Papier do origami – jaki kupić i na co zwrócić uwagę?

Osoby, które składają origami
Origami
Źródło: Westend61/Getty Images
Origami to wywodząca się z Chin i rozwinięta w Japonii sztuka składania papieru bez użycia kleju, nożyczek i dodatkowych ozdób. Jednymi z pierwszych motywów wykonywanych tą techniką były ozdobne pudełka tsutsumi oraz pary motyli zdobiące butelki sake podczas wesela. Papier do origami powinien być cienki i plastyczny, by łatwo można go było zaginać i składać.

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z tą techniką i zastanawiasz się, jaki papier do origami będzie najlepszy, mamy dla ciebie przegląd rozmaitych rodzajów dostępnych na rynku. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za zestaw arkuszy, a oprócz standardowych kwadratów w sklepach znajdziesz też kółka lub prostokąty do pokrewnych technik.

Jaki papier do origami kupić?

Sztuka składania papieru popularna jest nie tylko na dalekim wschodzie – również w Polsce wiele osób zajmuje się tworzeniem niewielkich zabawek lub skomplikowanych konstrukcji zgodnie z zasadami origami. Na początek wystarczy przycięta w równy kwadrat kartka zwykłego papieru i instrukcja znaleziona w internecie lub książce. Jednak tak naprawdę zarówno początkującym, jak i zaawansowanym hobbystom przyda się papier do origami o profesjonalnych parametrach. Jest odpowiednio cienki, przystosowany do wielokrotnego zginania i składania, a jego gramatura wynosi zazwyczaj 80g/m2. Na rynku dostępne są zestawy gotowych kwadratów do origami zawierające po 100 sztuk lub więcej. Możemy wybierać spośród różnych wymiarów – od 3 do nawet 20 cm, zależnie od tego, jakiej wielkości kształt chcemy ostatecznie osiągnąć. Kwadraty mogą być białe, kolorowe, dwustronne lub zdobione ciekawymi motywami. W sprzedaży są także kółka origami, chętnie wykorzystywane podczas zajęć plastycznych w szkołach i przedszkolach, a także papier prostokątny, przeznaczony do origami modułowego.

Gdzie kupić papier do origami?

Zestawy papieru do origami dostępne są w sklepach papierniczych, dla artystów i osób zajmujących się rękodziełem. Z powodzeniem można znaleźć je w sklepach internetowych – niektóre z nich specjalizują się w sprzedaży papieru origami, oferując ogromny wybór rozmiarów, kształtów i wzorów. Gdzie kupić papier do origami produkowany w Japonii? Jeśli zależy ci na ekskluzywnych materiałach, możesz pokusić się o sprowadzenie go z zagranicy lub poszukać prawdziwego japońskiego papieru w polskich importerów produktów z kraju kwitnącej wiśni. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z kosztami – nie będzie to kilka, lecz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych za niewielki zestaw arkuszy. Choć trzeba przyznać, że efekt będzie zachwycający.

Papier do origami – dwukolorowy, ozdobny

Tradycyjny japoński papier do origami wcale nie jest jednobarwny! Pokrywają go charakterystyczne dla tego regionu motywy – głównie drobne kwiaty, ale też wachlarze, ptaki, fale i ornamenty. Całość utrzymana jest w zróżnicowanej kolorystyce z przewagą odcieni pastelowych. Jeśli zdecydujesz się na papier do origami wzorzysty, możesz także szukać bardziej współczesnych motywów. Istnieją zestawy kwadratów zdobionych w kwiaty, kropki, zabawne zwierzęta i wiele innych. Część z nich wyróżnia się odmiennym motywem na obu stronach, gwarantując wyjątkowy efekt na gotowej pracy.

Jednak powierzchnia pokryta mieniącym się wzorem może nastręczyć trudności, gdy próbujemy podążać za instrukcją. Temu problemowi da się zaradzić w prosty sposób. Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących będzie papier do origami dwukolorowy – o kontrastujących barwach z obu stron kartki. Dzięki oznaczeniu stron o wiele łatwiej jest podążać za instrukcją, w której co rusz następują zmiany położenia składanego elementu oraz pojawiają się liczne strzałki i polecenia.

Papier do origami w formie kolorowych kółek będzie idealny dla dzieci, które chcemy zachęcić do wykonywania prac plastycznych. Nadaje się nawet dla dwulatków, które potrafią już złożyć kółeczko na pół i przykleić je do kartki papieru. W ten sposób można stworzyć żabę, sowę, jeża, pająka, psa, kota i mnóstwo innych zwierzaków z kolorowych kółek – wystarczy poszukać pomysłów w Internecie.

Papier do origami modułowego

Nieco inaczej wyglądają zestawy arkuszy przeznaczonych do tak zwanego origami modułowego. Ta technika polega na łączeniu niewielkich modułów złożonych zgodnie z tradycyjną techniką w większe konstrukcje – mogą powstać z nich na przykład imponujące łabędzie czy ozdobne pudełka. Często łączy się moduły w różnych kolorach, by osiągnąć ciekawy efekt. Papier do origami modułowego może mieć format standardowego kwadratu lub prostokąta, który formuje się w kształt przypominający złożony trójkąt. Zestawy prostokątnych arkuszy również bez trudu można dostać w polskich sklepach papierniczych czy artystycznych.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Lampa origami. Jak ją zrobić?

Źródło: x-news

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości