Rola rodzica niesie za sobą mnóstwo wyzwań. Dziecko na każdym etapie życia oczekuje od swoich opiekunów wsparcia i zrozumienia, dlatego warto nauczyć się dostrzegać, a co za tym idzie także i respektować jego potrzeby. Jak zrobić to w oparciu o ideę rodzicielstwa bliskości? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały blogerki parentingowe: Joanna Jaskółka i Justyna Kozłowska.
Na czym polega rodzicielstwo bliskości?
Każdy rodzic sam wybiera ścieżkę, którą pragnie podążać po przywitaniu na świecie potomka, jednak zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i wpojenie mu wybranych wartości to cel, który przyświeca większości odpowiedzialnych opiekunów. Jego realizacja nie jest łatwym zadaniem. Rodzicielstwo bliskości to szczególna propozycja dla matek i ojców, którzy pragną towarzyszyć dziecku na każdym etapie jego dorastania, uważnie wsłuchiwać się w jego potrzeby i odpowiadać na nie w rozważny sposób.
W rodzicielstwie bliskości nie ma miejsca na sztywne metody wychowawcze czy kary. Nie oznacza to jednak, że ma ono bezpośredni związek z bezstresowym wychowaniem. Za każdym zachowaniem najmłodszych coś się kryje. Rodzic powinien podążać za swoim dzieckiem, odkrywać przyczyny jego postępowania i wyciągać z nich wnioski, które pozwolą znaleźć rozsądne rozwiązanie problemu. Każdy błąd, który popełniamy w życiu, ma swoje konsekwencje. To one stanowią najcenniejszą lekcję dla dzieci. Doświadczeni rodzice wiedzą, że w praktyce niełatwo jest zareagować spokojnie na przewinienia najmłodszych, jednak można się tego nauczyć.
- U mnie w takich sytuacjach sprawdza się śmiertelna powaga. Zwykle chcemy krzyknąć, to pierwszy odruch. Ale wystarczy zachować powagę - wyjaśniła Justyna Kozłowska, mama czwórki dzieci. Dodała też, że dzięki odpowiednim reakcjom jesteśmy w stanie wyraźnie zasygnalizować maluchowi, że popełnił błąd.
Budowanie szczęśliwej relacji z dzieckiem
W rodzicielstwie bliskości bardzo ważne jest okazywanie dziecku wsparcia i zrozumienia. Najmłodsi nie są odrębnym gatunkiem i warto mieć to na uwadze na każdym etapie ich wychowywania. Zamiast z góry narzucać dziecku określony schemat postępowania, warto po prostu wsłuchiwać się w jego opinie i spostrzeżenia. Na tej podstawie łatwiej jest budować wspólną codzienność, a co za tym idzie zdrową relację.
Wychowanie dziecka często niesie za sobą stresujące sytuacje. Umiejętność reagowania na nie we właściwy sposób to kolejny, ważny element rodzicielstwa bliskości.
- Naprawdę nie musimy być idealni. Możemy czasem okazać zdenerwowanie, nawet jest to potrzebne dzieciom. One muszą wiedzieć, w którym momencie przekraczają granice. Wcale nie musimy być cierpliwi - zapewniła Joanna Jaskółka. Dodała też, że jedną z najcenniejszych umiejętności, którą może posiąść rodzic, jest rozwiązywanie problemów w delikatny, niekrzywdzący sposób. - To pomaga nam i dziecku - podsumowała.
Zobacz także:
- Ewa Chodakowska podjęła odpowiedzialne wyzwanie. "Wilhelm. Będę obecna. Będę Cię chronić"
- Karol i Laura wspominają udział w "Ślubie od pierwszego wejrzenia". "Co tam się wyprawiało"
- Igor Herbut pierwszy raz o życiu prywatnym. "Mój syn mnie uratował"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News