Aleksandra Zawistowska jest jedną z niewielu artystek szkła, której design zachwycił największe tytuły modowe. O swojej historii i pasji opowiedziała w cyklu "Młoda Polska" w rozmowie z reporterem Piotrem Wojtasikiem w Dzień Dobry TVN.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Ze względu na możliwą obecność szkła z rynku znika partia buraczków. Jakiej firmy? O który produkt dokładnie chodzi?
Decoupage to tradycyjna technika dekoracji, która do dziś znajduje wielu pasjonatów. Ta fascynująca metoda zdobienia pozwala na przekształcenie starego mebla lub naczynia w zachwycające dzieło sztuki. Decoupage na szkle daje wyjątkowo satysfakcjonujący rezultat, ponieważ naczynie zyskuje wtedy efekt trójwymiarowy. Nie potrzebujesz do tego zdolności plastycznych ani wielu specjalistycznych narzędzi, tylko skrawki papieru i kilka przyborów!
Od teraz nie trzeba przepłacać w kwiaciarni.
Kolorowe szkło z PRL-u wraca do łask. Miłośnicy wnętrzarskich dodatków poszukują wazonów, półmis, kieliszków z tamtego okresu. W Dzień Dobry TVN o sztuce użytkowej z lat 60., 70. i 80. XX wieku opowiedziała znawczyni Monika Urbanowicz.
Marcin Zieliński rzeźbi i graweruje w szkle używając narzędzi sprzed dziesiątek lat. Spod jego ręki wychodzą między innymi misy, kielichy, karafki, kieliszki, witraże oraz szklane rzeźby na indywidualne zamówienie. Reporterce Dzień Dobry TVN zdradził, jakie prace wykonał dla księcia Karola oraz jaką prośbę miała Jolanta Kwaśniewska.
Metoda decoupage to wyjątkowe zdobienie materiałów takich jak drewno, szkło czy ceramika. Dzięki niej można stworzyć piękne i unikatowe lampiony, które staną się ozdobą każdego pomieszczenia.
Szkło znane jest ludzkości już od czasów starożytnych. Z czasem zaczęto podejmować pierwsze próby jego wytwarzania i zdobienia. Jednak dopiero w średniowieczu zaczęła się rozwijać sztuka, jaką jest malowanie na szkle. Dekoracyjne malowanie szkła było wykorzystywane głównie do tworzenia obrazów o tematyce sakralnej, które były umieszczane w kościołach i klasztorach.
Millefiori to technika wytwarzania szkła mozaikowego znana od starożytności. Tworzeniem takich arcydzieł zajmuje się Tomasz Gondek. Jak zaczęła się jego przygoda z tą niezwykłą dziedziną sztuki? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Murano to niewielka włoska wyspa, która słynie z ręcznie robionego szkła. Nasza reporterka Anna Puślecka odwiedziła jedną z sześciu manufaktur, która przygotowuje dzieła sztuki dla artystów oraz architektów z całego świata.
Unikatowe szklane dzieła wychodzące z pracowni artystycznej rodziny Borowskich są cenione przez nabywców i kolekcjonerów na całym świecie. Prace, które tam powstają są wykonywane we wszystkich znanych technikach gorącej i zimnej obróbki szkła, co pozwala artystom realizować swoje wizje i nowe, eksperymentalne projekty.
W wielu naszych domach z pewnością znajdą się ozdobne szklane przedmioty. Są one efektem ciężkiej pracy twórców w hutach artystycznych. Z kamerami Dzień Dobry TVN udaliśmy się w jedno z takich miejsc, by przyjrzeć się ich działalności.
Decoupage to technika zdobienia przedmiotów za pomocą papierowych wycinanek, pozwalająca dać drugie życie wysłużonym akcesoriom. Decoupage możemy wykonać zarówno na drewnie, jak i na szkle, wykorzystując narzędzia, które mamy pod ręką. W większości sklepów plastycznych możemy nabyć serwetki decoupage, klej do decoupage oraz pozostałe akcesoria do decoupage. Podpowiadamy, jak wykonać decoupage krok po kroku we własnym domu.
By spróbować podkarpackich przysmaków, wybraliśmy się razem z dziennikarką Katarzyną Jaroszyńską do Krosna na festiwal "Karpackie Klimaty". W mieście słynącym z produkcji szkła Kasia spotkała się z kucharzem Pawłem Dobrzańskim, uczestnikiem pierwszej edycji programu "Azja Express", który przygotował potrawy kuchni regionalnej. Skorzystajcie z przepisów Pawła na królika duszonego w podkarpackim winie oraz naleśniki z jogurtem i owocami. I koniecznie spróbujcie podkarpackich chlebów!
Szkło towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W Wrocławiu mieszka jeden z najwybitniejszych artystów zajmujących się szkłem. To Wojciech Olech, którego w jego pracowni odwiedził Łukasz Radwan.
Inteligentne szkło rzeszowskiej firmy jest znane w wielu krajach, m.in. w Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Natomiast w Polsce słyszało o nim niewielu, a szkoda, bo dzięki niemu właściciele szklarni zarabiają dużo więcej. Zobaczcie, na czym polega fenomen inteligentnego szkła.
Magda Gessler założyła się, że publicznie zaśpiewa. I zrobiła to! O co był zakład? Jak wypadła? Czy popękało szkło? :) Zobaczcie.
Krosno słynie w Polsce i na świecie z produkcji szkła. Dziennikarka Katarzyna Olubińska odwiedziła znajdujące się na Rynku starego miasta Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie pod okiem mistrzów hutnictwa, można własnoręcznie wykonać szklane dzieło sztuki oraz wziąć udział w warsztatach projektowania i zdobienia szkła. Zobaczcie, czy udało się jej wydmuchać szkło?
Pani Katarzyna Harasym tworzy ręcznie biżuterię ze szkła. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała swoje wyroby i opowiedziała o swojej pasji.
Aleksandra Sierant szukała pracy i znalazła ją, znalazła też miłość. Jako "Arashi" została asystentką iluzjonisty Krzysztof "Markusa" Markiewicz. Poznajcie historię ich magicznej milości i tajniki pracy. Zobaczcie, jak "Arashi" chodzi po szkle w studiu Dzień Dobry TVN. Czy taki występ wymaga specjalnego przygotowania?