Kwieciste dywany zachwycają turystów z całej Polski. "Tradycja mogła się wziąć od Napoleona"

Bartek Jędrzejak
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dywany z kwiatów na Boże Ciało
Dywany z kwiatów na Boże Ciało
Domowy ogródek z resztek
Domowy ogródek z resztek
Bananlove ogrody
Bananlove ogrody
Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodach
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
Ile kosztują ogródki działkowe i jak je kupić?
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Paprocie w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Oczko wodne w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
HGTV: Drzewa owocowe w ogrodzie
Kwietne dywany, usypane z setek tysięcy kolorowych płatków, co roku zdobią drogi w Spycimierzu. Zwyczaj pielęgnowany jest od 200 lat i uświetnia obchody Bożego Ciała. Reporter Dzień Dobry TVN wybrał się na wspomnianą wieś, by z bliska przyjrzeć się tej imponującej tradycji.

Kwieciste dywany w Spycimierzu

Spycimierz to wieś położona w województwie łódzkim, która może pochwalić się wyjątkową ludową tradycją. Z okazji Bożego Ciała od 200 lat mieszkańcy tego urokliwego miejsca tworzą na ulicach dywany z kwiatów. Zwyczaj niedawno został nawet wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. By przekonać się, jak piękna jest to tradycja, Bartek Jędrzejak odwiedził Spycimierz wraz z kamerami Dzień Dobry TVN.

- Tutaj procesja idzie po przepięknych kwiatowych dywanach. Taka tradycja kultywowana jest w czterech miejscach na Opolszczyźnie i właśnie tutaj w Spycimierzu – zaczął reporter.

Płatki kwiatów wcześniej zbierane są z pobliskich ogrodów, a na drogi wysypują je mieszkanki wsi. Różnokolorowe dywany układane są w rozmaite, skomplikowane kształty i przyciągają do Spycimierza turystów niemal z całej Polski.

200-letnia tradycja na Boże Ciało

Gospodarze w Spycimierzu od kilku dni ciężko pracowali nad bramami z kwiatów, które otworzą procesję z okazji Bożego Ciała. Kolorowe dywany układa się według wcześniej stworzonego wzoru z papieru, który później rysuje się na chodniku kredą. Różnokolorowe kompozycje układane są na ziemi w taki sposób, by stworzyły wrażenie bezkresnego dywanu płatków.

- Historycy mówią, ze tradycja mogła się wziąć od Napoleona, który gdzieś na tych terenach się tu pojawił i zapoczątkował tę tradycję. Czy to sprawdzone? Historycy i mieszkańcy mówią, że to już 200 lat, a spycimierskie dywany są od 2 lat wpisane na listę UNESCO. Wiele kwiatów, a w tym roku - najcenniejsze chabry. Każdy ma jakieś znaczenie, chabry na przykład to kwiaty obfitości - tłumaczył Bartek Jędrzejak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości