papier

  papier

  Każdy, kto zaczyna przygodę ze słynną sztuką ozdabiania przedmiotów, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest papier do decoupage. Duże wzory kwiatowe, ornamenty, anioły, motywy architektoniczne, świąteczne i okolicznościowe, napisy itd. Możliwości jest mnóstwo. Ale jak używać takiego papieru, by efekt był zachwycający?

  Jest kilka motywów, które wyjątkowo chętnie wykorzystuje tradycyjna japońska sztuka origami – zwierzęta są wśród nich zdecydowanie na pierwszym miejscu. Można je składać na wiele różnych sposobów: od prostych projektów z kółek lub kwadratów, po skomplikowane formy wpisujące się w założenia origami modułowego. Przedstawiamy sposoby na zwierzątka z origami, z którymi poradzą sobie i dzieci, i dorośli.

  Technika decoupage wymaga wykorzystania dobrej jakości materiałów, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie ciekawego efektu na drewnie, szkle czy innej powierzchni. Zamiast kłopotliwych w użyciu serwetek można sięgnąć po papier ryżowy do decoupage. Jest on nieco grubszy, choć półprzezroczysty. To świetne rozwiązanie szczególnie dla początkujących hobbystów.

  Woskowijki stają się coraz popularniejsze z wielu względów. Te zabezpieczone woskiem chusteczki, idealne do przechowywania żywności, doskonale wpisują się bowiem w filozofię zero waste. Woskowijki to również bardzo dobry sposób na oszczędzanie, bo są artykułami wielorazowego użytku.

  Kariera Rity Zimmermann zaczęła się od kilku lajków na Instagramie. Na jej profilu codziennie pojawiał się przynajmniej jeden kolaż lub animacja. Pewnego dnia do polskiej artystki mieszkającej na stałe w Sidney odezwał się... firma Gucci! Otrzymała propozycję współpracy i stworzyła papierową historię miłosną trampka. Z kim współpracuje dzisiaj? Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Łukaszowi Radwanowi artystka opowiedziała o swojej miłość do papieru.

  Przyczynił się do rozwoju polskiej myśli technicznej. Mateusz Sidorowicz, w domowym zaciszu, zbudował drukarkę 3D. Dla kogo wydrukował na swojej drukarce pierwszą kartkę? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o akcie powstawania urządzenia peryferyjnego oraz o potencjalnych zastosowaniach drukarek 3D.

  Łukasz Radwan udał się do pracowni konserwacji zabytków na Wawelu. To tam zajmują się ocalaniem od zapomnienia papieru, skóry oraz pergaminu. Pracuje tu tylko jedna osoba. Ale to dzięki niej możemy patrzeć na Bogurodzicę i pismo Zygmunta Starego. Jak wygląda proces konserwacji papieru?

  Karton, szkło, plastik..., które opakowanie jest bardziej eko? Jak wygląda drugie życie kartonu? Filip Chajzer udał się w podróż tropem opakowania po soku! Co można zbudować z kartonu i dlaczego warto segregować odpady?

  Opakowanie prezentu, to pierwsze wrażenie. Cieszymy się przecież z tego, co widzimy, a nie z tego, co jest w środku. Poznjcie kobiety, które założyły "papierowy biznes". Czy na papierze pakunkowym można zarobić?