moda PRL

  Kolorowe szkło z PRL-u wraca do łask. Miłośnicy wnętrzarskich dodatków poszukują wazonów, półmis, kieliszków z tamtego okresu. W Dzień Dobry TVN o sztuce użytkowej z lat 60., 70. i 80. XX wieku opowiedziała znawczyni Monika Urbanowicz.

  Grażyna Hase była popularną projektantką w czasach PRL-u. Ubierała wtedy wszystkich i organizowała wspaniałe pokazy. Teraz postanowiono zebrać jej pomysły na wystawie. Od 28 kwietnia w Muzeum Warszawy będą prezentowane ubiory, dodatki i projekty, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

  W szczecińskim zakładzie szyło się stroje dla najmodniejszych Polek. Po najnowsze ubrania z kolekcji "Dany" ustawiały się kilometrowe kolejki. Cofnijmy się zatem do ubiegłego wieku i posłuchajmy wspomnień byłych pracownic, które spędziły tam po 40 lat swojego życia.

  Kilka tygodni temu Marek Kossakowski, dziennikarz, polityk oraz działacz opozycji w czasach PRL dodał w mediach społecznościowych zaskakujący post. Pokazał swoje zdjęcie z początku lat 80. zestawione z obecnym ujęciem. Fotografia nie miała zobrazować jego metamorfozy, a zwrócić uwagę na niezwykły sweter, który nadal nosi, mimo upływu kilku dziesięcioleci.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki wybrał się na promocję książki "Modny PRL" napisanej przez Dorotę Williams i Grzegorza Sołtysiaka. Jak PRL wspominają: Monika Olejnik, Karolina Korwin Piotrkowska, Anna Puślecka, Rafał Królikowski, Bogna Sworowska, Teresa Rosati, Rafał Olbiński i Piotr Kraśko? A Wy, jak wspominacie te czasy?

  Wielu twierdzi, że lata PRL były szare. Nie do końca można się z tym zgodzić, biorąc pod uwagę modę z lat 80 i 90. ubiegłego wieku. Dekatyzy, piramidy, tureckie sweterki, sznurowadła w jaskrawym różu, kolorowe dresy, pistacjowe garnitury, no i kultowe relaxy - to były wielkie hity modowe, które wypadało mieć w swojej szafie. Jak zmieniła się moda w ciągu ostatnich 25 lat? Czy Polacy mieli gust? Czy to były dobre czasy dla polskich projektantów mody? Zapytaliśmy o to projektantkę mody Joannę Klimas oraz dziennikarza i blogera Michała Zaczyńskiego.