Jak wykonać lampiony decoupage z kieliszka, szkła lub drewna?

Lampion ze szkła
Lampion
Źródło: zdravinjo/Getty Images
Metoda decoupage to wyjątkowe zdobienie materiałów takich jak drewno, szkło czy ceramika. Dzięki niej można stworzyć piękne i unikatowe lampiony, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia.

Lubisz własnoręcznie robione dekoracje? Wykonaj lampiony decoupage według naszego poradnika i ciesz się z wyjątkowych ozdób. Nie musisz mieć zdolności artystycznych ani technicznych, aby stworzyć lampion z drewna lub szkła.

Zobacz wideo: Stwórz zachwycający świąteczny stół

Stwórz zachwycający świąteczny stół
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dekoracyjne drewniane lampiony decoupage krok po kroku

Jeśli chcesz wykonać drewniany lampion metodą decoupage, nie musisz mieć wybitnych zdolności plastycznych lub manualnych, przyda się jedynie odrobina cierpliwości i wolnego czasu. Dzięki takiej metodzie zdobienia drewna możesz stworzyć unikatową dekorację. Korzystając z techniki zdobienia decoupage, możesz także odmienić wygląd starych, drewnianych lampionów, które np. po jakimś czasie mają inny odcień. Drewniany lampion decoupage możesz wykonać, nawet kiedy nie masz doświadczenia w tej technice zdobienia. Jeśli jesteś osobą początkującą, w pierwszej kolejności lepiej wybrać płaską powierzchnię, np. deskę drewnianą kuchenną - ale oczywiście nie jest to konieczne. Przy dobrych materiałach i odrobinie cierpliwości lampion powinien zyskać nowy i piękny wygląd. Niezbędnymi materiałami, których potrzebujesz do stworzenia własnoręcznej dekoracji, jest przede wszystkim drewniany lampion. Możesz go zakupić w sklepie z materiałami do rękodzieła, w internecie lub wykorzystać stary lampion z drewna. Należy jednak pamiętać o tym, że w używanych już wcześniej dekoracjach trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię i przemyć ją alkoholem, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Potrzebne Ci będą także serwetki z wybranym motywem, które utworzą nowy wzór. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w papier ścierny, klej do decoupage, lakier do drewna, farbę akrylową i pędzelki.

 •  Pierwszym krokiem do zrobienia lampionu własnoręcznie metodą decoupage jest przygotowanie powierzchni. Najpierw papierem ściernym o niskiej granulacji trzeba pozbyć się grudek. Na końcu wystarczy użyć suchej szmatki, aby usunąć pozostałości takie jak pył czy kurz.
  • Następnie drewno trzeba pomalować farbą akrylową i odczekać, aż wyschnie.
   • Serwetki z wybranym motywem trzeba dopasować do powierzchni. Musisz tak dopasować serwetkę, aby wzór się zgadzał. Możesz odrysować kształt lampionu na serwetce, następnie wyciąć go i przyłożyć do drewna. Oczywiście musi to być jak najcieńsza warstwa serwetki.
    • Po jej przyłożeniu pędzelkiem z naturalnego włosia trzeba nałożyć cienką warstwą kleju. Jeśli serwetka się przerwie, lepiej nałożyć ją jeszcze raz.
     • Kiedy powierzchnia całkowicie wyschnie (jest to zależne od rodzaju kleju, dlatego zawsze trzeba przeczytać na opakowaniu, jak długo powierzchnia musi schnąć), należy nałożyć lakier. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów, np. są werniksy, które powodują, że powierzchnia ma dodatkowe efekty takie jak spękanie czy postarzanie. Zabezpiecza także ozdobione drewno przed uszkodzeniami. Lakier może spowodować, że powierzchnia będzie się błyszczeć lub pozostanie zupełnie matowa. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać na lampionie decoupage, zaopatrz się w odpowiedni lakier.

      Jak wykonać lampion z kieliszka – decoupage

      Do stworzenia lampionu możesz wykorzystać także kieliszek. Potrzebujesz kieliszek, najlepiej taki, który jest głęboki, aby włożyć później do niego podgrzewacze lub małą świeczkę. Zaopatrz się w specjalną farbę akrylową, serwetki, klej do spękań i do ceramiki oraz pędzelki. Dostaniesz te preparaty w sklepie z rękodziełem lub znajdziesz je w internecie. Na samym początku za pomocą pędzelka nakładamy na szkło klej do spękań. Najlepiej odwrócić kieliszek do góry nogami, aby dotrzeć do każdego miejsca. Teraz czekamy, aż powierzchnia wyschnie, potem należy pomalować kielich farbą. Warstwa powinna być dość gruba. Nakładamy na jedną powierzchnię tylko jedną warstwę (nie poprawiamy jej!) i ponownie czekamy, aż farba wyschnie. W tym czasie możemy przygotować sobie wzory z serwetki, wycinając np. motywy kwiatowe. Należy pamiętać o jak najcieńszej warstwie serwetki, którą zostawimy do zdobienia. Przykładamy serwetkę do kieliszka i nakładamy klej do ceramiki. Odstawiamy lampion ze szkła do wyschnięcia, a później cieszymy się z jego pięknego wyglądu, wkładając do środka podgrzewacze.

      Decoupage na szkle – lampion na święta

      Świetnym sposobem na stworzenie własnoręcznie dekoracji na święta jest decoupage. Lampiony świąteczne możesz zrobić ze starych słoików szklanych. Wystarczy pomalować wybrany słoik jasną farbą, odczekać, aż powierzchnia wyschnie, a następnie wybrać serwetki z motywem świątecznym i wyciąć z nich odpowiedni wzór. Najcieńszą warstwę trzeba przyczepić do słoika i posmarować ją delikatnie klejem. Możesz wykorzystać specjalne preparaty, które dają dodatkowe efekty, np. imitację śniegu lub spękań. Dzięki temu możesz stworzyć naprawdę unikatową ozdobę. Słoik, czyli lampion decoupage ze szkła, możesz także ozdobić kokardą, sznurkiem lub tasiemką. Wybierz kolory, które pasują do serwetki, lub takie, które kojarzą się ze świętami: czerwony, zielony, złoty lub biały.

      Zobacz też:

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: zdravinjo/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości