Na czym polega produkcja papieru? Jak zrobić papier czerpany?

papier czerwony
luca Lorenzelli/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Produkcja papieru obejmuje kilka etapów, a każdy z nich – wiele skomplikowanych operacji. Podstawowym surowcem, z którego się go wytwarza, są włókna roślinne pozyskiwane z drzew. Jak dokładnie wygląda proces produkcji papieru?

Produkcja papieru w Polsce rozpoczęła się w 1491 roku – wówczas na Prądniku Czerwonym koło Krakowa powstała pierwsza papiernia w naszym kraju. Od tego momentu papier stał się najważniejszym nośnikiem informacji, co w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju literatury i piśmiennictwa w naszym ojczystym języku.

Główne etapy produkcji papieru

Głównymi surowcami potrzebnymi do produkcji papieru są włókna roślinne pozyskane z drewna : sosny, świerku, jodły, topoli, buku oraz osiki. Pozyskuje się je również z roślin jednorocznych: lnu, bawełny, jedwabiu, konopi, słomy, zbóż oraz trzciny. Surowcami do produkcji papieru są także makulatura oraz szmaty – one również zawierają włókna roślinne.

Można wyróżnić następujące etapy produkcji papieru:

  1. Na początku należy pociąć drzewo na drobne części. Drewno jest korowane i przerabiane na zrębki.
    1. Następnie, w celulozowni, zanurza się drewno w roztworze chemicznym, gdzie podgrzewane jest ono pod ciśnieniem. W ten sposób w warnikach powstaje masa celulozowa. W tym momencie nie używa się już do bielenia chloru elementarnego – zastąpiono go dwutlenkiem chloru, który jest bezpieczniejszy oraz bardziej ekologiczny.
      1. Użytkowany wcześniej papier umieszcza się w rozwłókniaczu, w którym powstaje masa makulaturowa. Dochodzi do tego w wyniku oddziaływaniu wody oraz różnych związków chemicznych.
        1. Makulaturę uzyskuje się za sprawą zwrotów kolporterowych, a także w formie ścinków od drukarni. Przed obróbką należy dokładnie przejrzeć wszystkie materiały, ponieważ w gazetach często pojawiają się płyty CD czy próbki kosmetyków, których nie należy obrabiać.
          1. W wyniku ponownego wykorzystywania papieru degradacji ulegają włókna, dlatego też można przetwarzać makulaturę maksymalnie od 5 do 8 razy.
            1. W papierni wylewa się masę celulozową i makulaturową na sito i w wyniku działania maszyn papierniczych wytwarzana jest wstęga papiernicza. W tym momencie maszyny są obsługiwane elektrycznie, można nimi wytwarzać różne rodzaje papieru: offsetowy, gazetowy lub biurowy, a także tekturę. Pod koniec na taśmie pojawia się zwinięty w kilkunastotonowe zwoje papier – kroi się go na arkusze lub bele.

              Jak produkuje się papier czerpany?

              W III wieku p.n.e. Chińczycy wynaleźli pierwszy papier – jak się okazuje był nim właśnie papier czerpany. Dziś można zorganizować jego produkcję we własnym domu i wiele osób traktuje to jako hobby. Jednocześnie jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, pozwala na ponowne wykorzystanie surowców.

              Materiały:

              • papier, makulatura, kartony, tektura, ręczniki papierowe, papier toaletowy,
                • drewniana ramka,
                  • kawałek moskitiery lub firanki z drobnymi oczkami,
                    • gwoździki lub pinezki,
                      • ściereczki,
                        • mikser lub blender,
                          • miska z wodą.

                            Dodatkowo:

                            • wałek kuchenny,
                              • kawałki tkaniny, która nada fakturę papierowi (juta, len, koronka),
                                • płatki kwiatów,
                                  • przyprawy,
                                    • olejki zapachowe,
                                      • kolorowe nitki,
                                        • źdźbła traw.

                                          Sposób wykonania:

                                          1. Wykonaj ramkę do odcedzania. Najprościej wykorzystać do tego starą ramkę do zdjęć i naciągnąć na nią moskitierę lub firankę. Następnie należy przymocować ją za pomocą pinezek lub gwoździ w taki sposób, aby materiał był mocno naciągnięty.
                                            1. Z czego produkuje się papier czerpany? Na początku rozedrzyj lub potnij papier na kawałki. Nalej do miski gorącą wodę, umieść w niej kawałki papieru i poczekaj, aż nią nasiąkną. Na 2 szklanki wody powinna przypadać 1 szklanka kawałków papieru.
                                              1. W momencie, gdy papier namoknie, zmiksuj go w blenderze lub mikserze na gładką masę. Jeśli będzie ona zbyt gęsta, dolej do miski trochę wody. Jeśli masz ochotę przygotować papier czerpany z różnymi dodatkami (olejkami, płatkami, itp.), umieść je w misce.
                                                1. Następnie zmiksowaną masę rozcieńcz odpowiednią ilością wody – dzięki temu zanurzysz w niej sito, na którym powinny osadzić się malutkie kawałki papieru. Najlepsze efekty osiąga się przy nabraniu cienkiej warstwy. W momencie, gdy zaczerpniesz masę na sito, odczekaj, aż pozbędziesz się z niej wody. Nanieś ją na kawałki wcześniej przygotowanej tkaniny lub papier – masa nabierze w ten sposób fakturę lub pozostanie gładka.
                                                  1. Pozbądź się nadmiaru wody z masy, delikatnie uciskając ją gąbką lub lekko wałkując. Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć powierzchni papieru czerpanego. Aby zebrać nadmiar wody, warto wykorzystać ściereczki.
                                                    1. W sytuacji, gdy chcesz, aby papier uzyskał fakturę, obciąż go w taki sposób, aby ona się odbiła. Jeśli jednak chciałbyś, aby był on gładki, pozostaw go swobodnie w suchym i przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin.

                                                      Zobacz także:

                                                      Zobacz wideo: Pisanie na papierze jest bardziej efektywne w zapamiętywaniu informacji

                                                      Cover Video/x-news

                                                      Autor: Adrian Adamczyk

                                                      Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                                                      podziel się:

                                                      Pozostałe wiadomości

                                                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                                      Materiał promocyjny

                                                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana