacza specjalistka.

Ubrania na wieczerzę wigilijną. Jakie kolory wybrać?

Dr Irena Kamińska-Radomska zwraca uwagę, że istotnym elementem stroju jest nie tylko jego krój, lecz także kolor. Co ciekawe, zasada dotycząca odpowiedniego według savoir-vivre'u odcienia ubrań skierowana jest głównie do mężczyzn.

- Pamiętajmy, że jest to wieczerza wigilijna, więc jest to wieczór, a po zmroku lub po godzinie 18, czyli wtedy, gdy zaczyna się odzieżowy wieczór, mężczyźni mogą włożyć tylko ciemny garnitur - przypomina ekspertka.

Panie nie muszą w tej kwestii martwić się jakimikolwiek restrykcjami. - Kobiety mają pełen wachlarz kolorów i nas tutaj nic nas nie ogranicza, tylko dobry gust - zapewnia w rozmowie z kobieta.gazeta.pl dr Kamińska-Radomska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imgorthand/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości