Jakie rośliny warto sadzić, by pomóc pszczołom? "Jednym z wielu zagrożeń jest brak jedzenia"

Co zawdzięczamy pracowitym pszczołom?

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN podpowiadamy, które kwiaty, warzywa czy zioła można sadzić na balkonach, tarasach i ogrodach, by dać pożywienie tym niezwykle pożytecznym owadom. Co im nie służy?

Jak chronić pszczoły?

Bez pszczół nie mielibyśmy pysznych malin, czereśni, bawełny, kawy czy oleju. Właśnie dlatego powinniśmy o nie dbać.

- Dziś mamy Światowy Dzień Pszczół. To święto nie tylko jednej pszczoły miodnej, ale blisko 470 gatunków, które występują w Polsce - powiedziała przyrodniczka Katarzyna Dytrych. - Zawdzięczamy im bardzo dużo. (...) Nasze życie w dużej mierze zależy od pszczół - dodała.

Owady te są dla nas i dla przyrody kluczowe, więc co dobrego możemy dla nich zrobić, by żyło im się lepiej?

- Jednym z wielu zagrożeń dla pszczół jest po prostu zanikanie siedlisk, ale też brak jedzenia, więc to, co jest najlepsze i najprostsze, co możemy zrobić, to po prostu posadzić kwiaty, np. dalie, żurawki, lawendę, róże, ale też warzywa, jak pomidory, czosnek, zioła, oregano, bazylia, szczypiorek. Pełną listą roślin, które dają pszczołom i pyłek, i nektar znajdziemy na stronie pomagamypszczolom.pl. Zachęcam do odwiedzenia - podkreśliła przyrodniczka.

Pszczoły - co im nie sprzyja?

Czego należy unikać, by nie wpływać na naturalne środowisko pszczół?

- Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z trawników. To już nie są te czasy, kiedy równa, przystrzyżona trawka będzie służyć nam czy przyrodzie. Odrobina dzikości, troszkę tzw. chwastów, ale wspaniałych dla pszczół roślin, np. mniszka, to będzie dobre i dla nas, i dla owadów - przyznała Katarzyna Dytrych.

Kujawski od 13 lat angażuje się w ochronę pszczół, prowadząc akcję "Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom". By stać się częścią społeczności, która dba o owady, można odwiedzić stronę pomagamypszczolom.pl. Znajduje się tam również pełna lista kwiatów, które warto sadzić.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości