Mimo że sztuka ta wydaje się niełatwa (wymaga znajomości zasad geometrii i perspektywy) z powodzeniem najmłodsi także mogą sięgnąć po origami. Dla dzieci jest to kreatywna przygoda.
Origami dla dzieci
Origami, czyli japońska sztuka składania papieru, nie pochodzi z Japonii, a z Chin (sztuka ta powstała na początku VIII wieku). Jednakże rozwinęła się w Japonii i tym samym stało się jednym z najważniejszych elementów kultury tego kraju. Za główny szczyt popularności origami na całym świecie uznaje się wiek XX, gdyż dzięki Akirze Yoshizawie i Lillian Oppenheimer Zachód usłyszał o tej wspaniałej sztuce. Origami ma entuzjastów w każdym kraju – powstają organizacje, stowarzyszenia zrzeszające miłośników origami. Kilka z nich mieści się nawet w Polsce. Sztuce tej poświęcone są nawet muzea. Oprócz tego technikę origami wykorzystuje się w zaawansowanych badaniach i procesach, między innymi w medycynie, technologii oraz inżynierii.
Warto zauważyć, że na najmłodszych origami ma wyjątkowy wpływ. Uczy kreatywności, uważności, wyciszenia. W dobie intensywności bodźców z zewnątrz, zajęcia, które będą w stanie wpłynąć na malucha kojąco, jak origami dla dzieci, są niezwykle pożądane. Pokaujemy proste origami dla dzieci, z którym poradzi sobie każdy maluch.
Origami dla dzieci krok po kroku
Najczęstszymi motywami origami dla dzieci są: kwiaty, w tym tulipany czy żonkile, a także zwierzątka. Origami dla dzieci to bogactwo przykładów i pomysłowe rozwiązania. Oto przykład łatwego origami dla dzieci krok po kroku.
Warto zacząć od prostego motywu, jakim jest muchomorek. To wyjątkowo łatwe origami dla dzieci. Wystarczy zastosować zaledwie kilka ruchów i zagięć papieru, aby naszym oczom ukazał się uroczy grzybek.
Origami grzybek - przepis krok po kroku:
- Bierze się kartkę papieru, wycina z niej kwadrat. Składa go na pół, aby powstał finalnie trójkąt. Zaznacza się zagięcie idące przez połowę kwadratu, następnie rozkłada.
- Każdy z boków figury zagina się do środkowej linii.
- Powinno się otrzymać w wyniku zagięć kształt przypominający latawiec. Bierze się kartkę i odwraca ją na drugą stronę. Na środku figury wyznacza się ołówkiem dwie poziome linie.
- Kształt, który teraz się otrzymuje, zagiąć wzdłuż dwóch poziomych linii, które zarysowało się wcześniej.
- Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, jest zagięcie rogów wzdłuż omawianych wyżej poziomych linii. Chwilę później odgina się rogi – potrzebne są bowiem tylko linie zagięcia, które wskażą dalszą drogę.
- Wyjmuje się teraz na zewnątrz oba trójkąty, które powstały po bokach figury.
- Zagina się część dolną, która wystaje wzdłuż dolnej części figury. Zagina się wszystkie rogi, które wystają na zewnątrz. Na koniec odwraca się figurę. Powoli motyw origami zaczyna przypominać grzybek.
- Wystarczy jeszcze pomalować motyw origami na odpowiadające muchomorowi kolory. Górę maluje się na czerwono, w niektórych miejscach stawia białe kropki. Muchomor origami jest gotowy!
Na rynku można kupić zestaw do origami dla dzieci, jednak sugerujemy, aby projekt stworzenia motywu z papieru był przez dzieci wykonany samodzielnie od początku do końca. Dzięki temu maluch będzie czuł jeszcze większą satysfakcję, że wykonał coś samodzielnie, bez pomocy opiekuna.
Zobacz wideo: Bawimy się w... jak pomóc maleństwu wyciszyć się przed snem?
Zobacz także:
- Origami – zwierzęta z papieru dla małych i dużych
- Kwiaty z origami - dla dzieci i dorosłych. Jak je zrobić?
- Papier do origami – jaki kupić i na co zwrócić uwagę?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SanyaSM/Getty Images