Coraz więcej seniorów jesień życia przeznacza na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Najlepszym tego dowodem jest pan Józef, który w domu opieki tworzy zachwycające origami. Nasz reporter, Piotr Wojtasik odwiedził Dom Pomocy Społecznej Przystań i porozmawiał z seniorami o ich szczególnej pasji.
Pokażemy wam, jak składać najpopularniejsze motywy origami oraz czym jest słynne origami modułowe.
Japońska sztuka składania papieru, zwana origami, niektórym może wydawać się bardzo trudna. Kojarzy się ją jako wymagającą skupienia, precyzji, niekiedy znajomości zasad geometrii. Nic bardziej mylnego.
Origami to sztuka składania papieru. W tradycyjnej sztuce origami figurki powstają tylko z jednej kartki papieru. Za pomocą origami modułowego jesteśmy w stanie stworzyć wiele figur, które nie byłyby możliwe do zrobienia z tylko jednej kartki. Origami 3D jest czasem tak skomplikowane, że wymaga tysiąca małych modułów.
Sztuka składania papieru bez użycia kleju i nożyczek ma swoich zwolenników na całym świecie. Jeśli i ty lubisz origami, żaba będzie doskonałym projektem do wykonania – niezbyt skomplikowanym, choć efektownym. Jeśli szukasz pomysłu na pracę plastyczną dla dzieci, możesz także wykorzystać założenia innej techniki i wykonać żabę z kółek lub na bazie gotowego szablonu.
Kwiaty mogą stać się Twoją ulubioną dekoracją domu oraz sposobem na ćwiczenie cierpliwości i precyzyjności. Możesz je wykonać w bardzo prosty sposób w warunkach domowych.
Jeśli chcesz odmienić swoje wnętrze i zrobić własnoręcznie ozdoby do domu, postaw na origami świąteczne. Dekoracje z papieru są unikatowe i zawsze modne.
Origami to sztuka składania papieru pochodząca z Chin. Artur Biernacki i Damian Malicki potrafią z kartek wyczarować prawdziwe cuda. Jak powstają ich prace? Czy z każdego papieru można złożyć origami? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Japońska sztuka składania papieru cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, arówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Origami uczy się na zajęciach w szkole, powstają również różnego rodzaju stowarzyszenia skupiające miłośników tej sztuki. Pokażemy Wam ciekawe przykłady origami dla dzieci.
Origami to wywodząca się z Chin i rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru bez użycia kleju, nożyczek i dodatkowych ozdób. Jednymi z pierwszych motywów wykonywanych tą techniką były ozdobne pudełka tsutsumi oraz pary motyli zdobiące butelki sake podczas wesela. Papier do origami powinien być cienki i plastyczny, by łatwo można go było zaginać i składać.
Jest kilka motywów, które wyjątkowo chętnie wykorzystuje tradycyjna japońska sztuka origami – zwierzęta są wśród nich zdecydowanie na pierwszym miejscu. Można je składać na wiele różnych sposobów: od prostych projektów z kółek lub kwadratów, po skomplikowane formy wpisujące się w założenia origami modułowego. Przedstawiamy sposoby na zwierzątka z origami, z którymi poradzą sobie i dzieci, i dorośli.
Własnoręcznie zrobione kwiaty origami to świetna dekoracja domu, którą można wykonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykorzystać kartkę papieru. Jak wykonać tulipana lub kwiat lotosu?
Czy dom musi mieć regularny kształt? Otóż nie! Katarzyna Jaroszyńska prowadząca program "Nieoczywiste miejsca" spotkała się małżeństwem, którego dom ma kształt figurki origami. Jak to możliwe?
Czy chęć posiadania nowej lampy musi oznaczać wyprawę do sklepu z meblami? Otóż nie! Niewielkim nakładem środków i sił możemy ją zrobić sami. Jak? W naszym cyklu "Sama to ogarniesz" - krok po kroku - pokazujemy, jak to zrobić.
Filip Chajzer postanowił odwiedzić Tokio! Oczywiście zabrał ze sobą kamerę Dzień Dobry TVN :) Zobaczcie co udało mu się podpatrzeć. Może być ciekawie ..."Origami"!
Kamil Żurawski. Kiedy miał 14 lat zachorował na różyczkę. Wtedy dostał od mamy książeczkę z origami. Tak zaczęła się jego pasja, która trwa do dziś.