Zdobienie szkła techniką millefiori. Na czym polega?

Mistrz sztuki Millefiori, czyli tysiąca kwiatów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Millefiori to technika wytwarzania szkła mozaikowego znana od starożytności. Tworzeniem takich arcydzieł zajmuje się Tomasz Gondek. Jak zaczęła się jego przygoda z tą niezwykłą dziedziną sztuki? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Millefiori - na czym polega ta sztuka zdobienia szkła?

Millefiori (tysiąc kwiatów) to niezwykła sztuka zdobienia szkła znana już w starożytności. W czasach nowożytnych jako pierwsi zajmowali się nią Włosi. W Polsce powstaje ona w Szklarskiej Porębie i wychodzi spod ręki Tomasza Gondka. - Już w wieku 4 lat wiedziałem, że będę hutnikiem. Kiedy byłem dzieckiem i chodziłem do ojca do huty, dawano mi piszczel, czyli długą rurkę, przez którą hutnik wdmuchuje powietrze do szkła, żeby dmuchnąć. To było coś niesamowitego - wspominał w rozmowie z naszą reporterką.

Co ciekawe, tej niezwykle trudnej i wymagającej techniki zdobienia szkła nauczył się sam, obserwując swojego ojca przy pracy. - Był wspaniałym hutnikiem. Jak trzeba było coś zrobić, to się mówiło: "Panie Bronku, jak pan tego nie zrobi, to nikt tego nie zrobi". Bronek mówił wtedy, że jak wszyscy wyjdą z huty na przerwę, to on przygotuje, co trzeba. Trzymał swoje umiejętności w sekrecie, a Tomek miał niezwykłą okazję go podglądać - mówił prof. Andrzej Blurz, były wykładowca ASP we Wrocławiu.

Jak zdobi się szkło techniką millefiori?

Zdobienie szkła techniką millefiori wymaga nie tylko talentu, ale przede wszystkim sporej wiedzy z zakresu chemii oraz fizyki. - Szkło barwimy związkami metali. Na przykład złoto daje czerwony kolor, niebieski - kobalt, a zielony - żelazo. Musimy ich odpowiednio użyć, aby w pierwszej kolejności zabarwić masę szklaną, zdobienia pojawiają się później - tłumaczył Tomasz Gondek.

Jest jedną z niewielu osób, które zdobią szkło techniką millefiori. Mężczyzna ma nadzieję, że znajdzie się ktoś, komu będzie mógł przekazać swoją wiedzę. - Być może młodsza córka kiedyś się tym zajmie. Jednak jeśli pojawia się pewna osoba, która chce się tym zająć, to podzielę z nią swoją wiedzą i doświadczenie - zapewnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana