Dlaczego akurat zimna porcelana? Przepis jest dziecinnie prosty, a powstała masa – miękka, elastyczna i długotrwała. Zimna porcelana po wyschnięciu jest trwalsza od masy solnej – nie tłucze się i nie kruszy – a wyglądem przypomina prawdziwą porcelanę. Ważne, żeby mieć pod ręką sprawdzony przepis na zimną porcelanę i wszystkie składniki dodać w odpowiednich proporcjach – aby wyroby miały najlepsze właściwości i cieszyły przez długi czas. Od czego zacząć?
Sprawdzony przepis na zimną porcelanę
Co to jest zimna porcelana? Jak sama nazwa wskazuje, jest to masa plastyczna, która nie wymaga obróbki termicznej – nie trzeba jej wypiekać w piecu. Przepis na zimną porcelanę nie wymaga również gotowania składników. Wystarczy połączyć je w odpowiednich ilościach, następnie zagnieść masę – i gotowe! Zimna porcelana doskonale nadaje się do przygotowania ozdób na Boże Narodzenie, a także efektownych dodatków do domu i oryginalnych prezentów. Jak zrobić zimną porcelanę?
Składniki:
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej (można ją zastąpić mąką kukurydzianą)
- 1 szklanka kleju wikol (dobrze, jeśli klej jest gęsty)
- 2 łyżki oleju (można użyć oliwki kosmetycznej dla dzieci)
- 2 łyżki tłustego kremu (np. kremu ochronnego dla dzieci)
- opcjonalnie: farby akrylowe lub barwniki spożywcze, brokat
Do wykonania zimnej porcelany przydadzą się także: duża miska do połączenia składników oraz foremki, pieczątki, sznureczki i farby (w zależności od pomysłu na wykorzystanie masy).
Zimna porcelana krok po kroku:
- Wszystkie składniki należy umieścić w dużej misce i wymieszać łyżką.
- Gdy masa zacznie się łączyć, warto wyrobić ją rękami aż do uzyskania jednolitej, plastycznej konsystencji (jeśli masa klei się do rąk, trzeba dodać więcej mąki, jeśli natomiast jest mało plastyczna – więcej oliwki).
- Opcjonalnie można dodać do masy (lub jej części) trochę farby akrylowej w dowolnym kolorze lub brokatu.
- Po wyrobieniu masa jest gotowa do użytku (nadwyżkę masy porcelanowej należy przechowywać w szczelnie zamkniętym worku, ponieważ szybko zasycha).
- Powstałą w ten sposób masę należy rozwałkować do wybranej grubości (cienko rozwałkowana zimna porcelana będzie wyglądała bardziej delikatnie, może też przepuszczać światło).
- Na koniec czas na najprzyjemniejszą część – formowanie ozdób. Najłatwiej jest wycinać wzory z zimnej porcelany za pomocą dowolnie wybranych foremek (jeśli ozdoby mają zawisnąć na choince, warto pamiętać o wycięciu dziurki – doskonale nadaje się do tego celu słomka). Można również samodzielnie formować różne wzory (zarówno płaskie, jak i w trójwymiarze) – warto poszperać w internecie, gdzie można znaleźć wiele inspiracji.
- Uformowane wyroby z zimnej porcelany należy pozostawić do wyschnięcia przynajmniej na kilkanaście godzin, a najlepiej na 2–3 dni.
Co można zrobić z zimnej porcelany?
Zimna porcelana dzięki dużej plastyczności doskonale nadaje się zarówno do wycinania gotowych wzorów foremkami do pierników, jak i formowania bardziej skomplikowanych, trójwymiarowych figurek. Wszystko zależy od przeznaczenia wyrobów, które świetnie sprawdzą się jako ozdoby na choinkę, oryginalne elementy wystroju wnętrza lub niebanalne prezenty. Formowanie ozdób z zimnej porcelany to również kreatywna zabawa dla dzieci – warto jednak przygotować ciasto samemu, nie nadaje się ono bowiem do jedzenia. Jakie ozdoby można wyczarować z zimnej porcelany?
- Zawieszki – proste wzory wycinane z zimnej porcelany za pomocą foremek do ciastek o różnych kształtach. Dla urozmaicenia kompozycji można użyć stempli do ciastek lub odcisnąć w masie liście, gałązki albo kwiaty. Wykonując zawieszki, trzeba pamiętać o dziurce na sznurek – można zrobić ją za pomocą słomki, która działa jak dziurkacz. Wykonanie zawieszek to dobry pomysł na zaangażowanie dzieci – są bowiem bardzo proste i mogą mieć różne warianty. Zawieszki z zimnej porcelany to również doskonały pomysł na oryginalne ozdoby bożonarodzeniowe.
- Figurki – z zimnej porcelany można wykonać małe dzieła sztuki. Masa jest bardzo plastyczna, więc daje ogromne możliwości. Można z niej formować kwiaty o delikatnych płatkach, figurki aniołów i różne postaci.
- Biżuteria – zarówno proste zawieszki, jak i bardziej złożone wzory z zimnej porcelany to niebanalny pomysł na biżuterię i oryginalny prezent. Pomysłów i technik jest wiele – można zdecydować się na płaskie elementy ozdobione stemplem lub uformować trójwymiarowe ozdoby.
Czym malować zimną porcelanę?
Barwienie najłatwiej wykonać na etapie formowania ciasta – dodając do niego farbę akrylową lub barwnik spożywczy. Można też pomalować ozdoby farbą akrylową po wyschnięciu masy.
Zobacz video: Porcelana od kuchni
Zobacz też:
Jak zrobić tacę do serwowania potraw? Oto przydatne wskazówki
Poznaj przydatne narzędzia DIY. Jakie aplikacje warto mieć?
Rękodzieło i DIY. Propozycje niebanalnych prezentów na święta
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61