Kierce od lat zdobią wnętrza domów mieszkańców Kurpii. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie zapoczątkowała unikalny styl, który do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem. Twórczynie ludowe opowiedziały w Dzień Dobry TVN o procesie powstawania kierców.
Czym są kierce?
Ozdoby, które dawniej wieszało się w wiejskich chatach przypominały przedmioty, które można było zobaczyć w dworskich i pałacowych wnętrzach - takie jak np. pokaźne żyrandole. Zgodnie z tradycjami kurpiowskimi, pod sufitem wieszano kierce z grochu i bibuły.
- Na Kurpiach jest wiele różnych ozdób, ale taką znaczącą są kierce. Tradycja jest bardzo długa i na pewno sięga ponad sto lat - powiedziała Wiesława Bogdańska, twórczyni ludowa.
Kultura i sztuka
Kultura i sztuka
- Robimy kierce po to, żeby wystroić u nas chatę. To była podstawa. Wieszane były pod sufitem - dodała Elżbieta Prusaczyk, twórczyni ludowa.
Jak robi się kierce?
Kierce robiło się głównie na święta, aby później ozdabiały dom cały rok. Przed świętami ponownie odnawiało się mieszkanie i jego wystrój. Choć zrobienie tradycyjnej ozdoby nie jest bardzo trudne, wymaga czasu i cierpliwości.
- Groch trzeba namoczyć i poczekać aż będzie odpowiednio miękki. Następnie bierzemy 16 sznurków. Koło, które wkładamy między nie, owijamy zieloną bibułką - tłumaczyła Wiesława Bogdańska.
- Bierzemy też słomę żytnią, związujemy je drutem, który później zakrywamy. Na końcu zdobimy kwiatkami. Ma być kontrastowo - dodała.
Zobacz także:
- Śmierć na COVID-19 bez pożegnania. „Rzeczy mamy wyniesiono na chodnik w worku na śmieci”
- Jacek Jelonek i jego partner planują mieć dziecko? "Nie wiem, czy to ten etap"
- Sylwia Peretti oprowadza nas po swojej luksusowej willi. 700 m² i auto warte fortunę
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Katarzyna Chętnik