Moda na szkło z PRL-u
Znów zaczęliśmy doceniać design z PRL-u. Kolorowe wazony pochowane w kartonach wyciągamy na parapety, a na naszych stołach stawiamy półmisy z minionych lat. - To są bardzo dobre projekty naszych polskich artystów z lat 60., 70. Pomimo produkcji masowej mają cechy szkła artystycznego. W zasadzie każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Oprócz tego tych hut już nie ma i tego nie będzie - tłumaczyła pasjonatka i znawczyni Monika Urbanowicz w rozmowie z Ewą Mierzejewską.
W czasach PRL-u kolorowe szkło zdobiło większość domów. Dziś, by znaleźć prawdziwe okazy, musimy poszukać ich na strychach mam czy babć, w internecie, w ofercie domów aukcyjnych lub na bazarowych stoiskach. Tylko jak rozpoznać, czy są coś warte? - Na początku nie przejmujmy się tym. Kupujmy to, co nam się podoba. To, co nam mówi serce, intuicja. Często jest tak, że na początku kupuje się bardzo dużo. Jednocześnie zbieramy informacje, dokształcamy się. Później nam się klaruje i wiemy już, jak budować swoją kolekcję. Mówimy: "Ok, to będzie nasz trzon kolekcji, a resztę rzeczy odkładamy czy odsprzedajemy dalej" - wyjaśniła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Szkło z PRL-u zyskuje na wartości
Rozstrzał cenowy szkła z PRL-u jest bardzo duży - od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Niektóre okazy osiągają zawrotne kwoty. Monika Urbanowicz w swojej kolekcji ma prawdziwe perełki, w tym wazon "Panna młoda" autorstwa Jerzego Słuczana-Orkusza.
Lata 70. to złoty okres polskiego designu i wzornictwa przemysłowego. Zobacz kolekcję rozmówczyni Dzień Dobry TVN w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Podłoga na balkon i do ogrodu – jaką wybrać?
- Pościele dla Twojego wnętrza
- Modna i funkcjonalna kuchnia. Co króluje w tym sezonie?