Origami bez tajemnic. Poznaj z nami najpopularniejsze motywy

Origami – modułowe, dla dzieci, krok po kroku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ręcznikowe origami
Ręcznikowe origami
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o origami. Tę popularną japońską sztukę składania papieru znają zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Cały czas rozrywka ta zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. W naszym artykule pokażemy wam, jak składać najpopularniejsze motywy origami oraz czym jest słynne origami modułowe.

Origami wbrew powszechnej opinii nie pochodzi z Japonii, ale z Chin. Choć prawdą jest, że to w tym pierwszym kraju sztuka składania papieru się w pełni rozwinęła, dlatego uznaje się ją za należącą do tradycji japońskiej. Za datę powstania tej sztuki uznaje się okolice roku 700. Pierwotnie origami miało zastosowanie w obrządkach religijnych. Origami stało się znane na całym świecie dzięki Akirze Yoshizawie i Lillian Oppenheimer (lata pięćdziesiąte XX wieku). W XX wieku również zdecydowano, że tradycyjne origami powinno być origami z papieru tylko, czyli pozbawione cięcia, kleju i ozdób. Nie jest prawdą, że przede wszystkim origami jest dla dzieci. Na całym świecie istnieją bowiem liczne organizacje zrzeszające miłośników origami – również w Polsce. Ponadto japońska sztuka składania papieru ma swoje zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, w tym w inżynierii, medycynie czy technologii.

Jak zrobić origami?

Origami modułowe to jedna z popularniejszych ostatnio odmian origami, która odbiega od tradycyjnej sztuki składania z jednego arkusza papieru. W origami modułowym bowiem pojedyncze moduły z papieru składa się w całość tworząc symetryczne bryły geometryczne. Liczba pojedynczych modułów, z których układa się origami modułowe wynosi od dwóch do kilkuset sztuk.

Origami modułowe – wzory

Pokażemy wam za chwilę, jak wykonać origami modułowe krok po kroku. Będzie to bardzo proste origami dla początkujących. Najczęstszymi motywami origami są kwiaty origami i origami zwierzęta, np. origami łabędź, origami królik, żurawie origami. Poniżej instrukcje, jak stworzyć łatwy motyw kwiatowy, a konkretnie motyw tulipana. A więc jak zrobić origami?

Tulipan origami

Krok pierwszy Jak zrobić origami? Bierzemy kolorową kartkę papieru, najlepiej, aby był to kolor odpowiadający naszemu ulubionemu tulipanowi. Następnie wycinamy z kartki kształt kwadratu. Składamy kwadrat na połowę po przekątnej, aby finalnie utworzył się nam trójkąt. Rozkładamy trójkąt, po czym ponownie składamy po przekątnej, ale tym razem w drugą stronę. Znów rozkładamy. Następnie składamy na połowę wzdłuż pierwszego boku, rozkładamy kartkę i składamy ponownie wzdłuż drugiego boku. Ponownie rozkładamy. Finalnie powinniśmy otrzymać symetrycznie rozmieszczone zagięcia. Krok drugi Naszą kartkę składamy w trójkąt, tym razem wzdłuż linii od rogu do środkowej części kwadratu, natomiast środkowe linie składamy do środka. Musimy ostatecznie uzyskać dwa trójkąty, które połączone są na górze konstrukcji. Krok trzeci Bierzemy każdy z trójkątów i składamy tak, aby jego dolna część połączyła się z górną częścią trójkąta. Powinniśmy otrzymać kształt rombu, który składa się z dwóch stworzonych wcześniej trójkątów, zaginających się do siebie. W tym momencie przekładamy oba trójkąty, aby z obu stron stworzył się romb bez jakichkolwiek zagięć kartki. Krok czwarty Następnie zaginamy do środka cztery boki. Utworzone w ten sposób płatki tulipana wkładamy do siebie. Staramy się wdmuchać powietrze przez powstałą na jednym z wierzchołków dziurkę. Krok piąty Dzięki wdmuchanemu powietrzu nasz tulipan rozwinął się i nabrał kształtów. Teraz wywijamy płatki rośliny. Natomiast z zielonego papieru wycinamy pasek, który służyć będzie jako łodyga. Następnie przyklejamy go do wykałaczki. Kolejnym krokiem jest wycięcie listka i przyklejenie go do łodyżki. Łodyżkę wkładamy do główki tulipana. Nasz kwiat origami jest już gotowy! Jak widać, tworzenie różnych motywów origami nie jest trudne. Wystarczy odrobina cierpliwości, uwagi i zaangażowania, by stworzyć fantastyczne konstrukcje. Origami jest dobre dla osób w każdym wieku, jednak zwłaszcza z uwagi na potrzebę skupienia polecane jest dzieciom. Sztuka składania papieru pomoże każdemu dziecku nabrać spokoju, zdystansować się i zrelaksować od nadmiaru bodźców dnia codziennego. Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!