szkło

  szkło

  Szkło znane jest ludzkości już od czasów starożytnych. Z czasem zaczęto podejmować pierwsze próby jego wytwarzania i zdobienia. Jednak dopiero w średniowieczu zaczęła się rozwijać sztuka, jaką jest malowanie na szkle. Dekoracyjne malowanie szkła było wykorzystywane głównie do tworzenia obrazów o tematyce sakralnej, które były umieszczane w kościołach i klasztorach.

  Millefiori to technika wytwarzania szkła mozaikowego znana od starożytności. Tworzeniem takich arcydzieł zajmuje się Tomasz Gondek. Jak zaczęła się jego przygoda z tą niezwykłą dziedziną sztuki? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  By spróbować podkarpackich przysmaków, wybraliśmy się razem z dziennikarką Katarzyną Jaroszyńską do Krosna na festiwal "Karpackie Klimaty". W mieście słynącym z produkcji szkła Kasia spotkała się z kucharzem Pawłem Dobrzańskim, uczestnikiem pierwszej edycji programu "Azja Express", który przygotował potrawy kuchni regionalnej. Skorzystajcie z przepisów Pawła na królika duszonego w podkarpackim winie oraz naleśniki z jogurtem i owocami. I koniecznie spróbujcie podkarpackich chlebów!

  Inteligentne szkło rzeszowskiej firmy jest znane w wielu krajach, m.in. w Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Natomiast w Polsce słyszało o nim niewielu, a szkoda, bo dzięki niemu właściciele szklarni zarabiają dużo więcej. Zobaczcie, na czym polega fenomen inteligentnego szkła.

  Magda Gessler założyła się, że publicznie zaśpiewa. I zrobiła to! O co był zakład? Jak wypadła? Czy popękało szkło? :) Zobaczcie.

  Krosno słynie w Polsce i na świecie z produkcji szkła. Dziennikarka Katarzyna Olubińska odwiedziła znajdujące się na Rynku starego miasta Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie pod okiem mistrzów hutnictwa, można własnoręcznie wykonać szklane dzieło sztuki oraz wziąć udział w warsztatach projektowania i zdobienia szkła. Zobaczcie, czy udało się jej wydmuchać szkło?

  Pani Katarzyna Harasym tworzy ręcznie biżuterię ze szkła. W studiu Dzień Dobry TVN pokazała swoje wyroby i opowiedziała o swojej pasji.

  Aleksandra Sierant szukała pracy i znalazła ją, znalazła też miłość. Jako "Arashi" została asystentką iluzjonisty Krzysztof "Markusa" Markiewicz. Poznajcie historię ich magicznej milości i tajniki pracy. Zobaczcie, jak "Arashi" chodzi po szkle w studiu Dzień Dobry TVN. Czy taki występ wymaga specjalnego przygotowania?