Jaki papier do decoupage wybrać? Jakie są rodzaje i jak go używać?

Osoba wyklejająca pudełko papierem do decoupage
Papier do decoupage
Źródło: Mariana-Rusanovschi/Getty Images

Każdy, kto zaczyna przygodę ze słynną sztuką ozdabiania przedmiotów, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest papier do decoupage. Duże wzory kwiatowe, ornamenty, anioły, motywy architektoniczne, świąteczne i okolicznościowe, napisy itd. Możliwości jest mnóstwo. Ale jak używać takiego papieru, by efekt był zachwycający?

Papier do decoupage pozwala na naniesienie wzoru na ozdabiany przedmiot – szkatułkę, deskę, świecznik czy inny przedmiot, który postanowiliśmy upiększyć. Dla początkujących świetnie nada się papier ryżowy - jest elastyczny i mniej się rwie. Z braku specjalnego papieru można także sięgnąć po serwetkę. Sprawdź, jak wygląda aplikacja wzoru krok po kroku.

Papier do decoupage – jaką rolę pełni w tej technice?

Wśród hobbystów wciąż ogromnie popularna jest technika decoupage, polegająca na ozdabianiu różnego rodzaju przedmiotów za pomocą papierowych dekoracji i kleju winylowego. Można korzystać także z innych materiałów – takich jak farby akrylowe, lakier (matowy lub błyszczący), werniksy (pękające, postarzające) i zestawy umożliwiające osiągnięcie konkretnych efektów (np. rdzy, patyny). Ponadto przydatne będą narzędzia – głównie pędzle i gąbki ułatwiające gładką aplikację papierowych elementów.

Wzory, które można przenosić na ozdabianą powierzchnię, zazwyczaj pozyskuje się z serwetek lub kupując specjalny papier do decoupage. Duże wzory produkowane są na arkuszach A3, a standardowe w formacie A4. Do wyboru mamy kilka rodzajów takiego papieru i ogromną liczbę motywów. Materiał zazwyczaj jest półprzezroczysty lub staje się taki po pokryciu go klejem. Dzięki temu dobrze stapia się z tłem, a miejsce, gdzie kończy się kawałek papieru, łatwo zamaskować przy użyciu farb i werniksów.

Jakie rodzaje materiałów dostępne są na rynku?

Jeśli planuje się zająć się decoupagem, nie jest się skazanmy na niedoskonałe, rwące się podczas przyklejania serwetki. Sklepy z artykułami plastycznymi i rękodzielniczymi prześcigają się w rozbudowywaniu oferty akcesoriów do tej techniki. Zaszczytne miejsce zajmują w nich specjalne arkusze papieru wypełnione po brzegi wzorami – można je wycinać i aplikować na różne prace wykonywane tą techniką. Wśród rodzajów papieru można wyszczególnić przede wszystkim zwykły papier celulozowy – o standardowej gramaturze 60g/m2 lub 40g/m2 w przypadku papieru typu soft.

Bardzo dobrym pomysłem jest także papier ryżowy do decoupage, polecany szczególnie osobom początkującym. Jest nieco grubszy, półprzezroczysty i elastyczny, dlatego nie ma potrzeby namaczania. Jego standardowa gramatura to 30g/m2.

Istnieje mnóstwo wzorów, którymi producenci zadrukowują papier do decoupage – anioły, motyle, kwiaty, ornamenty, stare fotografie, motywy świąteczne, stylistyka shabby chic i retro. To tylko niektóre z możliwości. Na pewno każdy znajdzie coś pasującego do preferowanej stylistyki.

Jeśli marzy nam się spersonalizowany wzór, być może na liście poszukiwanych produktów masz papier do decoupage do drukarki. Niestety nie istnieją ogólnodostępne materiały tego typu, jednak wiele osób podejmuje pewne eksperymenty. Można próbować drukować motyw na papierze śniadaniowym, kartce o gramaturze około 130 g/m2 lub białym papierze ryżowym do decoupage. Najlepiej, gdy wydruk będzie zrobiony z użyciem drukarki laserowej, a podczas nakładania wzoru nie użyje się zbyt dużej ilości kleju, który mógłby rozpuścić tusz. Pamiętać jednak trzeba, że metody mieszczą się w granicach eksperymentu, a rezultaty mogą rozminąć się z oczekiwaniami.

Jak używać papieru do decoupage'u?

Aby zabrać się za aplikację wybranego wzoru, warto na początku zgromadzić potrzebne materiały i narzędzia. Niezbędny będzie przedmiot przeznaczony do ozdabiania (na przykład drewniane pudełko), farby akrylowe, arkusz papieru do decoupage, drobnoziarnisty papier ścierny, pędzel, ręcznik papierowy, klej winylowy oraz lakier do wykończenia (matowy lub błyszczący).

Pracę należy zacząć od przygotowania pudełka, malując go warstwą jasnej farby akrylowej (na ciemnej wzór może nie być widoczny). Po wyschnięciu delikatnie przecieramy papierem ściernym miejsce, gdzie ma znaleźć się wybrany motyw. Teraz przygotowujemy papier do decoupage. Jak używać tego materiału, by go nie zniszczyć? Najpierw wycina się wzór, namacza go przez kilka sekund i bardzo delikatnie odsącza papierowym ręcznikiem. Następnie kładzie się na posmarowane klejem miejsce i dociska, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Smaruje się kolejną warstwą kleju i odstawia do wyschnięcia – najlepiej na noc. Teraz czas na dodatkowe zdobienia – farbą, werniksem czy innym specyfikiem dedykowanym tej technice. Po wyschnięciu można już pomalować przedmiot lakierem – potrzebne będzie co najmniej kilka warstw.

Uwaga! Ryżowy papier do decoupage nie wymaga namaczania – jest wystarczająco elastyczny i półprzezroczysty, dlatego doskonale przystosowuje się do kształtu powierzchni, również wazonów czy butelek. Serwetek również nie trzeba namaczać, ale warto je rozwarstwić – tak, by nakładany element był jak najcieńszy.

Zobacz wideo: Na jakie filmy warto wybrać się do kina w weekend?

Ania Wendzikowska
Na jakie filmy warto wybrać się do kina w weekend?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie